Zaštita vinove loze

Au steta fino ga je izlomio.. :( Kod vas kasni vegetacija, kod mene cveta vec nedelju dana, neke sorte potpuno procvetale.
 
Kod mene berba, tuko me danas grad.
Imam dilemu jer samo što nije cvetanje.
Da li da idem sa preparatima na bazi bakra, koji su po meni najbolji za ublažavanje posledica grada, zbog cvetanja?
Prihrana i amino kiselune se podrazumevaju.
Stvarno mi je zao , katastrofa, ali nije nepopravljivo. Uradi tako kao sto si napisao bakar i kroz nekoliko dana sistematici i amino kiseline, mozes i sutradan odmah . Nemoj zaboraviti staviti i za sivu trulez bez obzira sto nije precvetalo.
 
Današnja kombinacija:
Mikal Flash
Sercadis
Neon
Elisa
Rosasol 20:20:20:ME
Zanimljivo da kod mene cvetanje tek polako kreće. Sem smederevke i delimično župljanke.
 
Nije mi jasno da si pre cvetanja prskao ciprodinilom ( Neon) kada se on najcesce preporucuju za posle cvetanja ili drugi preparati za sivu trulez.
Je li to uobicajena praksa kod tebe ili postoji poseban razlog zasto si sada to koristio.
Ridomil I Sercadis sto se obicno kaze teska artiljerija ...
 
Nije mi jasno da si pre cvetanja prskao ciprodinilom ( Neon) kada se on najcesce preporucuju za posle cvetanja ili drugi preparati za sivu trulez.
Je li to uobicajena praksa kod tebe ili postoji poseban razlog zasto si sada to koristio.
Ridomil I Sercadis sto se obicno kaze teska artiljerija ...
Ne pratiš na času 😁
Tuko me grad, mrtvog tkiva koliko hoćeš...
 
Ne pratiš na času 😁
Tuko me grad, mrtvog tkiva koliko hoćeš...
Ma pratim, ali sam pomislio da si vec bakrom prskao I nisam skontao da treba I ciprodinilim da stitis, vec sistemicima za tu fazu razvoja loze I amino kiseline. Pa s zato pitao.
Ali ok , sto je sigurno siguurno, ubacio si I za sivu trulez I ok insekticid elisa.
Ajde opet laicki gledano, necepidlacim, vec se vise glasno preslisavam. Elisa je za cikada , a za njih je zastita posle cvetanja a neki navode I kasnije, mozda si nju trebao ostaviti za kasnije a sada nekim drugim insekticidom za moljce da si isao. Jasno nema greske I ovako, ali je ovo vise pitanje u smislu izostravanja problematike.
 
Pa i jesam prskao bakrom, amino, prihrana, dan posle nepogode. To je da kažem vanredno prskanje.
Sada je redovan tretman, sa zakašnjenjem od tri dana.
Što se cikada tiče, ne zna ona da li cveta grozd ili ne.
Početak juna prvi tretman u sredini drugi. Moje mišljenje.
 
Ne znam ni ja, ali u svim programima pise posle cvetanja I jos kasnije je tretman za cikade, a kod tebe kako rece tek pocinje cvetanje.
Neko strucniji moze nam pomoci.
 
Danas oprskao vinogradrcic posle precvetavanja sa ridomil gold, stroby I pehar. Nista od insekticida nisam stavljao, planiram prvi sledeci put.
I to ce biti zadnje sa insekticidima.
 
Ja sam do sada isao:
1.prskanje solofol+sumpor +topas+megatrin+ prihrana preko lista
2.solofol+sumpor+kristal+neki cipermetrin
3.acrobat+sumpor+luna max
4.supernova+luna max+megatrin
isao sam i sa dva tretmana gvozdjem u delovima gde je to trebalo i jedan zaseban tretman krajem cvetanja botusom.
Info solofol koristim najvise zbog merloa i crne trulezi (ima u sebi folpet) sumpor sam prestao da koristim zbog visokih temperatura zatim lunu prvi put koristim, bayern je proizvodjac nije jeftina oko 4000rsd je litar a uzeo sam je jer imam problema s pepelnicom u ranoj tamjaniki (stara sredstva ne daju zadovoljavajuce rezultate) i na kraju suernova je isto sto i ridomil samo sa duplo vise jedne aktivne materije . Ridomil Aktivna materija: Metalaksil –M 40g/kg + Mankozeb 640 g/kg Supernova Aktivna materija: Metalaksil –M 80g/kg + Mankozeb 640 g/kg
 
Svaka cast Lazo za vinograd..

Od kontaktnih baziran si na folpet i proverene sistemike.

Jedino kod prvog prskanje neobicno mi je da si isao sa sredstvom kao karate zeon, obicno se on koristi kasnije, a za prvo se preporucije obicno za grinje abamektin.
 
Dobro zapazanje i moja greska u koracima tj secanju. Bio je u pitanju romectin (aktivna materija abamektin). I da ove godine sam isao folpetom sledece cu najverovatnije ici kaptanom.
 
Ne znam, sto bi isao na kaptan. Koliko sam skontao za lozu se sredstva na bazi folpeta vise peimenjuju nego na bazi kaptana. A kaptan se vise preporucuje za voce.
Mankozeb se podjednako preporucuje I za lozu I za voce.
 
Na portalu pisvojvodina vidim da mnogi regioni preporucuju zastitu od cikade koja je usla u treci razvojni stepen koji prenosi bolesti. E sad sam u dilemi posto sam prskao pre 7 dana sistemicima za plamenjacu I pepelnicu , da li I sada posle 7 dana da dodam sredstva za plamenjacu I pepelnicu. Mada su bile vrucine. Ili da oprskam za cikade pa posle 7 dana protiv bolesti opet.
 
Zasto ne prskas sve ujedno, ako prskas za cikade i tako prskas ceo cokot kao i protiv plamenjace i pepelnice. Nemoj rastezati na 14 dana ako je juce pala kisa u tvom kraju, a i ako nije visoke su temp izuzetno pogodne za razvoj pepelnice, to je sta znam za 70 cokota jedna prskalica 10l preparata(kod mene i manje). Bas sam sam se danas podsetio koliko trosim kad rucno prskam zbog defekta na kultivatoru.
 
Nemam iskustva, zato sam pitao.
Posle ovog prskanja, sledece bi mi bilo ili kod formiranja grozda I dodiruvanja bobica ili kad bude sarak.

Kise nije bilo , za pepelnicu bi neki sistemik a za plamenjacu da li ici sistemikom nekim ili kontaktnim.
Za ciksde cu cipermentin jer on deluje na njih.
 
Evo da objavim , s obzirom da mnogo zapitkujem, sta sam uradio.
Oprskao acrobat mz plus stroby , jer sam to imao I nisam uzeo cipermentin jer mu je karenca 56 dana vec kozak isto sto I karate zeon. Preporuke na pisvojvodina jeste fury ali imao kozak a iz iste grupe je a I vidim da se preporucuje za lozu.
Nije lose I nekad se pomuciti jer se neke stvari razjasne.

Sada sam zakljucio da je bolje cipermentin prskati pred cvetanje zbog karence a bifentrin posle jer deluje na cikade I ima bas sirok spektar.
 
Mali vinograd nije oprskan nijednom do sada zbog da kazem takve situacije ove godine... Cime predlazete da operskam a da sme da se mesa... Imam cipkord, kumulus-sumpor, mankogal i nesto malo akord i pehar... Sta bi bila najbolja zastita ako ga nadam se nije nista uhvatilo do skoro nije bilo a sada ne znam?
 
Nazad
Vrh