Zaštita vinove loze

Hvala lepo zato sam i ovde da pomognem koliko znam i umem

Sto se tice prskanja oko perioda cvetanja bilo bi pozeljno da se radi sa sistematicima koji obezbeddjuju duzi period zastite tj ako je bez padavina po uputstvu i do 14 dana, ne zato sto sto su nasi stari govorili da se loza neme dirati vec najvise bar je moje misljenje da nebi potamanili pcele imao sam ih pa znam sta se desava zbog neodgovornih neljudi,. Ja licno natempiram prskanje negde na pocetak cvetanja pa i nepomisljam na prskalicu 10ak dana , taman se i cvetanje zavrsi do sledeceg tretmana.
Sumpor i bakar se vrlo slabo mesaju sa ovim da kazem modernijim preparatima pa treba biti obazriv povodom toga

Cabrio top se bar kod mene pokazao kao sasvim adekvatna zastita i mislim da je jedan od najboljih preparata u odnosu kvalitet cena takodje i shavit. I ona spadaju kako si napisao jaka sredstva... evo da navedem moj primer od pre 7 godinau par teza
1. prska se zadnje prskanje bakrom i sumporom
2. sledece jutro 2 avgust se spusta magla da mozes nozem rezati da nepoverujes(nije bas zadnjih nekolio gotina toliko redak slucaj u mom kraju), odlazim popodne u vinograd okrecem list i on beo kompletan. Ali je kvaka sto je tako 80% lisne mase uhvacena plamenjacom
3. Sledece jutro se prska savitom jel u poljo apoteci nema nista pametnije i sta bude bude, karenca je 30dana i to se postuje
4. list je ostao zelen do prvog mraza reagovano je brzo i na vreme, ima jos dva vinograda veca u selu do 15 avgusta je bilo spaljeno sve kad pogledas samo pruce i grozdje vvisi na njemu
Sustina svog ovog piskaranja je ta su i ta sredstva za mene dovoljno dobra cak i za neke bas ekstremne situacije.

Ovo je suština zaštite vinove loze, tajming prskanja je po meni najbitniji.
Meni se zaštita zasniva godinama na bazi bayer~ovih i basf~ovih preparata.
Mada me cabrio top jedne godine izneverio...
I prošle godine me zakačila plamenjača malo ali opet zbog tajminga, te blato, te kiša će... U kombinaciji sa zakasnelim zalamanjem i okolnim vinogradom koji se ne radi i eto problema...
 
Ja sam razumeo da se vise pre svega insekticidi medju kojima su sistemin, nurell d bifentrin I mozda cak I decis nece vise proizvoditi. Postojece zalihe se mogu prodati ali mislim od prosle godine ta sredstva se ne mogu proizvoditi pa time I prodavati.

Ja sam za dve a mozda I tri godine kupio sistemin jer je to izvanredno sredstvi za sljivinu I drige osice, zatim bifentrin I nurell d.
Za mankizeb nisam cuo nesto slicno.
:) :) :) ;) Za nedajte boze jel... Sala na stranu danas sam pricao sa mojim lokalnim inzinjerom u po-apoteci kaze bice ono sto meni treba, utesi mee malo. Kaze u sali ,,oce zakonodavac da ostanemo na bakru i sumporu ali bakar je metal . Sta ce se desiti kad zatrujemo metalima i zakiselimo zemlju kao francuzi , krcicemo vinograde kao i oni!? Jeste da se koriste u organskoj proizvodnji ali ima i druga stana medalje ,,

Upravo zbog toga sam postavio pitanje oko zabrane iako nisam pricao sa inzinjerom detaljno o kojim se sredstvima radi. Ostace tu nesto da se probere nadam se.
 
Praveci plan zastite loze ove godine, a moram priznati I pre svega zahvaliti svim kolegama sa foruma koji su me usmerili I prenosili iskustvo, iskrsao mi je jedan problem. Ali pre toga podelicu sa vama
ono sto sam nasao a to je karenca za insekticide koji se cesto pominju.
Inace to su insekticidi koje bih koristio za grozdjani moljac.

Bifentrin I coragen 28 dana
Dimeotat 28 dana
Deltametrin 21 dan
Cipermentin 56 dana

E nisam uspeo da nadjem karencu za lozu za nurell d.

Jos jedna stvar bitna , gledajuci podatke kod raznih proizvodjaca nasao sam kod agroarm da je naveo karencu za cipermentin za lozu 21 dan. Sigurno je greska.

Zna li ko kolika je karenca za nurell d za lozu.
 
Nije greska pogledaj ova dva uputstva a u cemu je kvaka neznam, mozda zato sto cipkord ima duplo vise aktivne materije u odnosu na fury iako su hemijska oznaka skoro ista za aktivnu materiju

Nurell D verovatno nije registrovan za upotrebu za vinovu lozu pa nema ni karence za njega ali posto ima Cipermetrin u sebi ravnaj se po njemu,
+ Hlorpirifos ima karencu u vinovoj lozi 21 dan
 
Ej, nisu ista sredstva, fury je zetacipermentim , a ja govorim o cistom cipermentinu. On je sa najduzom karencom sto sam nasao I zato se preporucije pre cvetanja I odmah nakon cvetanja loze.

Znaci ostaje ona greska kod agroarma.


Inace primetio sam da se najcesce za zadnje prskanje loze insekticidom navodi deltametrin komercijalno decis.

Inace nurell d sam nasao u vise programa za lozu. Ok smtracu da je 56 dana.

Negde sam nalazio I sistemin pripada istoj grupi kao nurell d ali ima karencu 28.
A cesto se navodi I bifentrin .

Evo sta sam rekao bih statisticki gledajuci zapazio redosled ako se uvek stavlja insekticid a medjas je cvetanje

abastate
cipkord
bifentrin
cvetanje
cipermentin
nurell d
bifentrin
decis ili kozak .

Ako se smanji broj prskanja

abastate
bifentrin
Cvetanje
cipermentin
nurell d
decis ili kozak

Nasao sam I da za zadnje prskanje da se navodi bifentrin ili coragen.

Verovatno ne treba ovoliko prskati insekticidom za moljac se navodi da je najbitnije pre cvetanja I kada bobice pocnu da se dodiruju.

Znaci najmanje prskanja insekticidom
abatate
bifentrin
cvetanje
cioermentin ili nurelld
decis ili kozak


Ovo je sto sam izcitao ovih dana, pa da podelim I ucinim vidnim, a misljenje I svaka kritika su dobro dosle.
 
ZETA-CIPERMETRIN -Хемијски назив (IUPAC): (S)-α-cijano-3-fenoksibenzil(1RS,3RS,1RS,3 SR)-3-(2,2-dihlorvinil)- 2,2-dimetil-ciklopropan-karboksilat
Садржаj: 100 ±10 g/l
CIPERMETRIN- Хемијски назив (IUPAC): (RS)-α-cijano-3-fenoksibenzil /1RS/-cis-trans-3-(2,2-dihlorvinil)- 2,2-dimetilciklopropan karboksilat - Садржај: 200 ± 12 g/l
Mislim da je to isti djavo drugo pakovanje spadaju u istu grupu ali se i ja drzim duze karence tj prskam samo prvo prskanje ako i radim na bazi ovog sredstva. Kako koja godina se zalomi.
Takodje mislim da su sredstva na bazi Hlorpirifos-a zabranjena u EU prosle godine sad za kodnas neznam verovatno dok traju zalihe bice i toga.
Sto se tice moljca prskam tako kako si i napisao u dva navrata stim da po mom je ovo drugo takodje bitno ne bas zbog moljca vec zbog CIKADA koji prenose zlatasto zutilo vinove loze koja je bas bas nezgodna. u nekim uredjenijim drzavama po pojavi te bolesti vinogradu krci se ceo zasad.
Evo malo o tome

 
Polako
za moljce se preporucuju tri prskanja
pred cvetanja
zatvaranje bobica
sarak.
Kada su tvoja dva prskanja.

Za cikade, hvala sto si mi rekao jer vidim da se one navide I to jedno prskanje kada bobice zazrne kao biber.
Cime prskas za cikade.
 
ZETA-CIPERMETRIN -Хемијски назив (IUPAC): (S)-α-cijano-3-fenoksibenzil(1RS,3RS,1RS,3 SR)-3-(2,2-dihlorvinil)- 2,2-dimetil-ciklopropan-karboksilat
Садржаj: 100 ±10 g/l
CIPERMETRIN- Хемијски назив (IUPAC): (RS)-α-cijano-3-fenoksibenzil /1RS/-cis-trans-3-(2,2-dihlorvinil)- 2,2-dimetilciklopropan karboksilat - Садржај: 200 ± 12 g/l

Izgleda da si za ovo u pravu. Razlika je samo u koncentraciji. I izgleda da su dozvole trazili malo za razlicite useve.

A kod agroarma je ocito greska jer radi o koncetraciji 200g / lit.

Zvacu ih sutra telefonom.
 
Pogresio sam , imam cetri prskanja sa insekticidom , prvo kad je vunasti pup ili izbili tek listici sa akarcidom protiv grinje, pa cipkordom pre cvetanja i kad xe zatvara grozd, formirane bobice je todome 24 za cikade. Ima jedna dobra app za smartfon Pesticidi.org za pretragu svih tih hemikalija i cuda, nepamtim sve jel imam i vocnjak sa oko 200 stabala sljiva, jabuka, krusaka ,kajsija , breskvi, za sve to treba nesto drugo i dugacak spisak po imenima preparata od proizvodjaca zna biti. Ali zato pamtim aktivne materije pa po njima trazim preparate
 
Poslednja izmena:
Izbegavam prskanje u sarku insekticidima kkoliko mogu zavisi od godine , jel grozdje se prodaje kao konzumno a i sam ga jedem i nezelim da neko dobije neki rak ili ko zna sta drugo da se desi. Jeste karenca ispostovana sve to ok ali..... Ako ima leptira onda prskam ako nema onda ne obicno se to odrzi pod kontrolom sa prva dva prskanja
 
Odprilike citajuci sve I uporedjujuci programe I ja sam dosao do toga.

Jedna napomena video sam za cikade da se navide elisa I todome.

U programima kod fitofarmacije I agroarma video sam da se navodi cipermentin. A kod nekih drugih vidim da se navodi bifentrin.
Oko insekticida sam zajljucio
abamektin
bifentrin
Cvetanje
cipermentin
nurell de ili decis ili bifentrin

Hvala za diskusiju I vreme posveceno.
 
Moze li malo oko prskanja bakrom da se preslisam.
Prvo se prska kada je vunsti pup samo bakrom.

Onda kako sam zakljucio kada pocne vegetacija na primer lastar 5 do 10 cm ne prska se bakrom zato sto izaziva srres I usporava vegetaciju, ako sam dobro skontao.

I onda se bakrom opet prska u sarku, tada obicno I sumporom I necim za sivu trulez.
I posle se preporucije posle branja jos jednom bakrom da se procesi pripreme za zimu pospese.

Da li je to to.
 
Kad je vunasti pup prskm bakrom i sumporom. Sumpor pogubno deluje nekako na grinje (valjda ih stipa za oci sta znam ;) ) A kad budu mali listici ja idem akrcidom opet zbog grinja.
Posle idem s Cabrio top dok su lastari tako 15-30cm em brzo raste em je kisovito obicno , maj mesec itd. Samo zbog toga
A zadnje prskanje ide se bakrom i sumporom jel ima uticaja na bolje sazrevanje pruta loze, bolje odrveni i bolje pregura zimu, ali sve zavisi od vremena da se ne ponavljam. Utom slucaju ako prskam bakrom onda za sivu trulez radim posebnoo nemesam ih i prskam samo zonu grozdja
 
Takodje bakar ima veliki uticaj na smanjivanje stete od crne trulezi zato se prska posle opadana lisca i zimsko prskanje
 
Super, super, shvatam ....

Cek , ovo kada su mali listici sa abemektinom , to je jasno, a tada se preporucije kontaktni obicno mankozeb ali mi se cini da ja kaptan zbig rdje bolji I video sam da se tada preporucije I sistemik za pepelnicu. Obicno akord ili stroby. Sta uz akarcid ti koristis.

A tek posle sam video da se kada su lastari veci ide sa sredstvom koje tuce plamenjacu I pepelnicu a to su Cabro top ili Shavit.
 
Koristim uz akarcide koristin antrakol, mankozeb ili kaptan bitno da je kontaktni, to mi je pravilo i za pepelnicu na bazi Tebukonazol-a.
 
Uz svako prskanje preporucili su mi da stavim I 0,3 % sumpora. Jedino u cvetanju da se ne prska I sumpor aki je preki 28 stepeni da se ne prska.
 
Nazad
Vrh