Zaštita vinove loze

Grozdovi na strani gde sunce greje u najtoplijem delu dana da nisu izlozeni.Da imaju zastitu od lisca oko sebe.
Mislim na bele sorte.
 
Da, samo su bele sorte koliko sam primetio, ustvari, samo Italija, ostale bele nisam nešto primetio. Nego, kako to da ubuduće sprečim?
Ako se javlja samo sa zapadne strane onda su ozegotine. Meni su poznata dva resenja. 1. manje skidati lisca ili manje pleviti sa te strane 2. mreza ali na velikim povrsinama je to problem.
 
Redovi idu istok-zapad a sada sam video da je dosta više oštećena strana koja je okrenuta jugu. Mala je površina u pitanju, možda 30-ak čokota i to samo taj jedan red gde je belo. Već u drugim redovima gde je crno i gde ima poneko belo taj problem je možda prisutan na jednoj do dve bobice i to na retko kojem grozdu.
 
Cime prskate sad protiv sive trulezi? Meni dadose Signum u apoteci kao pokazao se dobro ali sad nadjoh na netu (ovde: https://www.agroklub.rs/zastitna-sredstva/proizvodi/signum-392/ ) da mu je karenca u vinovoj lozi 42 dana pa razmisljam da kupim nesto drugo a da njega ostavim za sledecu godinu..
Ja cu za koji dani ici sa teldorom jeste da nije sistemik ali se kod mene pokazao jako dobar narocito u rajnskom rizlingu (nije jeftin preparat).
Sto se tice karence ona je 7 dana – stone sorte vinove loze, 21 dan – vinske sorte vinove loze. Sto se tice signuma korektan preparat slican njemu je belis samo sto belis ima vise aktivne materije a sa cenom je mislim slican. Ako imas manju povrsinu moja preporka je switch, karenca cetiri nedelje, jedina mana je cena prilicno je skup.
 
Ja cu za koji dani ici sa teldorom jeste da nije sistemik ali se kod mene pokazao jako dobar narocito u rajnskom rizlingu (nije jeftin preparat).
Sto se tice karence ona je 7 dana – stone sorte vinove loze, 21 dan – vinske sorte vinove loze. Sto se tice signuma korektan preparat slican njemu je belis samo sto belis ima vise aktivne materije a sa cenom je mislim slican. Ako imas manju povrsinu moja preporka je switch, karenca cetiri nedelje, jedina mana je cena prilicno je skup.

Hvala na odgovoru, samo sto smo napunili atomizer, Teldor sam uzeo, za njega sam nasao najmanje karence. Imam malu povrsinu pa nije cena toliki problem jer ne uzimam veliku kolicinu, zavrsile su posao one dve male flasice od po 50ml.
Najavljuju mogucu kisu od srede pa smo odlucili da sad zavrsimo to sto je sigurno sigurno je. :)
 
Cime prskate sad protiv sive trulezi? Meni dadose Signum u apoteci kao pokazao se dobro ali sad nadjoh na netu (ovde: https://www.agroklub.rs/zastitna-sredstva/proizvodi/signum-392/ ) da mu je karenca u vinovoj lozi 42 dana pa razmisljam da kupim nesto drugo a da njega ostavim za sledecu godinu..

Dobar je Signum za botritis, štaviše dobar je za jako puno bolesti i zato je tako skup, ima jako širok spektar delovanja, jednom sam čak prskao par oraha jer se preporučuje za antraknozu u orahu.

Inače, iz nekog razloga su povećane karence kod Signuma i Switcha. Do pre par godina je karenca kod Switcha bila 7 dana, sećam se baš jasno jer ga odavno koristim kod tih zadnjih prskanja u vinovoj lozi. Signum je imao karencu 14 dana a ako se dobro sećam u vinskom je bila nešto duža.

Posle sam naknadno proveravao svuda po svetu i naišao na sledeće. U SAD-u i Kanadi je karenca za Switch 7 dana i dalje, dok je u Evropskoj Uniji ta karenca povećana na 21 dan, Srbija je samo prepisala od njih. U Australiji i na novom Zelandu su podigli karencu na 28 dana za Switch.

U pitanju je zakonska regulativa tj. koliko ostataka pesticida sme da bude na plodovima. EU je što se toga tiče preterano rigorozna i bukvalno dupliraju karence ili pesticid odmah stavljaju na listu zabranjenih supstanci. Zato su ti i dali Signum jer nisu svi obavešteni o toj promeni karence.
 
Ja sam juče završio prskanje Signum~om. Javila mi se siva trulež.
Ovu godinu sam počeo sa crnom truleži na listovima, pa plamenjača, pa sad botritis. I još imam na desetak čokota fitoplazmu, milina.
Rod je dobar ali zaštita mi je bila baš povuci potegni. Piso sam otprilike šta sam kad koristio, sve fini preparati i opet problemi. Sledeće godine menjam taktiku. Ako treba veći broj tretmana nesistemičnim sredstvima .... Sistemici samo kad mora, cvetanje, precvetavanje, zatvaranje...
 
Ja sam juče završio prskanje Signum~om. Javila mi se siva trulež.
Ovu godinu sam počeo sa crnom truleži na listovima, pa plamenjača, pa sad botritis. I još imam na desetak čokota fitoplazmu, milina.
Rod je dobar ali zaštita mi je bila baš povuci potegni. Piso sam otprilike šta sam kad koristio, sve fini preparati i opet problemi. Sledeće godine menjam taktiku. Ako treba veći broj tretmana nesistemičnim sredstvima .... Sistemici samo kad mora, cvetanje, precvetavanje, zatvaranje...
Malo mi je i suvise rano za sivu trulez na kojoj sorti se javila? A sto se tice sistemimika svaki dan kise umanjuje jedan dan prskanja mada ja sve to postujem i opet se jave problemi tako da sve vise sumnjam u preparate ili bolje receno u kolicinu aktivnie materije koja je u njima.
 
Slažem se za preparte potpuno, muljaju mi tu mnogo....
Frankovka mi prva pokazala.
Najveći problem kod mene je što pored svakog svog vinograda imam uvek jedan, dva vinograda koji se ne radi a "lepi" se za mene.... Jbg okrećem atomizer koliko dohvati i kod njih ali prelazi...
 
Nemam neko preterano iskustvo s njim koristio sam ga protiv monilije i ide bas na veliku kolicinu vode ako se dobro secam i nisam bas bio preterano zadovoljan. A to sto je za jabuku i visnju 14 dana ne mora da znaci da je i u vinogradu. Inace je jeftin preparat.
 
Pade grad danas kod mene, jedno 10 minuta kao veci klikeri, sta mislite kolika je steta? I da li odmah ici protiv trulezi nesto ili da sacekam par dana ? (svakako cu sacekati sutra posto opet neko nevreme najavljuju)
 
Pozdrav ljudi,
prskao sam pre 15 dana, bordovskom corbom koju sam sam pravio. Uskoro treba da krene berba , ali na bobicama ima jos dosta kreča. Padale su kiše ,ali nikako to da se spere. Nešto se spralo, nešto nije. Sta da radim sa tim grozdovima? Karenca je prošla, ali vidi se preparat na grozdovima...
 
Pitanje za iskusnije I konstruktivne vinogradare.
Ako izuzmemi rane sorte I ako je krajem jula ili pocetkom avgusta prskani u sarku da li stone sorte na primer hamburg treba prskari posle toga protiv cega I cime.
 
Pozdrav prijatelji,
imam dosta čokoti zaraženo cikadom. da li je krčenje jedino rešenje ili postoji drugi način da se izleči?
 
Cikada je insekt koji prenosi fitoplazmu a cokoti su ti zarazeni fitoplazmom. Ako ti je loza jos uvek zelenkasta tj nije odrvenela ili je zakrzljala najcesce je u pitanju fitoplazma i tu pomoci nema.
 
da , znam da je fitoplazma.
Vegetacija mi je jako kasno krenula, odma sam video da nesto nije uredu.
Slankamenka mi je sva zaražena. tu ima oko 400 čokoti
Kazu neki da ne mora da se vadi, nego da samo odsecem do dole pa ce na prolece isterati zdrave mladare.
kao koren nije zarazen? ne znam koliko to moze biti istina, ili mora ipak da se vadi?
 
Nazad
Vrh