Zaštita vinove loze

Danas obavljeno prskanje a koristio sam protiv pepelnice sarcadis, plamenjaca delan pro, incekticid grom, trulez botus. Da se nadovezem na shavit to je preparat koji nije pun sistemik, dvokomponentni je i materija koja deluje na pepelnicu je sistemik a za plamenjacu kontkatni.
 
Pa jel ima neki preparat koji je pun sistematik a za pepelnicu i plamenjacu vinove loze i ostale bolesti..?
Inace ko zna kada ce kisa, to je bar za vinovu lozu koliko ja znam dobro za sada sto se tice bolesti...
 
Pa s obizrom na godinu kakva je do sad verovatno da ce savit biti i dovoljan. Ja na moju povrsinu se ne kockam trudim se da vinograd maksimalno zastitim.
 
Plamenjaca: ridomil, curzate-m i r , mikal flesh, acrobat i ove godine prvi put delan pro. Ovi su mi pali na pamet.
Pepelnica: tilt. topas, systan, falcon, ove godine sarcadis i luna max. I mnoge druge.
Trudim se da predjem na nove preparate protiv pepelnice jer je primetno da stari sve slabije deluju.
Jos da dodam za savit ranije je bio nesto skuplji od recimo mankogala nekih 200-300 din po kg a sada je bezobrazno skup.
 
Pa uglavnom proverene I poznate preparate si naveo sem lune I sercadisa.
Falcon mislim da je od skora zabranjen I nema ga jer sam ga trazio.
Mislim da je to I za tilt slucaj.

Ako si raspolozen vidi sta sam pitao oko zalivanja loze pa reci koju ....
 
I sta bi bilo sad najbolje od ovih preparata za ovo prskanje sredinom jula i da li to moze da se iskoristi i pocetkom avgusta plus pehar?
 
Gledao sam ovih dana i nesto mi se cini topas najbolje sredstvo... Da vas pitam koji sistematicni fungicid da pomesam sa njim za plamenjacu da je prihvatljive cene i da ima tako za do 250 litra..? I da u sledecem prskanju pocetkom avgust kad se sara mogu da se mesaju sa peharom...
U ovom prvom prskanju mozda malo i cipkord ubacim, donju granicu cini mi se 1.5ml na 10 litra...
Planiram za petak ujutru i nadam se u cetvrtak da nece biti kise jer izgleda od petka(ovde) pocinju nevremena i kisa bi trebalo dosta da padne...
 
Poslednja izmena:
Topas mislim da se mesa sa svim sistemicima protiv plamenjace npr ridomil skuplja varijanta i moyes gore pomenuti savit kao neka jeftinija. Posle ovog prskanja ides s bakrom a bakarna sredstva su problematicna za mesanje.
 
Hvala lazo. Ja sam mislio sa istim sredstvima plus pehar da idem i kad pocne da se sara... Jer kod mene bila uvek pre berba posle 20 septembra a jedne godine cak i 6. oktobra pa sam mislio da mozda ova sredstva su dugotrajnija... A imam i blu bordo e sad dal se on mesa sa peharom dobro to cu pitati u p. apoteci ako se odlucim sa to da idem... Verovatnije da u cetvrtak idem da prskam jeste daj dan opet velika vrucina ali posle u petak ceo dan moguca kisa tj pljusak...
 
Nesto zamrla diskusija a vinogradi lepo nose ....
Pre sedam dana sam oprskao vinograd, samo sam preskocio demir kapiju jer ona ranije stize.
Opet sam zakidao zaperke. I uocio sam da i zaperak koji sam ostavio da moze da ima svoj zaperak.
 
Nesto zamrla diskusija a vinogradi lepo nose ....
Pre sedam dana sam oprskao vinograd, samo sam preskocio demir kapiju jer ona ranije stize.
Opet sam zakidao zaperke. I uocio sam da i zaperak koji sam ostavio da moze da ima svoj zaperak.
Mozda treba otvoriti temu dnevni radovi ili razni radovi u vinogradu. I ja sam obavio jos jedno prskanje sledece plavo i zavrsavam za ovu godinu, nadam se. Posle zadnjih kisa trava krenula u ofanzivu pa okopavam podsadjene kalemove. Inace godina za vinograd i grozdje je odlicna za sada, jos samo lepa jesen i ovo odlicna moze da se preimenuje u vrhunsku.
 
Ma nema veze, ne mora da se otvara nova tema, kad je drustvo dobro manje je bitan sto oko koga sede ....

Cime si prskao.

Ja planiram jos dva prskanja, sumporom i bakrom pre berbe i jedno posle berbe samo bakrom.
A u februaru plavim uljem pa iz pocetka. ...
Verujem da cu iduce godine moci prava pitanja da postavljam da se i prijatelj Toma zamisli.
 
Zamrla tema , obaveze u punoj sezoni neostavljaju puno lufta za sedenje pored kompa ;). I ja jos dva tretmana i parkiranje prskalice do oktobra. Bilo malo grada pa se zgusnuli tretmani malo neplanirano sta da se radi.
 
Mozda je korisna informacija pa da je podelim.
Na sajtu pisvojvodina su naveli da zastita protiv cikada pored Sivanto prime i Fury
mogu se primeniti Kozak ili Grom ili Karate zeon ( sve ista aktivna supstanca) ili Fastac .
Ja sam ranije nalazio da deluje i cipermentin.
 
Pre nedelju dana uradili drugu zastitu.. Da, tek drugu.. :ROFLMAO: Jbga nije se stiglo od ostalog posla.. Loza u dobrom stanju, po negde se pojavljuje tek po neka bolest, s obzirom da je proslo vise od mesec i po od prvog prskanja nije to tako lose.. Bice max jos 2 prskanja, videcemo..
 
Ne druze, nego ja jedem to grozdje i pravim vino za svoje potrebe, ne prodajem ga i ne treba mi tona prskanja da bi svaki grozd bio isti i idealan.. Ti koliko sam do sad razumeo imas mnogo manje i od mene a opet ga prskas kao da ga nosis na izlozbu pa se zamisli sta radis i za cije zdravlje..
 
Prskam po skolski, karencu i vise od toga postujem.
Ostaje ipak da razmislim da li neko prskanje da preskocim. Pre svega mislim na ona posle cvetanja, jer racunam ako ne prskam po plodu da ta prskanja nisu opasna.
Znaci sada kada sam naucio skolski plan prskanja treba videti koje se mnoze izostaviti.
 
Nazad
Vrh