Zaštita šljive u cvetu

Izvinjavam se svim forumašima na ovolikom udaljavanju od teme.
 
U kojoj fazi vam je šljiva, planiram sutra da prskam u precvetavanju....javljaju razvedravanje, danas sam gledao dosta je cveta otpalo... :ppozdrav:
 
čačanska lepotica - krenule da opadaju latice
stenlejka i kalifornijska - još dan-dva

Kontam da bi sutra moralo da se prska, najkasnije u nedelju. Taman da uhvatimo još dan-dva lepog vremena za pčele, nisam siguran koliko su uspele da završe posao u proteklih nedelju dana.
 
Kad latice opadaju, proces zametanja je završen i pčele više i ne prilaze tom voću. Ako se radi prskanje traktorskim atomizerom, on dodatno oduva latice u opadanju pa nema bojazni za pčele.
:ppozdrav:
 
@ Ironman
Svaka čast na voćnjaku.
Ovo je primer, za mene, kako treba da izgleda šljivik.
Naročito mi se sviđa to što nema debelih grana, što znači da se rezidba radi profesionalno.
 
alooo ! @ Ironman
Zdravo druze, prica "Drveni brat" umesto "veliki brat" , juce sam tretirao ovo moje parce vocnjaka za Mirage (aktivna materija PROHLORAZ)..znaci u cvetu,neke biljke su pocele,neke zavrasavju cvet itd...Citajuci na drugim portalima,malo za ovaj preparat,zakljucio sam da mi je sada , po zavrsetku cvetanja dovaljan insekticid,sistemik,odmah, a malo kasnije "vazdusna odbrana od monilije fructigena", i naravno bakar.... kasnije itd.Molim tvoje misljenje....Slike saljem , po obecanju , nego nikako mi ne uspeva sa ovim novim portalom... jbg naucicu...

S postovanjem Vas Misa D_fiskal
 
Znači sutra ili u nedelju prskanje, samo da kiša stane da pa to može ljudski da se odradi. :ppozdrav:
 
Tu sam Mišo, malo zaostajem, spremam neke kolokvijume, pa ništa ne stižem, uveče malo pregledam šta ima novo na forumu, a sada sam i u toku dana uhvatio vremena jer pada kiša pa napolju nema šta da se radi, da ne idemo više u :off_topic:, pošalji mi pp i napiši šta ima novo kod tebe :osmeh:. Da li si napravio plan za fazu precvetavanja ? :ppozdrav:
 
Kad latice opadaju, proces zametanja je završen i pčele više i ne prilaze tom voću. Ako se radi prskanje traktorskim atomizerom, on dodatno oduva latice u opadanju pa nema bojazni za pčele.
:ppozdrav:

opadaju na čačanki, ove druge dve sorte (50% ukupnog broja stabala) se još drže, pa mi je do njih...
 
Tu sam Mišo, malo zaostajem, spremam neke kolokvijume, pa ništa ne stižem, uveče malo pregledam šta ima novo na forumu, a sada sam i u toku dana uhvatio vremena jer pada kiša pa napolju nema šta da se radi, da ne idemo više u :off_topic:, pošalji mi pp i napiši šta ima novo kod tebe :osmeh:. Da li si napravio plan za fazu precvetavanja ? :ppozdrav:

Ma, ok !nisi otisao u off..Ali da se "vratimo iz off-a", idem sa Mirage koga apliciram od pocetka do kraja cveta,jbg imam i sljive i jabuke i dunje i to sve sitno po 3-4-5 stabla(i razlicito vreme cvetanja).Zbog aktivnog PROHLORAZ-a,posle cveta, idem sa dobrim sistematicnim insekticidom,a naposletku,zna se "borba" protiv monilije fruktigene i ostalih "pecurki"..itd ..Nego, jabuke su mi ponele u piz.u m..inu (idu na 2000 kg.garant) ...mada malo zapustene...ja sam kriv..volim da ih jedem sveze...bez prskanja..ali "preklane" ove sezone do bola..Da li ove godine idemo ozbiljno na "kalvados" :haha:?

S postovanjem Misa
 
Kao u Božioj bašti svega po malo ! :ppozdrav: Iskreno sve zavisi od juna :haha:, ako se da uslov do juna kalvados se pravi 100 % :osmeh:. Sa nekim ljudima sam okvirno dogovorio otkup roda jabuke za preradu oko 5 t misle da će biti, naravno ako sve bude kako smo planirali, da se ne bih zafrknuo kao prošle godine da je plaćem 50 % skuplje. Ima da bude rakije kao drva :osmeh:...
 
Hvala na pohvalama vocnjaka.
Trudim se ja da obuzdam sujetu ali ne uspevam bas:) Prija mi kad se pohvali ono sto radim.
Jelenik
Rastojanje je 5x5 a ako pod riljanjem podrazumevas obradu povrsine to uglavnom radim:
Tiler, tanjiraca da to poravna, zatim najcesce preletim to jos i drljacom a ako stignem a najcesce stizem da to i povaljam, kasnije tretiram totalom u redu a izmedju malcer i bude to prilicno uredno a i zgodno za kupljenje. Jedan radnik uvek preko 500 kg na dan nakupi, ali ja racunam na 500 kg.

Majstor Gero

Pa trudim se :)
Uglavnom pokusavam da krosnja bude osvetljena i da celom dubinom bude rodna, tj da se rod ne preseli na periferiju. Za sad uspevam a za dalje videcemo :)

Dfiskal
Pa dobro si to uradio, mirno spavaj i cekaj precevetavanje.
Ja sam prskao u utorak chorusom i vec sutra moram da ponovim jer je tri dana u ovako nepovoljnim uslovima dug period i ne znam koliko ce chorus moci da drzi, narocito onde gde u momentu prskanja nije bilo sve otvoreno.
 
prskao sam cacanku rodnu ( koja je u potpunosti procvetala) i lepoticu koja je mozda tek 20 posto cveta sa signum + fobos, ali su me izgleda zeznuli ovi u apoteci jer su mi rekli da je 80 gr signuma na 100 l vode. da li je to losa koncentracija, da li ponovo da prscem? koristi li se fobos u sljivi ( posto ga koristim u malini i kupini i pokazao se dobar)

Sto se tice Signuma nisu te zeznuli on ide za suzbijanje monilije na kosticavom ovcu od 0.056-0.075% (56-75g/100l vode)...
Nema potrebe za drugim prksanjem jer to je ta doza malo jaca...

Sto se tice Fobos-a to je ista aktivna materija kao i Talstar od galenike aktivna materija bifentrin, odlican insekticid i koristi se gotovo svugdje od povrca, voca do ratarstva...

Inace izbegavaj insekticide kod prskanja u punom cvetu,zbog najmocnijiih opracsivaca prirode pcela i bumbara, tek posle precvetavanja a to je ovaj nadolazeci period za 2-3 dana kada opadaju latice cvetova, ali da opet nema pcela, ako ih ima prskati posle leta pcela pred vece...
 
@ dragojlo
hvala punoo. jbg nisam neki ekspert za sljive i tek sam od ove godine poceo ozbiljno da se bavim i sa njom jer je otac prosirio sljivik tako da sada imam oko 100 stabala cacanke, 50 lepotice i oko 30-ak stabala kalema dzanarike. Koristio sam funguran OH kao zimsko prskanje i ovaj signum+ fobos ( nije srecom bilo mnogo pcele kada sam prskao, a dzanarike su vec bile precvetale, a i u okolini ima pcelinjaka za izvoz. valjda im nece da skodi) sta preporucujes za sledece tretiranje, koje preparate i kada bi to otprilike trebalo da uradim . nisam nesto ljubitelj sljive jer ovih godina slaba nesto cena, pa je vecina roda otislo u kazan ili se poklonilo komsijama.prica li se sta o ceni, kolicinama otkupa. unapred hvala
 
Da li je malo jaca ili malo slabija?

Znam da ce ovo opet izgledati kao teranje maka na konac, ali hajde da zajedno izracunamo.
Na etiketi pise

(Monilia laxa) u količini od 0,56-0,75 kg/ha (5,6-7,5 g na 100 m2).

Utrošak vode: 600-1000 l/ha
Dakle ne na 100 litara nego na ar.
Ako se uzme gornja granica onda se dobija koncentracija koja jeste malo jaca ali akose uzme donja granica utroska vode onda dobijamo da je koncentracija znatno slabija.

Ako se jos imaju u vidu izuzetno povoljni uslovi za ostvarivanje zaraze svavako treba razmisliti da li ici sa minimalnom zastitom.
 


Evo ga i moj Zucko,mada ga u Africi zovu LAV,ali niko nije savrsen ...on uredno vodi racuna,o svim promenama u vocnjaku ,srne,krtice,paraziti,gljivice,a tu su i ostali degustatori sa dve noge itd..i sto je najvaznije signalizira kada je doslo do precvetavanja 70% ovo,ono... itd.Inace izdajem Zucu za 1. dinar dnevno + stan i hrana za "kerovodju" :haha::ppozdrav:

Pozdrav Vas D_fiskal Misa
 
Poslednja izmena:
Ako moze i meni na pp u vezi prskanja protiv trulezi stenleja sta preporucujes i u kojoj tacno fazi ?
 
Jedno pitanje, da li je neko od vas zaštitio šljivu u fazi precvetavanja sa 3 galenikina preparata, mankogal 80 + Akord + dimetogal, u kojim koncentracijama ste koristili ove preparate !
 
Da li ste šljivu prskali u fazi plodova veličine lešnika ? Da li postoji nova tema ili da je otvaramo ?
 
Nazad
Vrh