Zaštita šljive u cvetu

Pozdrav svima!
Evo ja baš danas planiram prskati šljive, mankogal + cipkord + tonus...i to je kraj za šljive za ovu godinu!
 
Juče sam prskao, ove godine će šljive biti jako, jako malo, kako gotovo, a kada budu menjale boju, pa kada otpadne 75 % lišća....:ppozdrav:
 
ove godine će šljive biti jako, jako malo,
I tu kod tebe?
Opadaju mali pozuteli plodici ili je to vec gotovo?
Losa oplodnja ocigledno, a i kako bi bila bolja po onakvom vremenu u fazi cvetanja.
Bice skuplja sljiva zato, ne sekiraj se :)
 
Ja juce odradio posle onih kisa ovo sto je ostalo, mangokal 80 i afineks, tonus po preporuci sad je velicina lesnika i to je za ovu godinu sve, i onako ploda jedva da ima ko sto pisah sve zbog lose oplodnje i ni jedne pcele zbog kise pozute i otpade, pa se ne isplati dalje raditi osim jesenjeg al ovaj put ne crveno ulje vec galenikin mix galmin i neki bakar jaca koncentracija. Mada moram reci ovo sto je ostalo je bas u extra stanju , mozda su neki sa drugim sortama imali vise srece tj pogodili vreme punog cveta bez kise. A ove godine ce se tresnja rana bas isplatiti sve su pune a cena ce biti dobra
 
Ja imam samo desetak stabala šljive, i da kucnem u drvo jedan od 10 plodova su ti mali žuti zakržljali, ostalo sve već poraslo :) Primetio sam da mi je u odnosu na druge na forumu sve stiglo ranije skoro 15 dana, neki zaključak mi je da što severnije se ide to sporija vegetacija... :) Al nisam znao da na teritoriji Srbije samo se toliko uoči taj efekat :D
 
Kolega @ironman kao da si pored mene, sve je tako, juče sam bio u voćnjaku, mali žuti plodići otpadaju li otpadaju, ali biće bar da se najedemo kao ljudi i da ispečemo malo rakije, danas idem opet a ih prihranim vuksalom super...
 
Pozdrav svima!
kako gotovo, a kada budu menjale boju, pa kada otpadne 75 % lišća....:ppozdrav:

Protiv truleži neću prskati, jer čačanke su slabo rodile - ista situacija žuti mali plodići...
A stenley, da kucnem u drvo...odlično rodilo, a njih nikad neprskam protiv truleži...
Pardon...da da ima još prskanje, kad opadne 75%, na to sam zaboravio!

Jedino mi je malo čudno? Nebi trebalo imati veze, ali samo čisto moje zapažanje: zimsko prskanje - Čačanke sam prskao crvenim uljem (nema roda), a Stenly sa plavim uljem (prezadovoljan sam rodom)...
pozzz joe!
 
Nisam siguran, ali msm da je to vezano za oplodnju, jer je stenli samooprašiva, a čačanka nije, msm da to ima veze, čačanka je i kod mene podbacila, stenli još i bože pomozi, ali kao što smo već svi zaključili to je zbog lošev vremena, velikih kiša u cvetu i velike vlažnosti, a prskao sam cipkord 20 EC + galmin+ bakarni oksid 50..:ppozdrav:
 
e zato cu ja za sledecu godinu par kosnica ubaciti a ukinuti prskanju u punom cvetu a ostala prskanja raditi samo kasno kasno uvece
 
Kolega @rosuljac misliš da ti je to rešenje, pčele svakako neće biti aktivne ako budu kišni dani kao ove godine.
 
Tako je, meni kad je bilo u punom cvatu tad su krenule pčele, zatim odjednom više nema insekata evo imam utisak skoro mesec dana...srećom opet kažem, u kraju sam gde vegetacija stigne malo ranije, ali možda sledeće godine kad meni bude cvet bude ružno vreme, drugim rečima sve je jednim delom kocka.. :D
 
Sve je to kocka kolega :udri:, sve odradimo dobro, pred berbu led ili vetar ili eto štete, manjim proizvođačima je u tom smislu jako teško da proizvedu voćne proizvode !
 
Ma jeste kocka, kazu ima agrotehnike ali ima i bogotehnike :)
Pored velikog uticaja oprasivaca medju kojima su dominantne ALI NE JEDINE pcele, nepovoljno vreme utice i na samu biologiju sljive tako da sve i da pcela ILI NESTO DRUGO uradi ono sto treba, da prenese poenovo zrnce na zig tucka time stvar jos nije gotova. Tek onda treba da se sklope kol;iko toliko povoljni uslovi da se oplodnja dogodi. Da polen proklija, da naraste do zenske celije da je oplodi i da sve krene da raste. Najznacajniji uslov z ato je temperatura a ove godine je bas ona bila problem.
Ne znam zako bih to slikao da bude ocigledno, ali kod mene u vocnjaku se jasno vidi (verujte mi na rec, ozbiljan sam covek :) ) da je na juznoj strani krosnje neuporedivo manje tih plodova koji opadaju nego na severnoj. Nesumnjiv znak da uzrok nije problem nedostatka oprasivaca tj prenosioca polena vec nedostatka uslova da se oplodnja dogodi.
 
NIje pcela svemocna, al skoro nadjoh neki pdf slovenacki da pcele u zasadu zaista dosta pospesuju plodonosenje a i opet ostane malo i meda eto kolko da pokriju svoje troskove i da se da malo komsijama i familiji a zavrse ti veliki posao kad su dobri uslovi. KAd je kisa pa jos zalade na oko 0 ne pomaze ni gore pomenuti bog :) mada mislim da je bar kod mene uticala non stop kisa za vreme cveta + hladno vreme ko sto pisah jos pre par dana da se kockice sloze i da zametanje bude lose no ono sto je ostalo bice krupno daj boze ko nikad
 
Ne znam zako bih to slikao da bude ocigledno, ali kod mene u vocnjaku se jasno vidi (verujte mi na rec, ozbiljan sam covek :) ) da je na juznoj strani krosnje neuporedivo manje tih plodova koji opadaju nego na severnoj.

Kod mene je primetno da jugo-istočna strana tj otprilike odakle sunce izlazi ima krupniji i obojeniji plod, tj kao da beži sa napretkom par dana u odnosu na ostatak tog drveta :)
 
Sunce izvor zivota....:cool: ako posle oprasivanja nema toplog vremena a i odredjena vlaga nista od zametanja plodova...

Nase je da radimo, a bice kako Bog kaze...
 
Pojava žutih plodića, naročito izraženo kod sorte Čačanska ljepotica koji masovno opadaju, šljiva odbacuje višak što ne može da iznese ma koliko joj hrane davali. Prosta i jednostavna stvar. Tako reći samo prorjeđivanje.
 
Da li ima otvorena tema o folijarnim đubrivima ? Danas sam izvršio i drugo tretiranje vuksalom super, prvo je bilo u fazi plodova veličine lešnika...:osmeh:
 
Pojava žutih plodića, naročito izraženo kod sorte Čačanska ljepotica koji masovno opadaju, šljiva odbacuje višak što ne može da iznese ma koliko joj hrane davali. Prosta i jednostavna stvar. Tako reći samo prorjeđivanje.
Nije to to.
To o cemu ti pricas se zove fiziolosko odbacivanje plodova i tacno se zna kada i kako se to dogadja, al hajd.
 
Nazad
Vrh