Vremenske prilike u 2024-oj godini

mi smo jucer usluzno dovrsavali kukuruz u mestu gde je u ponedeljak palo 35l.u petak kad smo zapoceli to polje prije kise vlaga je bila 7posto.jucer kad smo isli da zavrsimo nakon 35l kise bila je 8-9posto.a skidali smo soju usluzno ove godine u mestima gde je bilo 100-250l kise dosad, sejane krajem marta, u aprilu i pocetkom maja, od najranijih grupa do najkasnijih sve su bile skinute osim onih sa prinosima manjim od 100kg po jutru, te su nakon dva tri kruga ostavljene za tarup tako da ne razumem kakva vam je to zemlja i da jos soje nisu zrele a susa.i ako me secanje sluzi za nijednu soju nisam cuo da je imala vecu vlagu od 8.jedino eto danas bratova postrna 9.9
To objasni osiguravajucim kucama , politika "protugradna ne radi" treba sve osigurati, susu ne priznaju tko je osigurao , odnosno priznaju samo 4% umanjenje prinosa i toliko ce isplacivati , mislim da na godinu ovi sto su osiguravali od suse ce malo razmisliti.
 
Stize BORIS preko alpa ( ime ciklone) , inace ime Boris=snjezni leopard , ide rekordno niska temperatura za ovo doba godine, i opet normalno ide neki karambol.
 
Oped ispala za ovu predstojecu "kisurinu", bibliski potop.
Izgleda ce zaglaviti, pogadjajte gde, pa na ravno kod Alpa 🤣
 
Ljudi moji, išao sam danas na neku sahranu i vidim koliko je suva zemlja. Razgovarao sam posle sa grobarima. Prvih pola ašova ima vlage, posle toga - BETON! Na metar i po se odvaljuje zemlja kao da je stena.
A pre nekih 7-8 dana je palo cirka 35 litara i u utorak oko 25 litara. Neverovatno!
 
kod nas je prekljuce presusio jos jedan bunar u okolini tj voda se takodje spustila sa 4-5 metara na 7,5m i opet se morala kupiti pedrolo pumpa

ludilo sta nas ceka
 
Ljudi moji, išao sam danas na neku sahranu i vidim koliko je suva zemlja. Razgovarao sam posle sa grobarima. Prvih pola ašova ima vlage, posle toga - BETON! Na metar i po se odvaljuje zemlja kao da je stena.
A pre nekih 7-8 dana je palo cirka 35 litara i u utorak oko 25 litara. Neverovatno!
I ovde je ista situacija, a i gde neće biti suva kad fali oko 200l da bi bili u godišnjem proseku.
 
Sta treba da se desi pa da u kod nas padne kisa. Izgleda cudo.
Mi necemo doci ni do 300 l u toku ove godine sto je duplo manje od proseka.
 
Nazad
Vrh