Vremenske prilike u 2024-oj godini

Pade nesto preko 15l u poslednji cas. Sa ovom kisom izgleda da cu ubosti sa sojom samo tako.
Spasila te kasnije grupa zrenja. Gorstak i te kako zna da saceka kisu. Meni 00 grupa skroz izgore.
Imao sam pre 2-3 godine 6 sorti u ogledu. Pasat, pelikan, dana, vulkan, apolo i gorstak.

Sve se zivo posusilo osim gorstaka. Posle mu pala kisa i imao sam duplo veci prinos nego na ostalim sortama.
 
Spasila te kasnije grupa zrenja. Gorstak i te kako zna da saceka kisu. Meni 00 grupa skroz izgore.
Imao sam pre 2-3 godine 6 sorti u ogledu. Pasat, pelikan, dana, vulkan, apolo i gorstak.

Sve se zivo posusilo osim gorstaka. Posle mu pala kisa i imao sam duplo veci prinos nego na ostalim sortama.
Izgleda da je tako,mada generalno taj potez gde sejem soju nikada nije omanuo ispod 1000-1200kg/ha sto je neka 0 sto se tice ulaganja. 300m nadomrske visine blizu je jezero (nekih 6-7km) i tu su rose i na 40C i nikada nema vrelih noci.Najgori su prinosi u kisnim godinama,nepropusna zemlja sa valovima i tu se naprave jezera. Prosle godine nije bilo nista,sve voda udavila.

P.s dodala jos nekih 6 L .
 
Pada od jutros prava natapaca i lepo pala temperatura, po prognozi je bilo najave za 3-4l za danas. Trenutno je palo 14l i dalje pada. Ovakva kisa nije pala od kraja juna a i tad se ispadala brzinski za nekih sat vremena. Ali odavno nam kisa nije dolazila za juga i jugoistoka. Valjda je ovo neki znak da dolazi neki kraj onim tropskim temperaturama.
Trenutno je jedino znacajna za strnista da nikne mozda nesto da se oprska. Eventualno za soju mada neverujem jer je pre 10 dana vec bila prilicno prosarana
 
U Zagrebu je noćas palo skoro 100 litara kiše, a mi se gušimo u prašini kao da smo hiljadu kilometara udaljeni...
Alpi uz Sar planinu , Kopaonik i Vrsacki breg zezaju stvar . I dodas jos Frusku goru i Avalu i nema gde oblak da dodje do Vojvodine . Ovo je vec frustrirajuce . Sva strujanja su se promenila ali kise nema a evo sada i Bugarska dobija kisu .
 
Nad Vojvodinom dejstvuje anti oblacna zastita. Kako se koji oblak uputi ka Vojvodini tako ga ovi ucmekaju.
Kise, nikad vise 😔
 
Neka jos neko kaze nesto protiv meteorologa tj prognostickih modela . Detaljno sam pratio prognoze otkad su krenule za ovu promjenu ovih dana u nekim krajevima. Od pocetka oba modela precizno su nacrtali a tzv finorezolucijski kao Icon ili neki swiss4x4 , to su crtezi u km bili precizni. Mozda nebude bas svaki put al stvarno je nauka napredovala
 
Malo preteras Momo, jel ti palo na pamet da zivis u geografskom polozaju gde se nikad nije desilo, ili mozda jednom u 20 godina da imas nedostatak padavina 2 meseca u kontinuitetu?!
Ne treba da hvalis modele koji se i danas drasticno razlikuju.
Pogledaj koliko se razlikuju jedan od drugog dan dva unapred kako ne bi sirio bez potrebe!

Cesto 5 dana unapred najavljuju jedno da bi dan pre ukinuli skroz padavine, sto znaci da jednostavno ne znaju za sebe.
U vise navrata Kimi ili Cubrilo ili neko drugi sa meteo foruma jednostavno predvide bolje od nekih drugih modela!
 
Spasila te kasnije grupa zrenja. Gorstak i te kako zna da saceka kisu. Meni 00 grupa skroz izgore.
Imao sam pre 2-3 godine 6 sorti u ogledu. Pasat, pelikan, dana, vulkan, apolo i gorstak.

Sve se zivo posusilo osim gorstaka. Posle mu pala kisa i imao sam duplo veci prinos nego na ostalim sortama.
Koliko ti je Vulkan imao prinos možeš odgovoriti u temi soja
 
Pustite eurosport 1 kanal i pogledajte kao je zuta trava . Jos gore nego kod nas a trenutno im je 40 s. sada .
 
Ne znam sta da kazem, al evo da uzmemo za primer prognoze Cubrila.
U tri dana tri dijametralno suprotne karte prognoza. Idite na njegovu FB stranicu pa pogledajte i to bas sad za ovaj ciklon. On covek se i ogradjuje od bilo kakve zvanicne prognoze i svako njegovo vidjenje vremenskih prilika to i naznaci. Svaka "prognoza" mu se zavrsava istom recenicom.
Ali nisu uopste problem ti ljudi koji su nauculi da citaju karte prognoze. Nema njima sta da se zamera, ili ne zamera.
Oni to pisu pa ko hoce da cita nek cita i nek veruje, ili neveruje.
Ono sto neko treba da uradi od strucnih ljudi je da izadje i da javno kaze da se nesto desava sa vremenskim prilikama sto nije u skladu sa prirodom. Da kaze da ce probati da daju odgovore i nadju uzrok problema.
Ali naravno da se to nece desiti jel ako bi neko i probao da prica o tom bio bih odmah ucutkan.
Sve je ok, i da nas njaka ko stigne, al da nas nasi ljudi iz naroda u zdrav mozak, e to nije vec u redu.
 
Pa kako se ne prica da se svasta desava sa klimom . Ne mozes ocekivati od meteorologa da sa naucne strane ispitivaju zbog cega je to tako jer to nije njihov posao . Valjda to rade klimatolozi ali oni ponavljaju jednu te istu pricu decenijama . Svako ko izadje iz tog sablona bude proglasen teoreticarem zavere .
Mi mozemo samo da lupamo i da idemo nekom logikom . Recimo zanimljive su i one poplave iz 2014 godine . Setite se da je AV samo par dana pre izabran za premijera . Verovatno slucajnost a logika kaze da je dobijeno upozorenje 🤔
 
Nazad
Vrh