Vremenske prilike u 2024-oj godini

Napolju je apsolutno isto kao da sam na moru. Isti taj vlazan vazduh, tako vetricak carlija. Do sad se ne secam da je bilo ovako. Bukvalno fali samo more i to je to.
Kiliko se oni igraju sa klimom to je bas zanimljivo postalo.
 
Ne igraju se oni sa klimom nego je Sunce glavni problem . Bogu Ra nije sve potaman pa nas .ebe . Zato trebaju sada oni tragovi na nebu da nas malo zastite od zracenja i malo smanje temperaturu i smanje katastrofalan subjektivni osecaj . Mozda zvuci sasavo ali je tako .
 
E ako je tako odmah mi je lakse 🙃
Oni ako nas stite i misle na nas onda smo u sigurnim rukama.
Bez sve sale napolju kao na Jadranu. Tacno mi se i prividja more u daljini 😎
 
Ovo nevreme predugo traje,sta ce ostati u ataru do prve kise ne smem ni da mislim ....Postalo je nepodnosljivo raditi ,malo ujutru moze i to je to,poslepodne nema sanse,pece do samog mraka maltene.
 
De ne preteruj Paore života ti milog, ispade po tebi pre 21-og veka svaka godina bila med i mleko, vladala neka Alpska klima u Vojvodin sa kišom svaki drugi dan i suša bila misaona imenica, kao da je tad temperatura preko 25 bila svetsko čudo. :D :pecanje:

I konstatno kao da smo mi nekakav epicentar promene na gore, da je samo kod nas najgore, u našem dvorištu, okrugu, pokrajini. Nije, svi smo u govnima novonormalnog, neko više neko manje. Nije samo kod nas suša majku joj, eto je i u susednoj Slavoniji zasušilo, i u Mađarskoj, i u rumunskom Banatu, i u žitnicama istoka Evrope isto kiše fali..

Evo karte anomalije od juna prošle godine do maja tekuće, evo reci mi odakle će taj med i mleko da ti dođe?

GPYf-MP-a-EAANMUD.jpg
 
Kako odakle ? Pa vidi sta ima plavoga na karti 🤣
@paorpaor - ne stite oni nas nego stite sebe . Jedva cekam kisobran od Bila Gejtsa . Sada bi ga otvorili i zastiti sebe i sve drugo 😬
 
Najgora stvar što može da se desi pre zahladjenja, je da padne 5-10mm kiše pa da opet opekne, to uništava useve u roku od dva dana.Još ništa ne deluje sigurno što se kiše tiče, mislim da je minut do 12 prošao, sve je ušlo u 12, sve je ušlo u crveno ostaje za 20 dana da se vidi koliko je ko od nas pretrpeo štetu.Kao kada pregreješ auto, očekuješ da možda nisu najebale karike i dihtunhg glave, dešava se da provuče izolovan slučaj.Tako i sa nama koji radimo malo zemlje.Kolko god bilo ovo normalno, daleko je od toga.Sredine nema, ili vetrina, grad, oluja, gromovi ili paklena vrućina.Možda je ovo normalno za sledećih 20godina, možda će naša deca tada pričati kako je bilo sada.Defintivno, nije isto kao pre.
 
Klima se definitivno menja veoma brzo.U nekim krajevima je to vise u nekim manje izrazeno.Konkretno kod mene (severozapad Subotice uz Madjarsku granicu) su vec 3 godine jako susne, ne samo leto, vec i zima, jesen, prolece. Kisa i ako pada, pada po 5-10 litara, a ovde sto kolege govore da odjednom padne 20-30 litara za sat-dva mi ne znamo kako izgleda. Sreca u nesreci je sto grada kod nas vrlo malo i retko ima, na nivou statisticke greske i vrlo male stete nanosi, ali mi se cini da bi se lakse prezivela i jedna godina sa totalnom stetom od grada, nego ovakve suse skoro svake godine.
Rece neko da postajemo rizicno podrucje za kukuruz, kod nas slobodno mogu reci da je setva kukuruza velika lutrija i da ce ga sve manje biti.
Prinosi koje pojedine kolege ovde navode mi vec 3-4 godine ne mozemo da postignemo, nevezano da li je u pitanju crna zemlja ili pesak.
 
Paore moj dragi, koliko je Tovariševo daleko od Atlantika a koliko npr. jedan Tuluz ili Tun što mi napamet pada na isto slovo. Da i ne spominjem da su oba grada na većoj geografskoj širini, kao i čitava zapadna Evropa plus su sa one strane (prednje,navetrene) Alpa na dominatni dotok sa zapada. Tako je bilo i kad se posmatraju najstarije dostupne karte izotermi sa početka 20-og veka a kamoli danas.

Daleko smo mi od toga da su oni topliji od nas, to što se čuje i misli misli se na onaj krajnji severni deo Španije tj. severnu obalu na Biskajskom zalivu gde je i normalno da bude svežije nego u ostatku.

Ja ne tvrdim da ničega nema, uostalom samo pogledajte kartu gore iznad i činjenicu kako temperaturni rekordi padaju sa lakoćom. Podaci su neumoljivi. Ja samo kažem da su merenja i klima za mog života premali period u odnosu na planetu zemlju da bih mogao stopostotno da uperim prst u nešto, jer ko zna, možda je nekad isto bilo ovakih čudnih prolaznih perioda, mada sam naravno sumnjičav u to jer mislim kakvu eksploataciju ova planeta od čoveka trpi nije ni čudo da se nešto loše dešava...ali poenta priče je da se dešava svuda, nismo mi izolovani slučaj kao Srbija, Balkan ili Evropa. Mi smo samo još više podložni zbog basena kojeg imamo iza leđa.
 
Kimi
Kako stoje stvari, ima li kraja ovom paklu?Koliko je pouzdan ICON?Vidim da GFS preteruje sa temperaturom, nekako mi je tačna sredina izmedju EC i GFS.
 
Nazad
Vrh