Vremenske prilike u 2023-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@banePA
Ja smem da se kladim da je tu do pre ovih suša bio parlog ili šta već.
Preorano kada je zasušilo.
Šta je tu vode bilo dok nije bilo ovakvog deficita kada je trenurno takvo stanje.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Zemlja sporo propusta vodu, kad pada češće po manje bude dobar rod, a kad udari susa prva zasuši. Ne znam bas tacno za istoriju obrade te njive, drzavna zemlja, vodi se kao obradivo zemljiste
 
Posle onako lepe kisurine danas obisao atar i to limuzinom, gde god sam hteo prosao uz lagano zaobilazenje barica, tako da ima mesta za padavinama samo tako! To je taj j..... pesak sto mu treba svako malo kise, al u kriticnim mesecima mozemo samo sanjati!
 
Malo pre ispraznio kišomer 6,5 litara. To je rezultat kiše od noćas i jutros. Kolko je dugo padala očekivao sam da bude više.

Što se tiče njiva koje su sada u vodi to se samo zovu njive. Raditi takvu zemlju je gubljenje vremena i novca. Nikog nisam hteo da uvredim samo sam kao stariji čovek rekao svoje mišljenje.
 
Eto ja ne bjezim od takvih njiva . Samo kukuruz ,soja sjetva od pola maja pa dalje , bude dobro.Ranije ne , i ako je suvo . Dabome ozime kulture nikako
 
Čitao sam prognou iz RHMZS-a za narednih 6 meseci. I kažu sledeće: Mart prosečan i nema hladnoće, April isto prosečan i sa temp i sa kišom. Maj i Jun nema visokih temp (sve u normali za te mesece) ali zato kiše u proseku više za 10-15mm. Jul i Avgust sam malo većim prosečnim temperaturama (mada ne nešto extremno) ali zato manajk padavina za 5-10 mm. Opet je ovo PROGNOZA a šta će stvarno biti to ćemo sami videti.
Dobro se sećam 2014. Tad sam još uvek pratio dugoročne. I po njihovoj prognozi (rhmz) koju sam čitao baš u martu,rekli su za maj da će biti topliji i sa manje padavina od proseka. A svi znamo kakve su poplave bile. Tako da,te dugoročne su samo statistika, sličnost sa nekim parametrima i nekim periodom. I sam Nedeljko Todorović to kaže. Znači,samo 3-5-7 dana unapred i to je to .
 
Slomio 2 drzalja,ali uspeo zavrsiti sa ovim sr...zemlja po analizi vrh,humus 4+% ,P,K odlicni ,ali jeb... je voda ,i kad pada kisa i kad ne pada.
https://ibb.co/wNDSSpN]
[/URL]
IMG-20230307-122426-1.jpg
[/URL]

IMG-20230307-140349.jpg
[/URL][/url]
 
To su te vrline naseg lepog Banata.a na leto kada zasusi otvore se pukotine kao vulkan da ce proraditi.
Inace kod nas 2 litre jutros,klizavica samo tako.
 
A sto bi se mucio i to radio ? Sto se mora pustati voda iz oranja ? Pravis eroziju , ispiras djubrivo i ostale materije , i opet nemozes ranije sijati u tu zemlju kao u druge propusne , mozda samo par dana nego da nisi dirao . Lijepo pustis tu vodu da stoji , ujedno ti je pokazatelj . Dok je blato u najnizem dijelu netreba ni raditi . Imam takve zemlje i vjeruj mi da sam cak stare neke samce i kanale zatvorio . Sto da mi voda otice i ispira ono sto valja , a opet ostane blato . Fino ona upije samo sporije i cak u tim dolama bude fina struktura i dobro podnosi susu , bolje nego kad se ispira . Samo treba imati zivaca i ne obracati paznju ako ljudi kazu joj lezi ti voda . Kasnija sjetva i bude sve ok.
 
Ako voda stoji ne isusi se to jako dugo,voda ode,ostane blato,bilo je kisa ranijh godina u aprilu pa mi podavi sav usev blato_Od kasne setve na toj zemlji ne bi bilo nista u susnoj godini,sto ranije zrno u zemlju,sto raniji hibridi ....
Ta zemlja ne podnosi manjak padavina nikako a kamoli susu :cautious:.
 
A sto bi se mucio i to radio ? Sto se mora pustati voda iz oranja ? Pravis eroziju , ispiras djubrivo i ostale materije , i opet nemozes ranije sijati u tu zemlju kao u druge propusne , mozda samo par dana nego da nisi dirao . Lijepo pustis tu vodu da stoji , ujedno ti je pokazatelj . Dok je blato u najnizem dijelu netreba ni raditi . Imam takve zemlje i vjeruj mi da sam cak stare neke samce i kanale zatvorio . Sto da mi voda otice i ispira ono sto valja , a opet ostane blato . Fino ona upije samo sporije i cak u tim dolama bude fina struktura i dobro podnosi susu , bolje nego kad se ispira . Samo treba imati zivaca i ne obracati paznju ako ljudi kazu joj lezi ti voda . Kasnija sjetva i bude sve ok.
Pustiti vodu da dugo stoji na takvoj zemlju nije dobro...kada posle vode napokon osusi taj deo ostaces bez pola setvospremaca tuda prolazeci,posejati u to nema sanse+kada se bude trebalo spartati,kasnije orati to je muka Bozija.a i ovako je samo zemljiste izuzetno loseg kvaliteta.
 
Pa dobro sto vrsta zemlje , al ima metoda za svaku , ako nesto drugacije ne probas netreba tvrditi da nemoze . Nekim zemljama treba pogoditi dan kad se radi i nece se polomiti nista . Negdje gruber plitkon, kratka tanjiraca isto rjesava neke pronleme..
Nego , evo cuju se zabe vani , prvi put , milina.
 
U svakom slucaju ispiranje je mnogo vece ako povrsinske vode otjecu na stranu , malim kanalima npr nego da lagano idu u dubinu .
Pogledaj npr dno nekog jezera,bare ,starace , ili mocvare ako se isusi jel zemlja bogata ili isprana .Nije dabome dobro sto lezi voda , al kad vec lezi ne dobija se nista ispustanjem osim zuljeva
 
Plodno zemljište, gde stoji voda po par dana u toku godine, ne može se porediti sa jezerima, močvarama, gde ima životinjskog sveta, algi itd, pa se formira drugačija struktura zemljišta na dnu, ili površini zemlje, dok to na poljoprivrednom zemljištu nije slučaj, jer kao što rekoh, voda stoji jako kratak period, a što duže stoji veću štetu pravi. Barem imam slučaj u svojim njivama, gde mi je voda stojala, i na delovima gde se najviše zadržala, u najgorem je stanju, iako je tu kasnije sve I svašta dodavano od djubriva, žetveni ostaci ostavljani u njivi...
 
Mnogo se onda razlikuju tipovi zemlje o kojima pricamo. Evo u vezi ph , neki , bar ovde misle kad se kaze kisela zemlja da je to nepropusna u kojoj lezi voda . Ovde je na bregovima nizak ph , uglavnom kisela , a tamo gdje lezi voda i nisko je neutralna ili cak visok.
 
Kod mene u kraju su ljudi ovakve parcele, ukoliko nisu velike površine, uvek orali na slog. Tako se kroz niz godina sredina parcele prilično izvisila, a sa strana se formirali baš duboki jarci koji su odvlačili vodu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh