Vremenske prilike u 2023-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A ovako je to do zadnji čas za juče video amerikanac (GFS)...zašto, ne znam ni sam. Ostali su odavno bili južniji i bili su u pravu:

de-model-de-320-1-modusa-2023071900-24-960-83.png
 
Od kuda si ti kolega?
Pitam to zato sto sam i ja iz RH.
Od kako citam ovaj forum, veceg pesimista nisam procitao, em te muci suša, em mala cijena, em najgora nevremena, itd itd..
nešto si ušutio, ne komentiraš previše.... pogledaj malo snimke Gradišta i Otoka oko Vinkovaca pa se javi porukom.... što ima nevjernih Toma to je čudo jedno....
imaš mjernu stanicu u Gradištu kod Županje službenu pa provjeri brzinu vjetra.... ali evo napisat ću 180km/h ako je kolega dobro preračunao to je 50 m/s
 
Kod mene palo oko 20mm kiše uz velike štete od vetra, kukuruz mi polomnjen bar 20%,lubenice uvrljalo, izvadio foliju, jedan deo zakačio i led.Bilo je strasno.Bile su i pojavice i to više njih, jedna je zakačila mog brata dok je bio pored kombajna i prebacila ga u drugu njivu nekih desetak metara, dok smo razgovaraili telefonom kod mene nije bilo vetra a njemu se ugasio kombajn pa je čekao da mu donesu gorivo i u tom trenutku je odjenom krenuo strahovit vetar.Čuo sam na telefon da nešto pišti, on mi kaze, zvacu te posle i nema ga sat vremena.Neverovatne scene
 
U mom kraju vetar dostizao 26,4M/S (95km/h) na suvo (pre bitnih padavina) i šteta jedva da je i vidljiva. Ponešto samo ako je po dvorištu letelo i neka grančica grana i to je to. Šta ti je košava, navikla priroda i ovde neće tako lako da obori sve kao npr. u Kragujevcu ili Trsteniku.
 
A ovako je to do zadnji čas za juče video amerikanac (GFS)...zašto, ne znam ni sam. Ostali su odavno bili južniji i bili su u pravu:

de-model-de-320-1-modusa-2023071900-24-960-83.png
Taj ti je neki neispravan radarski snimak , ovo sto je bilo je bilo nize tu negdje oko vinkovaca , gledao radarski snimak kad je pocinjalo, u Gradistu izmjerena brzina 180km/s.
Taj se vjetar cuo , najbolji opis kao 8 cilindara dizel motor pod opterecenjem a svetlo je bilo ljubicasto, tih nekoliko minuta je bilo 50-60 praznjenja munje u minuti ali u oblacima , ta grmljavina , bljeskanje i zvuk vjetra , to ni ameri u holivudu ne mogu da snime u filmovima.
 
Dobio sam izveštaj od kuće,neko je nabrljao,neko nije,zavisi gde je pijavica prošla...sem par crepova i nešto kukuruza koji su povaljani i to iz kasnije setve ,presevani,najveću štetu imam na slami...ostavio da baliram kad dođem sa mora a vetar je nešto odneo nešto razbucao...a bogami neki drugari su opasno nadrljali...kaže mi prijatelj da je pijavica odnela bidone pune ad blua,kovanu kapiju sa sve stubovima,deo panela sa hale,nekima su usevi povaljani totalno...
 
Sad sam odgledao radarsku sliku jer nismo imali struje, nista se tu spektakularno nije odigralo da bi bila razlika 3x , al sve je moguce! 25 je cifra ihaj, uvek tako bolje prodjete godinama u nazad, valjda vise postujete Boga i idete u crkvu!
25 l na voćnjaku,22 u dvorištu ,kod komšije 20. Orema Ilandži utisak da je više palo u Jermenovcima prema gredi utisak da je dosta manje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh