Vremenske prilike u 2023-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Šta se ti odmah pronalaziš kad ja odgovaram Arkadiju iz vukojebine???
Meni na pamet ne pada da je moje mesto vukojebina ako si ka tome ciljao, cak suprotno, imam najlepse misljenje o mom lepom selu.
A izraz vukojebina od mene si mogao cuti iskljucivo kad bukvalno pricamo o drzavi i o njenom stavu prema nama!
Nešto što je zasad realno je to da od ponedeljka kreće rast temperatura i toplotni talas, koji bi na jugu potrajao jedno nedelju dana sigurno. Do severa tj. Vojvodine verovatno već sreda-četvrtak stiže nekakav produv i osveženje uz mogućnost nevremena pogotovo uz granicu sa Mađarskom. Hoće li i dalje ostati taj režim da sve ostaje sa druge strane Alpa je jednostavno predaleko za bilo kakvu tvrdnju.
Svaka cast za iskreno pracenje situacije i odgovor o prognozi bez ikakvog razloga i tvrdnje sta ce biti i kako ce biti a predaleko je za ocenjivati!
Nikad nisam cuo od tebe da tvrdis sa sigurnoscu da ce tada i tada da padne kisa u nekoj kolicini pa da se izletis ispred rude a da pri tom ne dajes informacije koliko su slozni modeli oko toga. To cenim kod tebe dok vecina se zalete i tvrde cak i 100% verovatnocu za padavine a da pri tom grese i ne padne ni kapi!
 
Tako je prošle godine mene napao kad sam postavio slike suncokreta kako kod mene nema suše, i na kraju ja imao prosek 2300 kg po hektaru.

Kuknjava je izgleda postala najznačajnija agrotehnička mera.
Kuknjava je ok kad stvarno covjek ima potrebu za tim. Ovaj udavi al udavi sve redom, a prinosi sasvim soldini. A prica nesto o susi. Nije video kakva je susa kad se kukuruz i soja tarupiraju a ne vrsu.
Od pocetka godine ne mozes uci u temu od njegovog pro****a kako kod drugih pada a kod njega ne. Na kraju drugima voda udavila useve a njemu je padalo sasvim dovoljno i nacurilo 7.2t. Pa kakav je to obraz u pm da nastavis da davis jbt.
 
A dobro, ja Arkadija sem kao poljoprivrednika doživljavam kao solidnog ljubitelja praćenja vremena i meteorologije...pa samim time, ne samo da zna (poljoprivredno) da bude iritantno da neko mesto bude u rupi, nego i glede samog praćenja, prosto i ja bih se nervirao (ko ne bi). Ima li tu preterivanja, pa stvar je subjektivna, jednostavno ne doživljavam i ne uzimam to za neko zlo.

Ovo što je dragi kolega Peet rekao, donekle se nastavlja na to. Iritantno zna stvarno da bude kad se tako naglo obrišu, pogotovo prekopotrebne letnje padavine. Nažalost, iako kvalitet prognoza napreduje, on je daleko od dovoljnog da ikada uhvati situaciju sa pljuskovitim padavinama, pogotovo jer u "novonormalnom" 21 veku svedočimo, ono što ja ne volim direktno da nazovem klimatskom promenom jer je to prekratak period za takvu tvrdnju, ali evidetno da se neki vremenski odnosno sinoptički obrascu menjaju, modifikuju, da nam je proleće za sada jedino godišnje doba koje je zaustavilo malo taj trend konstatnog stepenastog rasta temperatura. Što voli moj drugar da kaže, nije više problem da se iz atmosfere izluči ogromna kišurina, problem je naterati je da se nakane da prokine kad zasuši.
Slojevite, padavine u hladnom delu godine su opet druga priča, naravno ima i kiksanja sa njima ali prosto pošto su to padavine širih razmera mnogo ih je lakše precizno uhvatiti i prognozirati. Uostalom, zato je i uvek lakše prognozirati toplo, vruće nedinamično vreme, jer prosto u takvom tipu vremena postoji samo jedan obrazac (stabilnost) i šta je pa nju teško prognozirati kad se ništa ne dešava.

Mislim da bi glavna stvar koja bi trebala da usledi to da dođe do neke reforme glavnog izvora prognoza a to je RHMZ. Njihova prognoza dopire do ubedljvo najvećeg broja ljudi, pa i onih koji se bave poljoprivredom. Odavno je sve zrelo za promenu, sajt, prognoze, sopstveni model, sve živo.

Što se prognoze tiče, nakon ozbiljnog gasa temperature u utorak ka sredi, u četvrtak do severa dolazi severac uz osveženje a reklo bi se i uz padavine.
 
Poslednja izmena:
Dobro sad da sumiramo Kimi. Sto je padalo padalo je i sad sledi barem mesec dana bez nekih ozbiljnijih padavina sa mogucim prodorima vlaznog vazduha sa severa koji mogu doneti po neki izolovani pljusak. Temperatura sa manjim oscilacijama od 30 do 40 C po meteoroloskim standardima.
Prosle godine je doslo do znacajne promene posle 19.08. Tako je slicno svake godine, gledajuci moje zapise.
Uvek prvi toplotni talas bude oko 20.06. Drugi krene tako od 5.07. I zadnji sam kraj jula pocetak avgusta.
 
...

Mislim da bi glavna stvar koja bi trebala da usledi to da dođe do neke reforme glavnog izvora prognoza a to je RHMZ. Njihova prognoza dopire do ubedljvo najvećeg broja ljudi, pa i onih koji se bave poljoprivredom. Odavno je sve zrelo za promenu, sajt, prognoze, sopstveni model, sve živo.
....
Ето ти га сад? Па колико видим, прогнозе РХМЗ су биле најприближније (и показало се најтачније). Нису обећавали „куле и градове“ па када неко не добије кишу он навали на РХМЗ али не и на yr.no (који сам ја одавно избрисао) кoји је „обећавао“ 69 литара кише за дан (запамтио сам тај број) када је било јако засушило, а није пало ни кап.

Шта би се добило да и РХМЗ даје дневна нагађања...па онда кажу: извините модели погрешили...



ПС

Колико видим, прогнозе РХМЗ су говориле да ће местимично пасти толико и толико кише...а да говоре "тачно у метар" (и нечију њиву) где ће пасти...па то је неозбиљно (а то раде разни сајтови и када кише нема онда неки ликови навале на РХМЗ...или модели погрешили).

Колико видим неки су овде кивни на Београд што у Београду падне много кише...па јел' то Београд каналише облаке да напакости појединцима (који у ствари „баш и не воле“ Србију па имају такав утисак).
 
Pa i nisu baš tačne prognoze RHMZ, u njihov sajt ulazim čisto radi reda ali u većini slučajeva ne daju dobru prognozu. Npr. u četvrtak je za Bačku stajao narandžasti meteoalarm a kiše nigde nije bilo, ali dobro to im se može oprostiti pošto su gotovo svi pogrešili prognozu za ovu nedelju.
 
@drsole
Nisam to ja napisao bez veze. Nemam potrebu nikoga da pljujem bez razloga, ali gore napisano je na mestu.
U redu, malo su se u zadnje vreme u odeljku "upozorenja" aktivirali, ali opet i tu nisu uvek baš ažurni, ne prate trendove ako se nešto u zadnji čas pojačava ili smanji.
Nekad i ja zaboravim da napomenem ili napišem tu promenu, ali bre, ja ovo radim honorarno, oni za to primaju platu.

Ne može npr. u nekom nestabilnom danu za čitavu zemlje tj. sve gradove da se stavi ona čuvena ikonica "mogući pljuskovi" za suncem, oblakom i kapi kiše a da se pritom jasno naziru delovi gde će padavina biti znatno manje ili će izostati.
Njihov (zavodov) model WRF-NMM, kao i ETA (inače ti modeli državnih zadova se u svetu dosta cene) su bukvalno praistorijski i njihove prognoze temperatura i padavina za uslove modernih modela su smešne, kako i ne bi bile kad su stari 20-30 godina ništa pipnuli nisu da ih unaprede.

I na kraju naravno, ako neko baš želi naći će i pročitaće nešto o tome ko je direktor i kakva je biografija, nema zaista potrebe da se to ističe na kojoj god strani na sve slikom.
 
Ево са дубине од 60 цм, влаге нема ни у причи. А писао сам већ да је пало баш доста кише.
07000253b913e73ff76866ce43dca8d4.jpg
 
Nešto u noći zaluta duž severne granice sa Rumunijom, posebno tamo oko Kanjiže. Isto će važiti i sutra i prekosutra.

Četvrtak na petak već deluje dosta ozbiljnije, osveženje stiže na sever a kuda će tačno proći linija jakih razvoja ostaje da se vidi. Ima tu potencijala za žestoko nevreme sa ledom i vetrom.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh