Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Moj kukuruz od prosle godine 10. Jun zagrtanje. Njiva 10,5kj prosek na celoj parceli u jesen kad sam skidao oko 1600kg po kj, bilo je tri hibrida manje vise svi isti
b9317a8a6e2207c09f0cd6a7e110c7d7.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa celo leto, ne znam tacno kad je pala jaca kisa, mozda u Maju, i onda visoke temperature u Julu i Avgustu. Sve moguce kise su nas obilazile prosle godine, a i ove je tako pocelo
 
A šta da Vam kažem dragi moj mučeni narode. Bruka i sramota da onakva sinoptika prošle sedmice ne zagasi sušu svuda i po Vojvodini. Ne samo i sinoptika, nego i promena strujanja, prava lepeza se menjala odakle su sve oblaci dolazili...Ne znam prosto šta pametno da kažem. Jeste, neko će reći nijanse su odlučivale, južnije potopi i dojadi većini predela....ali nikad meni ni nije bio briga naš brdsko-planinski teren. Tamo je sušno ili suša samo kad je i svuda na čitavom Balkanu suvo, jednostavno brda i planine odrade posao prvom prilikom. Neku sličnu muku muči naš jug, odnosno KiM, ali opet blažu. Umori se čovek i razočara jednostavno od nadanja i praćenja.
Ako je jedino pozitivno nešto, to je da smo pošteđeni vreline one prave, jer će oni kojima mi obično zavidimo debelo da se isprže u narendom periodu. Evo prognoze za Francusku:

ARPOPFR12-99-5.png
Nije mi jasno kako to kod nas nikad T ne predje preko 40C, a svuda u svetu prelazi. Da li nas laze RHMZ ili je stvarno tako?

Послато са M2006C3LG помоћу Тапатока
 
Ko kaže da kod nas T ne prelazi 40? Zabeležena je u svakoj ravničarskoj stanici u Srbiji nekoliko puta u istoriji. Neke optimalne krajnje granice standardnih devijacija temperature za našu zemlju i naš klimat su ti negde od -24 pa do 38 stepeni. Da bi imao višu i nižu temperaturu od te, mora zaista atmosfera dobrano da se napregne, da u slučaju zime ima pomoć neverovatno hladne vazdušne mase i snega ili leti ogromne topline plus da duva fenski vetar. Zato i jesu temperature od 35,0-38,5česte, ali već preko toga samo u ekstremnoj situaciji.
U mom kraju ja ne pamtim da je jedna kultura nekad podbacila. Može da podgori kukuruz na stranama brda koja se cede na smonici, ali ovde na platou uvek sve rodi. Jedino grad može da zezne, ali opet i on do sada nije uzrokovao bio nikad neku veću štetu.
 
Isto smo i mi prosli,ne veruju ljudi da moze biti susa maltene svake godine i stalno neki usev propadne.Mnogi jos nisu svesni koliko im je dobro.
Тако је прошле године сам фасовао на кукурузу, а ове године ми се чини да ће дебакл од суше бити на свим усевима.
 
Suncokret ako je nikao, daće neki, štaviše solidan rod ma kolika suša bila.
Ne zove se džaba suncokret, prosto voli sunce...
Mislim na naše krajeve, ne tamo neku saharu.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ako kukuruz rodi kao 2017te godine 150kg po jutru ilu manje a suncokret 1600kg po kj i te kako je to solidno. Za tu godinu podrazumeva se...

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ja sam suncokreta prosle godine imao od 600kg do 2200kg po kj, taj od 600 kg sam skidao 15. Avgusta a ovaj od 2200kg 9-10 septembra. Rokovi setve isti, hibridi isti, ali zemlja nije ista bila
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh