Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kada ti misliš da kosiš pšenicu ,u julu ?
 
Petak, subota i nedelja totalni fijasko, Rhmz je izdao upozorenje za intezivne padavine, palo je 2mm od prognoziranih 50-60.Sreca da je palo nekih 13mm pocetkom nedelje i jos jedna koja nije ni najavljena.U blizoj okolini, palo je bas dosta mestimicno, imam neke njive tamo i to je ok ali ne mogu da verujem kako je uspelo da promasi svaki put centar sela.
 
Za ovih par dana se nakupilo 15l, opet nije nesto al daj sta das, dobar deo titelskkog atara, sto brega sto rita nije video kisu ni prasinu da pokupi.
 
Ma ja to pricam zato sto ne znam sta je psenica, pa sam tu procitao da je najbitnije da padnu kise u maju, junu i julu, i da je zimska vlaga prica za malu decu, pa to sad cekam...
Ako ne pada kisa u aprilu i maju, moze da padne 1000 mm preko zime to nista nece znaciti, koliko znam, vec 20 godine radim zemlju, bilo je susnih zima ali nikada psenica nije izgorela kao ove godine a razlog je prost, mart jaki mrazevi i susa, april bez kise, maj kisa tek krajem maja i ta kisa je spasila ono sto je ostalo.Kaka crna zimska vlaga, pa imalo je vlage na 20cm ali psenica nije biljka koja ima dubok korenov sistem ona zavisi od povrsinske vlage.Kod nas i kada padne ekstremna kisa za 10 dana ispuca zemlja, narocito na 30C rano u prolece.Zimska vlaga moze da kupi malo vremena ali ako u prolece nema padavina, epilog se vidi svuda.
 
Pšenica evidentno ima plitak koren. Zato joj i treba uvek po malo kiše. A za kukuruz i soju su bitne kiše maj jun i jul. Ako tada nema i zasuši posle u avgustu može da pada svaki dan tu nema prinosa. A po meni koliko se zimi nakupi nema veze sa prinosom. Ma može da bude period decembar-februar svaki dan sa snegom i da ga ima i po 1 m, ako zasuši u ova tri meseca što sam napisao sa prinosom je ćao zdravo. Ja ipak ovo govorim za moj teren. Možda je kod nekoga drugačije.
 
Ja sam čuo da se pod zimskom vlagom računa sneg a da na 1m2 ima 10cmm snega time se dobija 1kg azota e zato je važna zimska vlaga. Pod uslovom da je to tačno.
 
Ima još dosta stvari koje pored padavina utiču na količinu vlage u zemljištu, temperatura vazduha, jačina vetra, struktura zemljišta, način obrade... Mnogo kockica je potrebno da se sklopi mozaik to je lepota poljoprivrede;)
 
Noćas i danas ponovo jaki pljuskovi u selu, u gradu na 5 km udaljenosti danas nekoliko kapi.
Voda mi je prodrla u plastenik, paradajz se suši od vrha, koren je u vodi koja je podišla ispod najlona, nadam se da će mi ostati bar nekoliko strukova.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Neverovatno, pratim sad oblak iz Mađarske i HR kako se spušta prema nama.
Kako prilazi cepa se na dva dela, jedan ide prema Bosni a drugi i dalje prema nama, ovaj koji ide na nas slabi i nestaje, kako prelazi dunav. A ovaj drugi se povećava i daće negde lepu kišu. Znači baksuz na kvadrat 😡
 
Kukuruzi na nekim parcelama kao kaktusi skoro,suncokreti polako izbacuju glavice ,sad im treba padavine,ali od padavina samo kur.... i nista vise.
 
Ako ne pada kisa u aprilu i maju, moze da padne 1000 mm preko zime to nista nece znaciti, koliko znam, vec 20 godine radim zemlju, bilo je susnih zima ali nikada psenica nije izgorela kao ove godine a razlog je prost, mart jaki mrazevi i susa, april bez kise, maj kisa tek krajem maja i ta kisa je spasila ono sto je ostalo.Kaka crna zimska vlaga, pa imalo je vlage na 20cm ali psenica nije biljka koja ima dubok korenov sistem ona zavisi od povrsinske vlage.Kod nas i kada padne ekstremna kisa za 10 dana ispuca zemlja, narocito na 30C rano u prolece.Zimska vlaga moze da kupi malo vremena ali ako u prolece nema padavina, epilog se vidi svuda.
Željko to je kod vas tako zbog terena i zemljišta ali ovde u ravnici je druga priča, džaba je da pišem o tome a i pisano je o značaju te rezerve vlage.Mnogi se teše sa ovim padavinama tipa 10-20lit u ovoj suši, evo ja kažem da je to sve go krivak, to je samo produžetak agonije na par dana jer realno je nakislo samo 5-10cm što na ovim temperaturama pola ispari, da ima dubinske vlage (koja se stvara zimskim ili redovnim padavinama) onda se vlaga održava po celoj dubini profila zemljišta ovako to odozgo ume i da dođe i do kontra efekta potparavanjem useva usled visokih temperatura. bilo kako bilo mi više nemamo ni rezerve a ni ifuzije, molim Boga samo da pšenicu skinem na miru a ovo kako bude.
 
Željko to je kod vas tako zbog terena i zemljišta ali ovde u ravnici je druga priča, džaba je da pišem o tome a i pisano je o značaju te rezerve vlage.Mnogi se teše sa ovim padavinama tipa 10-20lit u ovoj suši, evo ja kažem da je to sve go krivak, to je samo produžetak agonije na par dana jer realno je nakislo samo 5-10cm što na ovim temperaturama pola ispari, da ima dubinske vlage (koja se stvara zimskim ili redovnim padavinama) onda se vlaga održava po celoj dubini profila zemljišta ovako to odozgo ume i da dođe i do kontra efekta potparavanjem useva usled visokih temperatura. bilo kako bilo mi više nemamo ni rezerve a ni ifuzije, molim
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh