Vremenske prilike u 2021-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A u isto vreme ce gotovo sve zemlje zapadne, srednje i istocne evrope imati idealne vremenske uslove. Balkan, dobar deo Rusije i Spanija ce se prziti. Cak ce i dobar deo Turske imati odlicno vreme. Pa kako mi uvek naj...o ?
 
Nisu dobre ove najavljane temperature ali ako su neke kulture gurale nekako 60 dana bez kise sa vetrom i visokom temperaturom valjda ce sa ovih 120 lit gurati 2 nedelje! Nadam se sredinom Avgusta da ce nailaziti neka solidna kisa opet.
 
Nije isto za biljke gurati u suši pre formiranja mahuna/klipa, i gurati kad formiraju iste. Sad će biti mnogo teže za biljke, gledam juče zemlju u kukuruzima, i oko biljaka se zemlja već osušila (a dobili smo 100l) jer kukuruzi sad srču punom parom.
 
Poslednja izmena:
Nije bilo sutra dan nakon tih kisa 40 c nego polako se ta voda spustila u zemlju tako da imaju biljke trenutno odakle da se hrane i to dobro.
Kise ce za 15 dana biti prekomerno potrebno soji dok kukuruz ce gurati sigurno i samo sa ovom zadnjom kisom.
Pisao sam da prosle godine vise nije bilo kise kod nas posle 1 Avgusta a ni blizu nije imao ovakve akumulacije vlage u zemljistu, pa su ipak prinosi bili odlicni.
Soja je pukla iako je imala izuzetan dobar potencijal za odlican prinos.
 
Ipak je ovo ozbiljna kisa, barem kod nas. Kukuruzu ne treba ni kapi jer ona vise ne raste, vec samo naliva zrno (ako se oplodio). Sa ovom kolicinom vlage je miran do kraja svoje vegetacije, ali soji bi dobro dosla jos jedna kisa u avgustu. Ona je sad naprosto poludela i gura mahune bukvalno na ocigled. Iz dana u dan soja, slobodno mogu reci, nadoknadjuje ono sto nije uradila u junu. Vrelina joj svakako ne treba, ali i ona ima pozamasne zalihe vlage i dobar deo vegetacije je izgurala bukvalno na zadnjoj kapi. Ako i bude toplo bilo bi idealno da posle toga padne neka kisa, ali ono sto je jako bitno da bude jutarnjih rosa i onda za soju nema zime.
 
Ok, za desetak dana do dve nedelje ćemo videti treba li još kiše ili je ovo bilo dovoljno. Osim toga nisu sva mesta dobila 100+ litara kiše. A što se tiče poređenja sa prošlom godinom, tad je bila bolja akumulacija vode nego sad. Prošlogodišnji jun je bio kišovit iznad proseka, a bilo je i u julu neke bolje kiše (npr. u južnom Banatu 8-) je bila jedna kiša oko 50+ litara posle koje je kukuruz praktično završio svoj posao)...
 
Dal je ikad u Crepaji bila 0 ???
Pa da ti kazem nesto... Kad se kaze Crepaja misli se da je sve prva liga. Imamo i mi pesak, sefkerinsko jabucko itd. Tamo 2012,2015 2017 te bilo nula a ove njive blizu sela gotovo da nikada nisu 0 bile.
Ja cu ove god imati 10tak kj kukuruza koji je u dobrim potezima a bice ne 0 ač jedno 1000 kg kukuruza. Potpuno jalov.
Ima twitora i pionira.....
 
I kod nas je bilo ,kako sam cuo od drugih,oko 80-85l kise,ali nije ceo atar toliko dobio,dobar deo je dobio jos manje kise.
 
Bilo je priče da neće više biti toplotnog talasa pa ga opet ima. Videćemo šta će biti.
 
Pa ništa lakše prognozirati nego to ili onaj dosadni jesenjo/zimski anticiklon koji legne preko cele Evrope. U prevodu, umrtvljeno vreme bez ikakvih dinamičkih dešavanja.

Nakon onakvog ciklona i ekstremnijih padavina širom zemlje, za očekivati je bilo da naiđe 10-ak dana stabilnosti, a kako nov poremećaj prilazi s okeana ka Britaniji za njim se opet diže i odomaćena vrućina dole u Sredozemlju koju ni vilama ne možeš da isteraš odatle kad se odomaćila...i onda brže bolje uz jugozapadna strujanja na prednjoj strani poremećaja eto ti vreline ponovo kod nas.

Nas Paore ponovo jebucka to što dolina tog poremećaja s okeana se opet zabada ka severu Španije pas joj mater, pa onda poremećaj zapinje "sa one strane" Alpa tj. trebaće mu dani i dani da se nakane da preskoči. Nama treba dolina ka Đenovi a ne dolina ka Bilbau i Sosijedadu.

Kasnije večeras biće razvoja i padavina pogotovo na zapadu Srema i Bačke.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh