Vremenske prilike u 2020-oj godini

Најежио сам се: овде код мене почео да дува врућ ветар. Пре неколико сезона, управо око половине јуна, почело је десетодневно "фенирање" које је осушило све што је било зелено у атару. Пу. пу. пу, да ово дување престане. Не поновило се оно лето.
 
Ih al smo se razmazili, vruć vetar na 28 stepeni.... taj pojam vrućeg vetra, fena se vezuje za vetar koji se dodatno zagreva duvajući sa Dinarida ka Panonskoj niziji, jer se dodatno prisilno zagreva silaskom sa zavetrene strane (dakle južni, jugozapadni vetar)

Današnji severozapadni vetar možda jeste malo topao zbog same temperature letnje, ali nikako nije vruć ili fenski.
 
Jel znas sta se desilo pre jedno mesec i malo vise dana (15ti Maj je u pitanju), kad je dole kod nas, okolina Krusevca, Kraljeva i Cacka bilo odjednom 37 stepeni, duvao ekstremno jak vetar i do 15m/s? Ne secam se da sma cuo za taj fenomen pre...
 
Poslednja izmena:
Ih al smo se razmazili, vruć vetar na 28 stepeni.... taj pojam vrućeg vetra, fena se vezuje za vetar koji se dodatno zagreva duvajući sa Dinarida ka Panonskoj niziji, jer se dodatno prisilno zagreva silaskom sa zavetrene strane (dakle južni, jugozapadni vetar)

Današnji severozapadni vetar možda jeste malo topao zbog same temperature letnje, ali nikako nije vruć ili fenski.
Koga zmija ujede i guštera se boji. Razumem Zorgea potpuno... :ppozdrav:
 
Trenutno kod nas.

hHKR1Oe.jpg
 
Ih al smo se razmazili, vruć vetar na 28 stepeni
Ма мени лично цвили тојаш због ветра, ал' сам био сведок како ти пред очима, за само пар дана, осуши кукуруз који се чинио као да му нико ништа не може. Прави пољопривредни хорор!
 
U indjiji je takav fen bio 2007me,dobro se sećam, al posle žetve, u junu negde... Uništilo kukuruze...
 
Neka greska . vjerovatno nije dobro izmjereno
Nije greska, od 34 do 37 (37 je moja stanica kod mene u jednom trenutku kao maksimum izmerila, prosek je bio od 35-36) je bilo 15og maja ove godine, i ja sma mislio da je greska u merenju, ali nije... Na liscu tresanja su se vrhovi nei osusili, to se desi ako nedostane kalcijuma, a ovakv odjendom topli talas tako nesto izazove...pogledaj na synop.meteos.rs za 15ti maj, u 18:00, i pogledaj maksimalne temperature za gradove u juznoj srbiji za taj dan..
 
Jeste komšo Mealy.. taj 15. maj je bio odvratan dan, sa spomenutom fenjarom sa Dinarida/Kopaonika/Šar planine pa je južno od Kragujevca bilo bolesno toplo. Odjednom je sredinom dana grunuo vetar, iz potpune tišine, uz par olujnih udara da bi već posle 10-15minuta napolju bila nesnosna vrelina za koju ni debela hladovina nije pomagala. Moja stanica je išla do 34,3C, Kraljevo do 35C..stvarno bolesno.

A eto, u narednih mesec dana od toga temperatura nije ni pomislila opet 30C da pređe...

Danas dešavanja predveče, ponajpre jugozapad i Banat (posebno k Rumuniji).
 
Jeste taj 15 maj bio katastrofa, ja sam bas prevozio rolo bale tog dana. Bilo je kao u sred jula.
Kimi do kad mogu da potraju ove nestabilnosti ?? Kisa mi svakako godi za vecinu useva ali lucerke treba kositi
 
Skroz do 27 će trajati.Ja takođe treba da kosim lucerku i ovo vreme me baš iritira.Dobra je kiša za sve ali je muka zbog sena.
 
Nazad
Vrh