Vremenske prilike u 2017-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Paore, biće razvoja i pljuskova i po Vojvodini, ali tako do podneva, ranog popodneva... čim posle severac grune, hladnoća koja juriša u prizemlju nizijom će brzo ubiti nestabilnosti, i atmosfera će preći u stabilno stanje.

Cika_Laza- moguć je mraz pri tlu u ponedeljak ujutru. Ali bi isto mogoa da se javi i tamo u četvrtak ujutru.
 
Evo je obećana "bomba" po sadašnjem run-u GFS-a:


GFSOPIT12_81_4.png


- - - - - - - - - -

Znaci Kimi druze nista za nas ni sa zapada :sta:

Samo malo da detaljnije pojasnim problem za Vojvodinu, tačnije za njen severni deo posebno.

Imaš front nad Alpima, i njemu pripadajuću padavinsku zonu nad njima. I takvo stanje, kao što znamo leti, može danima da potraje... mi se pržimo, dok oni imaju sveže vreme sa kišom i pljuskovima, zato što poremećaj ne može da preskoči masivnu prepreku (Alpe, i delom Tatre, sastavnicu Karpata).

Da bi se ta prepreka "preskočila", mora da postoji nešto što će da pogura, da da "dodatnu snagu", tj. da potpomogne frontalni sistem najlakše rečeno da tu prepreku "preskoči". A to je jačanje anticiklona sa te prednje strane Alpa, odnosno širenje anticiklonarnog grebena na spomenutu prednju stranu, čime niži pritisak ostaje sa druge strane Alpa i u Panonskoj niziji. Kako vazduh struji od višeg ka nižem pritisku, to uzrokuje pojavu izraženijeg strujanja (vetra).

Ali nije samo u tome stvar. Mi imamo jednu veliku, veliku prednost.... a ironično je da je to ovim situacijama u utorak glede padavina mana.

Naime, Dunav je u tom pograničnom delu Austrije i Slovačke "iskopao" svoj put kroz Alpe i Tatre. I to je OGROMNA razlika između Balkana u odnosu na Apenine i Pirineje. Vazdušna masa koja se pokrene iz centralne Evrope, ne trpi bitne modifikacije dolazi u oblast Balkana, kao što je to slučaj sa Italijom (Zbog Alpa,ali koji nigde nisu "probijeni" tako prirodnim putem kao što je nama Dunav to omogućio )ili Španijom (Pirineji).

Hladan front se uvek kreće tako da probija kao klin prvo u najnižim slojevima atmosfere, a zatim postepeno ka višim visinama. I sada, kako smo mi dolinom Dunava otvoreni uticajima iz centralne Evrope, kroz Bečka vrata probije jak vetar (severac) sa istočnih ogranaka Alpa i Tatra (zbog gore spomenute razlike u pritiscima koja se uspostavi), koji kasnije sa lakoćom osvaja otvoren prostor Panonske Nizije, odnosno Mađarske.

Austrijanci i Mađari su odlično iskoristili taj vetar, pa taj potez od grada Gyor do Beča ima masu masu vetrenjača... dakle, to nije tu bez razloga :osmeh:

E a onda dolazimo do toga zbog čega je to problem u utorak... vidite, da bi atmosfera bila nestabilna, i da bi došlo do razvoja, vertikalnih strujanja i konvekcije, mora da postoji relativno pravilan gradijent temperature sa visinom. Međutim, kao što rekoh iznad... kako hladan vazduh prvo nadire u prizemlju, i kako smo mi otvoreni tim uticajima centralne Evrope, u izraženoj razlici pritisaka taj hladan vazduh zna satima ranije ispred onog na visini da probije u niziju. I šta se tada desi ? Upravo to da nemate pravilan gradijent , tj. opadanje temperature sa visinom, jer vama je hladan vazduh koji je jurnuo u prizemlje isto hladan ili čak hladniji od onog iznad 900-1000m, i onda automatski nema vertikanih strujanja i atmsofera postaje ultra stabilna.
 
Ako u utorak nebude bar 15 ak litara kod nas ja sam resio idem jednu garaganku da otresem. Da nas prodje maler. Nema nam druge.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
Pravi užitak za oči , pročitati nešto ovako profesionalno i precizno objašnjeno nama laicima . Rijetkost u današnje vrijeme na našim prostorima pogotovo ako samo gledamo i čitamo popularne (populističke) medije ...Bravo Kimi .:bravo:
 
Svaka cast kolega Kimi. Plemenito i strpljivo objasnjenje i pojasnjenje cak i za laike.

Nada poslednja umire.
 
Kimi to uvek tako slikovito, moz" film snimiti :ppozdrav:
Znaci da rezimiramo. Mi u Vojvodini od ovog prodora ne treba puno da ocekujeme, dok centralna Srbija ima cemu da se nada. Moj kraj mora da ceka neku drugu nestabilnost
 
Hvala Vam ljudi !:osmeh:

Ih, pa kud bi mi da nam nije Dunava. Mi smo iovako "osakaćeni", pričam za zimu najkonkretnije, jer je Evropi sa dominante strane (zapadne) Atlantik, a koji je još više "razblažen" uticajem Golfske struje.

Još da nam Dunav nije razdvojio Alpe i Tatre, odnosno istočno od nas Karpate i Staru Planinu, pa na šta bi to ličilo :sjasi: Od kud da nam dođe konkretna hladnoća, kad bi sa svih strana bili zatvoreni kao u konzervi. To bi bila neka drljava klima.... sa mnogo dana bez vetra, a i kad bi vetar duvao stalno bi bio fenskog karaktera...

Ovako, srećom, Dunavom mi možemo da "osećamo" uticaje iz centralne Evrope (otvorenost ka severu) i Vlaško-Pontijskog basena (otvorenost ka istoku), pa "nataložena" ili hladnoća koja tek pristiže u spomenute oblasti može (dobro, naravno ne u 100% slučajeva) da se bez bitnije modifikacije, advektira dalje ka našim krajevima. Kada kažem uticaji iz Vlaške nizije, mislim na pravu košavu (hladnu- istočni smer), a ne na onu toplu koja ima više južni i jugoistočni smer, koja je nešto sasvim drugo (fenski vetar).

Ali evo da objasnim još jednom taj uticaj doline Dunava u slučaju "Bečkih vrata".

Slika 1: Dakle imamo frontalnu liniju koja je stigla do prednje strane Alpa (crvena boja). Viši pritisak je levo, a niži desno). U skladu sa time, javljaju se vetrovi sa obe strane frontalne linije. Uočimo dve fiksirane tačke, jednu na severu Italije, a drugu negde na severozapadu Hrvatske:
P.S Vetar shvata da ne može preko visokih Alpa, ali "uočava" da je tu neka već lepo oformljena dolina reke u Austriji, i počinje da skreće desno (ka istoku) u pokušaju da prepreku zaobiđe:

dokaz1.png

Slika2: Frontalna linija se naizgled jako malo pomerila, još sada, ali primetan je rast atmosferskog pritiska sa te prednje strane Alpa. Vetar koji je nastavio da duva dolinom reke (Dunav) u Austriji definitivno "nazire" nešto :osmeh:

wind950_049.png


Slika3: Presudni momenat. Vetar stiže do Bečkih Vrata, gde je prostor između Alpa i Tatra napokon konkretnije razbijen, i naglo dobija na
snazi ušavši u deo Panonske ravnice. E upravo je ta oblast među najpoznatijim u Evropi po vetrenjačama, pisao sam to sinoć. Dakle, to je razlog :bravo: P.S U zamišljenoj tački na severu Italije, okruženoj sa gromadama Alpa sa čitave severne strane se apsolutno ništa ne dešava kao što vidimo, dok u tački na SZ Hrvatske duva fenski vetar "u susret" frontu (zapadni, sa tog dela Dinarida, kao što bi nama to biila topla košava).


wind950_054.png


Slika4: Frontalni vetar se širi kao infekcija Panonskom ravnicom, ubrzano osvaja kilometre i kilometre.... širi se po njoj kao "lepeza".

I već uveliko je "pojeo" onu tačku na SZ Hrvatske. U drugoj zamišljenoj tački i dalje skoro ništa.

wind950_059.png


I poslednja slika.... hm. Obratite pažnju, odakle je stigao frontalni vetar u ovu tačku na severu Italije ?:osmeh:

wind950_063.png
 
Poslednja izmena:
Steta sto u ovoj temi nema opcija "zahvali se"...
Danas red Sunca red oblaka,temperatura 16 stepeni..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh