Vremenske prilike u 2017-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ta izreka za Sv. Iliju ima smisla glede toga da dan do tada prilično okrati, da su noći duže, samim tim i prijatnije, pa je Sunce sve "milije", jer je i u najtoplijem delu dana pod manjim uglom u zenitu u odnosu na horizont.

Od Preobraženja, 19-og, već ima smisla razmišljati o kraju vrućina... naravno, varira to dosta iz godine u godinu, jer kao što znamo znali smo da imamo jake toplotne talase i u septembru.
 
Kimi rece ti da ce Evropa doci na svoje, svoju toplotu, kad ono prc.
Sta kazes na ovo, od sve vreline postedjeni nemci, austrijanci, svajcarci...
Kod nas pakao gori nego u Sahari. Leto +40, a zima -20, panaravno da je prosek dobar i da nema otopljenje i dane cackaju vreme i sve je savršeno.
Rtavn20417.gif
[/url][/IMG]

- - - - - - - - - -

Kimi rece ti da ce Evropa doci na svoje, svoju toplotu, kad ono prc.
Sta kazes na ovo, od sve vreline postedjeni nemci, austrijanci, svajcarci...
Kod nas pakao gori nego u Sahari. Leto +40, a zima -20, panaravno da je prosek dobar i da nema otopljenje i dane cackaju vreme i sve je savršeno.
Rtavn20417.gif
[/url][/IMG]

- - - - - - - - - -

Rtavn20417.gif
[/url][/IMG]
 
Nemoj da se raduješ mnogo Paore, to je samo glavni izlaz zabrazdio, pržiće se i oni itekako. :osmeh:

A drugo, normalno je da će oni pre da dobiju zahlađenje... ja kolko znam Pariz, Berlin ili Prag su mnogo bliže Atlantiku nego Tovariševo,... ili smo svi ludi i naopako učimo ? A tek njihova severnija geografska širina, kao i otvorenost ka zapadu (nema Alpa i Karpata) to i dal ne spominjem..
 
Ove godine kao da su pouceni iskustvom iz 2012. ispravili greske. U stvari ove godine su odradili bez greske. Prvo ona surovo hladna i suva zima, a sad pakleno suvo leto. Mi ove godine necemo doci do 50% ukupnih prosecnih padvina, a to znaci da necemo dobaciti ni do 400 l za ceku godinu.
pitam starije sugradjane da li pamte ovakve vreline i ovaku susu, a oni vele da 1950 kise nije bilo gotovo od maja pa do septembra, ali da nije bilo vrelo ni upola. Mladji se secaju 2000, ja bas ne, ali isto kazu da je bilo jako malo padavini, ali takodje da nije bilo ni ovakve vreline. Ove godine gotovo 100% cemo imati vise od 40 vrelih dana sa preko 33 C i u tom pola je preko 35 C.
Kazu kako nije skocila prosecna godisnja temperatura i u pravu su jer kad bi recimo ovu godinu sabrali statisticki dobili bi odlicne parametre, ali niko nece da kaze da su prosek od -10 i +30 isti kao i prosek od -20 i +40. Aj sto je leto tako vrelo, ali pitajete starije koliko snega je bilo zimi. Nasa dece ce sneg videti samo na razgledici kako mi se cini.
Da ne ispadne da nesto kukam i molim za kisu, ovo su samo neoborive cinjenice i nama jedino preostaje ili da napustimo ovo cim se bavimo, ili da se prilagodimo novonastalim uslovima. Verovatno ce velika vecina da proba da se na neki nacin prilagodi.
 
Samo se ti uzdaj u pamćenje naroda Paore, daleko ćeš da doguraš... stariji ljudi ne znaju šta su jutros jeli, a kamoli dal je i kolika bila vrelina pre 40,50 godina.

Gde bi čovek bio da nije papira..

Pobrojao sam godine apsolutnih maksimalnih temperatura, dakle kao što vidiš javljaju se godine kada se većina ljudi uokolo tebe Paore nije ni rodila.

A još kad bi butao najstariju, beogradsku statistiku... znam isto bar 3,4 godine sa 30 ili više dana preko 33 stepena, tako da ti takva teorija sigurno neće proći.

Ja stičem utisak da ti samo tražiš neko opravdanje za to što je ova godina ovakva, uspoređujući naše letnje normale sa tamo nekom Nemačkom, Francuskom i slično, što blage veze nema.

Evo, da se ne sekiraš, ja ću te prosvetlitli da ovo nije ni prva, a niti poslednja godina, odnosno leto koje će biti toplo i sušno. Neka smo mi samo živi i zdravi...
I ja mrzim sušu i vrućinu, ali šta mogu. Ne može čovek da očekuje da će priroda da mu ide na ruku svake godine nažalost... Nažalost, mi po razvoju nismo zemlja u kojoj seljak može da priušti navodnjavanje na velikim parcelama, pa da ovakve stvari amortizuje..

E a kad već spominja tvoje zapadne zemlje, pogle gde su one bile temperaturno oko Božića ove godine, naletoh danas na ovu sliku na računaru... hihihihih:osmeh:

uticaj_modifikacij2.gif





---------------------

I to uporedi sa slikom koju si postavio.... oučavaš li nešto ?:

Rtavn20417.gif
 
2000. je bila jos gora suša nego ove godine.
Bio sam u vojsci te godine i imam slike kad sam dosao kuci posle zakletve, a to je bilo krajem juna. Trava u dvorištu je bila skroz žuta, otprilike kao i sad krajem jula,a mozda i gore.
 
Ne znam, videćemo, ali znam da smo te 2000. imali oko 12 ha kukuruza i čardak od 10m nije bio ni do pola napunjen.
 
Uocavam Kimi da imaju daleko povoljniju i zimu i leto, ali sta je tu je.
Te starine svakako ne znaju sta su juce jeli, ali nekih detalja iz daleke proslosti se svakako secaju. No to nije nikakav verodostojan podatak za bilo kakvu strucniju analizu vremenskih uslova kod nas. Slazem se u potpunosti sa tobom da je jedino verodojstono ono sto je zabelezeno na papiru, dakle neki zvanicni podatak. Pregledao sam ovih dana malo te godisnjake naseg rhmz-a i nailazio sam na svasta i na toplotne talase i ledene zime, ali je to retko kad trajalo ovako dugo. Kimi mi ovde u ovom delu Backe ( za druge ne znam jer ovde zivim) imamo gotovo konstantno problem sa manjkom padavina i to u proteklih nekoliko godina, a onda na sve to dodamo i zagarantovana 4 toplotna talasa od 5-10 dana. To naprosto nije tako bilo pre 20ak 30ak godina, to se vidi u toj papirologiji godisnjaka. Ne kazem ja da bas moje Tovarisevo, ili Srbiju u celini neko pokusava da na neko dugme potopi, ili spali, ali da se nesto desava vrlo cudno desava se i u to me niko ne moze suprotno ubediti. Nisam zagovornik teorija zavere i slicno, ali se definitivno klima ovde kod mene drugacije ponasa u poslednjih 10-20 godina od onog kako je to bilo. Svakako da je bilo i +40 ovde, ali nije bilo svake druge godine. Kimi mi pravi sneg nismo imali vec jako, jako dugo. Zadnji je ozbiljnije je pao 2012 u februaru, a pre toga Boga pitaj kad.
 
Bliži su okeanu Paore, koji im znatno utiče na leto (snižava temperature) i zimu (ublažuje je). Ipak, kao što rekoh, i oni mogu da se uprže, ali je isto tako logično da tom paklu (znatno)pre dođe kraj nego kod nas, jer su blizu i u direktivi glavnog "rashlađivačkog" faktora a to je Atlantik.

Atlantik je kao što znamo glavni faktor u prognozi vremna nad Evropom, najintenzivnije utiče u hladnijem delu godine, dok leti uticaj slabi, te baš iz tog razloga, što si njemu bliže, možeš manju vrućinu očekivati i brže osveženje.

Kod nas je to mnogo više komplikovano, a posebno barijerama u vidu planinskih lanaca, baš ka tamo odakle bi nam taj vazduh sa okeana i stizao. Plus, nama na zapadu nije okean, nego toplo Sredozemno more za koje treba imati mnogo sreće da ga nešto aktivira kada upeče leti. Uticaj spomenutog okeana je kod nas itekako prisutan, ali u hladnijem delu godine, inače bi smo bili kao na primer Astana u Kazahstanu, padale bi temperature do -40, 45 kao od šale. Postoje godine, kao što je famozna 2014-ta kada uticaj struja sa okeana ostane izuzetno jak kroz proleće, a kao takav nastavi i kroz leto, čak i kod nas, hiljadama kilometara daleko od njega.


Paore, mnogo treba vremena proći da bi se nešto zaključilo da se izmenilo, po meni bilo kakvi zaključci bez 50-ak godina pokrića nemaju smisla...
 
I to je neko pravilo da kad imamo ostru zimu imamo i ostro leto, a kad je zima blaga i leto je blago. 2012 i sad ova 2017. Bilo je tu jos nekih primera, ali cesto bude tako.
 
Kimijevi postovi imaju smisla.Često puta u razgovoru sa ljudima moram da kažem"već viđeno" ,što se tiče vremena.
Pamtim dosta suša što lokalnih ,što na širem području.Početkom 90-setih sam bio član komisije za procenu štete od suše za jednu katastersku opštinu .
2000 suša ,padavina manje nego ove godine ,usevi solidni ali smo zato 1999 "bućkali"
2011 sa malo padavina usevi solidni ali 2010 je bilo poplava.
Sušne 2003 i 2007 sam zaboravio ,pošto soju nikako ne radim a kukuruz sam tih godina imao minimalno_Ove kulture su verovatno najviše stradale
Paor kaže da deca neće zapamtiti sneg.Svake zime slušam priču : kada smo bili deca bilo je snega da se nije videlo sa druge strane ulice.2012 sam slikao unuka u pozi "da ne vidi preko ulice"

 
2012 da, a pre toga 15 godina. Jako nam manjka zimskih padavina gotovo konstantno. U proseku u 10 godina 5 su povoljnih, a 5 nepovoljnih. U 10 godina bude 2 i 2 exterema, ostalo je u nekom proseku. 2012 i evo sad 2017 su extremno lose. Ocekujem da 2018 bude povoljnija od ove, a 2019 bolja. Ima neke istine u onoj ciklicnosti od 28 godina.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh