Vremenske prilike u 2017-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I kod mene palo, sac metodom oko 7-9 litara.
 
U Sokobanji sinoć pala lepa kiša bez leda i oluje, jedino bilo grmljavine, izveštava sa lica mesta sale ratar:osmeh:.
 
Nek se nosi vise u pm ova kisa, sinoc strasna grmljavina i sevanje samo tako.Na radaru rhmz supercelije u sumadiji a kod mene par kapi kise.Sada idem iz Kragujevca i ovamo nista nije palo.Kao sto neko rece ovo podseca na 2007 bar za moj kraj tada nismo imali nista da naberemo a ni sada a sto je najgore imacu veliku finansijsku stetu.Bolje je da sam da pare dao na kocku i kurve, bilo je pametnije.
 
Sinoc sam bio na svadbi u Paracinu kad sam izlazio do auta iznenadio me lep pljusak ali mislim da nije dugo trajao. U Cupriji isto palo na kratko ali kako mi kazu nije bilo vise od 1l.
 
Pogledajte Nemacku, Austriju, Holandiju, Belgiju, Francusku, Poljsku, Svajcarska, Madjarsku, Hrvatsku...
Gotovo svakodnevno imaju kisu i idealnu temperaturu koja retko prelazi 30 C i to tako godinama. Nisam bio pristalica bilo kakve kontrole vremena, ali sad definitivno jesam. A da bude gore gledam sve te godisnjake rhmz-a i trazim periode ovako dugog i vrelog vremena i naprosto ne nalazim.
Ne nadajte se bilo kakvoj ozbiljnijoj kisi jel je to reseno jos odavno.

Znam da se Kimi duboko nece sloziti sa ovim, ali ja ne znam kako drugo objasniti. Ovu vrelinu ne pamte najstariji u nasem mestu.
 
Daj paore , uozbilji se pa sjeti se prošle godine , pa 2014. ..Rizik je povećan u ljetnom ratarstvu to stoji o tome treba razmišljati ali ipak su Njemačka i Holandija i sjevernije i sa one strane Alpa.
 
Sinoc gledam radar ko neko tele na svakih 15min. u nadi da ce da zahvati i mene nesto.Tolike munje i sevanje u daljini i cim doslo do mene ono naravno se raspalo,dunuo neki vetar poprskalo malo,ni oluci se nisu culi,toliko od mene.
 
Ja se sećam ranijih godina-kad god zagrmi,tj. zaseva,mora biti kiše.Ovih godina se dešava da grmi i seva a da ne bude ništa.Tu nešto nije u redu.
 
Kako mi ovde pricaju stariji I iskusniji ljudi pamte se slicne godine. Ja sam relativno mlad pa pamtim 2007 I 2012. Ali kaze cale da je bilo par slicnih godina I 80tih I 90tih. A pokojni deda mi je pricao o susi 50 I neke godine kada su se jedva prehranili toliko nije bilo ni psenice ni kukiruza a ni trave da bar stoka pase.
Recimo kod nas je prosle godina jun I prva polovina jula bila slicna ovoj. Ali je pala kisa kisa 15 jula I spasila stvari I posle je bilo jos par lepih kisa, ali dovoljno samo za prosecan rod jer je su stetu napravili suv jun i pola jula dok su se po odredjenim delovima Srbije obarali rekordi.
O susi 2015 necu ni da pominjem.
Znaci maltene 3 godine zaredom susa od toga jedna bad ekstremna. Kaze jedan deda da ga ne cudi sto nema kise jer se desavalo da kod nas ima vrlo malo padavina u toku leta ( verovatno zbog geografskog polozaja u dolini smo pa cesto planine odvuku kisu) ali kaze da su sada topliji ovi talasi I da duze traju I da je to pogubno u odnosu na istoriju.
E sad koliko su ova zapazanja tacna ne znam, moralo bi da se proveri u kod nas u meteo stanici. Mada oni beleze podatke koje izmere ne verujem zapisiju kakvi su bili usevi :osmeh:
 
Najgore što je na tv-u prestavljeno narodu da je sve uredu.
Ni jedna tema o suši, nijedna rasprava o tome. Izgleda da ce se o tome pričati kad budemo dosli da skidamo kukuruz. Ko šta radi, samo se skupljaju politički poeni. 2012 se bar upozoravalo, pričalo o tome. Sad ništa.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh