Vremenske prilike u 2017-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dobio sam ovu stanicu od jedne semenske kuce,ima li je neko duže vreme,koliko je tačna?
a57d81648cd094d3dd42f9173dc944db.jpg
5ab09071315ed94b33917354b495d585.jpg
 
Ja sam se uverio da ovi podaci sa automatskih meteoroloskih stanica, sto objavljuje hrmz, ne daju tacne podatke. Za proslu noc ni jednog momenta nisu pokazivali da je minus, ni na 2m ni na 5cm. A minus je bio jak i dugotrajan.
 
Имам ја сличну од 2011 год.Задовољан сам са њом,хоће количину падавина приликом јаких пљускова да покаже мање него кишомер и температуру за степен два вишу у летњим месецима пошто стоји на сунцу (температура се мери у хладу).Све податке преноси на компјутер,софтвер памти кроз дијаграме све битне податке на дневном,недељном,месечном,годишњем нивоу.

https://youtu.be/17A0P3Rr9tQ
 
Poslednja izmena:
Kimi imam jedno pitanje za tebe pa ako moze strucno misljenje. Zbog cega na mnogim sajtovima koji se bave prognozom na nekih 7-10 dana daju prognozu da ce biti dosta kise (10-20mm2) a onda kako si ti dani priblizavaju to se vecinom smanjuje? Jel su to matematicki modeli ili slobodna procena? Hvala na odg
 
Kod nas oblacno, celu noc padala kisa. Napolju oko 11 C i ima vetra.
Kimi kakvi su izgledi za sutra ujutru, ima li smraza?
 
Kimi imam jedno pitanje za tebe pa ako moze strucno misljenje. Zbog cega na mnogim sajtovima koji se bave prognozom na nekih 7-10 dana daju prognozu da ce biti dosta kise (10-20mm2) a onda kako si ti dani priblizavaju to se vecinom smanjuje? Jel su to matematicki modeli ili slobodna procena? Hvala na odg

Uh to je baš složeno, i imalo bi kilometarski da se piše. Pozabaviću se time detaljnije drugi put, kada budem imao više vremena.
Samo ukratko u par reči. Kao što si primetio, da, većinom se smanjuju, ali model naravno može "naknadno" i da se opameti i nacrta ili docrta još više padavina od početnog stanja. Samo važno je reći da su to glavni run-ovi datih modela, pri čemu svi oni imaju i svoje ensemble sa kojima zajedno rade.

Kažem jako jako je to komplikovano objasniti, jer zahteva duboku analizu.... ali najbitnije je znati da je to u vezi sa spomenutom daljinom prognostičarskog perioda, jer što je ona veća (van onih 5 dana što mi kažemo da su najsigurniji, mada u dinamičnoj sinoptičkoj situaciji u našoj okolini je i to čak previše ), aproksimacija Navije-Stoksove jednačine, kao i barotropne jednačine vrtložnosti je "labavija", odnosno podložna lošem rešenju, konkretno u tom smislu preuveličavanja padavina (kada je ciklon izvestan) ili (opet, u suprotnom smeru, drugačiji primer) jednostavno totalnim ignorisanjem istih (u dalekom terminu) pri čemu se model tek par dana posle "opameti".

Paore, evo karte:

GEMOPIT00_24_5.png
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh