Vremenske prilike u 2017-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mire Izvestiću sa stanjem još jednom, tamo pred ponoć... ali svakako nema sumnje da bi (ko može) trebao obavezno da primeni mere zaštite.

Sremac84

E baš sam i ja sad o tome hteo da napišem.

Naime, već od prekosutra očekuje se novi konkretniji izliv hladnoće sa severa Evrope u pravcu zapadnog i delom centralnog dela Evrope, koji će formirati sekundarni ciklon na zapadu Sredozemlja. Međutim, ono što je jako povoljno za nas, je to da ćemo se mi prvih dva dana nalaziti u njegovom toplom sektoru, pa ćemo imati znatnije otopljenje uz južna strujanja.

Kažem jako povoljno.... u smislu da, složićete se, sa poljoprivrednog aspekta ne bi valjalo nikako da se na nas, odmah posle ovog odlazećeg hladnog perioda, razlije odmah nova (znatno ispodprosečna) hladnoća.

Tako ćemo u sredu i četvrtak uživati u temperaturama oko 25 stepeni.

Još jedna dobra stvar je što će ta hladnoća, kada se približi nama i probije kroz Bečka vrata početi da jenjava i slabi, pa za razliku od snega skoro do nizija koji će podariti ovaj prodor u delovima zapadne i centralne Evrope, mi ćemo blaže zahlađenje sa snegom verovatno tek iznad 1000m.

I tako dolazimo do odgovora na tvoje pitanje sremac.. dakle valja računati svakako na padavine u petak i subotu. U kojoj meri, još je teško reći, ali reklo bi se da se ne očekuju neke bitne količine.

Sneg u Minhenu, GFS je još ubedljiviji i dalje 20-ak cm pokrivača:

Screen_shot_2017-04-23_at_9.53.58_PM.png
 
Neće ti Ćuprija nikad dočekati taj vetar Imt, tako ušuškana u kotlini blizu reke.

Prljav je igrač priroda, taman smo pomislili "odlično, hvala Bogu oblaci (preključe) spasiše stvar", sad smo mirni, kad ono..

Doduše, hvala joj i na onome, jer da je one noći bilo skroz vedro to bi tek bio haos.
 
Gledam accuweather ne pokazuje ispod 2c za ujutru?za moj kraj???Jel to.mere na 2m pa tamo bude drugacije a prizemni mraz ne pokazuju u cemu je fora?
 
Pa znam zeznuto je ovde kod nas. A kako su zima i prolece zeznuti cesto leto bude jos gore. Ali kao sto kazes priroda je to protiv nje se ne moze. Ostaje da pratimo i da se nadamo. Koliki minus se moze ocekivati ??
 
Seljacki razmisljam po ovakvoj vedrini i ovako mirnoj noci. Jos mi vocnjak blizu morave...tesko da cemo proci bez mraza...mnogo sece sto bi rekli stari ljudi
 
Juce i prekjuce sam palio bale slame, barem pokusao da spasim nesto vocki...

Послато са SM-A500FU уз помоћ Тапатока
 
Pisali smo o tome Paore moj dragi.

Mi u našim glavama mraz zapravo vezujemo za slanu, iliti smrznutu rosu koja se prethodno nahvatala na predmete pri tlu usled kondenzacije.

Mraz je T na 2m ispod 0,0C. Slana je samo njegov pratilac, kada je noć vedra i mirna pa se vazduh ohladi blizu tačke rose (dakle dođe do kondenzacije) pa onda sve to poledi i pobeli.

Kada pak vetar duva kroz noć (onaj koji nije zanemarljiv) onda bude mraza čak iako na tlu nema gotovo nikakvih tragova istoh (jer je vazduh suv).

Ili npr u drugom slučaju kada veći deo noći bude oblačan, pa ga tek pred jutro izvedri.
 
U sustini ako temperatura na 2 m ne predje 0 C mraza nema, ili ima.
Ja u mojoj glavi mraz zamisljam tako da pobeli sve tamo gde ga ima, pa tako cesto ujutru kad se on povlaci sa zracima sunca ostaje u zasencenim delovima oko kuce (ili tome slicno)
 
Ako hoces da ga vidis otvoris oci, ako neces ti zazmuri. :haha:

Kimi
Izbaci neku dugorocniju prognozu ako je moguce. Vidim za kraj iduce nedelje opet neke promene. Koliko je to precizno?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh