Vremenske prilike u 2016-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nekoliko godina kako pratim ovaj forum , primjećujem da postoje neki krajevi koje kiše jako često obilaze iz godine u godinu i tu baš često pada kad netreba u rano proljeće naprimjer . I Kimi je jednom rekao da to nebi trebalo da je pravilo i da je slučajnost ali tačno znam kako ljudi javljaju na forumu da su to ista mjesta : evo kod mene recimo znači sami sjever BiH u sredini , dio Srema pojas od Bosne pa sve do Bg , Kragujevac , Kikinda i čini mi se jadan dio Bačke u samoj sredini nešto južno od Vrbasa i Kule,al to nisam baš siguran.
Za Kikindu 100% tacno.
 
Nema pokrića za takvu trvdnju Momo, gledajući nizove višegodišnjih podataka. Prvo, smisla ima samo za sever Banata, koji je i najsuvlji deo zemlje generalno gledajući. Drugo, da se poredi i kao celina sever Bosne, koji je kao i Vojvodina uglavnom ravničarski, naravno da nema šta da traži protiv brdsko-planinskih krajeva koji imaju veliku pomoć svoje orografije. Mada, verujte, i tamo ima krajeva u dolinama i kotlinama, uvalama koji isto jako loše prođu, kao što je Đađo pisao, jer planinski visovi kupe sve. Uostalom, većina gradova i naselja je u i istim, pa se i ne stiče toliko utisak da ti krajevi mnogo bolje prolaze.

Ne zaboravimo, generalno po srednjacima najviše dobijaju jug Banata, ali i upravo Srem i Mačva ! Što se tiče tih padavina za Vojvodinu, eto jednog paradoksa, a to je da taj deo oko Fruške Gore ima najmanje padavina, iako po srednjacima leti uvek najbolje prolazi.

I da, PS Momo, stiže ti obilnija kiša u ponedeljak ujutru :osmeh:
 
Castim te prvom prilikom . Jedan predlog aj da otvorimo temu kao klimatske promjene ako ih ima i tome slicno posto to mnogo zanima nas u poljoprivredi .
 
Sve lepse od lepseg,kako javljaju prognoze,ako ne lazu,a molim boga i da grese. Cele sledece nedelje ce biti veselo da veselije ne moze biti. Resio Avgust da nas potopi pa to ti je...
Kimi komso,moze li im se verovati za ovo sto pisu za nas kraj? Koliko sam ja preracunao kod nas ce pasti za sedam dana jedno 200l kise....:sta:
 
Castim te prvom prilikom . Jedan predlog aj da otvorimo temu kao klimatske promjene ako ih ima i tome slicno posto to mnogo zanima nas u poljoprivredi .

Kako želiš, mada msm da nema potrebe, sve može lako da se razjasni u ovoj temi.:ppozdrav:

Sve lepse od lepseg,kako javljaju prognoze,ako ne lazu,a molim boga i da grese. Cele sledece nedelje ce biti veselo da veselije ne moze biti. Resio Avgust da nas potopi pa to ti je...
Kimi komso,moze li im se verovati za ovo sto pisu za nas kraj? Koliko sam ja preracunao kod nas ce pasti za sedam dana jedno 200l kise....:sta:

Sprema se sprema nešto, raspištoljili se modeli sa litrama, neki malo manje, neki baš do ekstremnih mera.

Ono što je sigurno je to da se front sa okeana otisnuo , i stiže ka nama... i to veoma brzo ! Satelit ga jasno raspoznaje:

Screen_shot_2016_08_20_at_4_28_47_PM.png
 
Nije naivno Paore :osmeh: Vidite, problem je u tome što, iako ovaj front piči sada ka nama kao blesav, to neće biti više tako kad on dođe do nas. Doći će do usporenja, uz formiranje plitkog ciklona. Tada će naglo ojačati anticiklon preko ogormnog dela evropskog kopna, od Pirineja pa do Rusije. U takvoj situaciji ciklon nema gde nego da danima kruži blizu naših krajeva i "opipava" nam puls.
 
Biće Momo, stpljenja, ne bi smela ni pod tačkom razno da zakaže.


Evo za Srem, a i za ostale, pronađite se , ukupne padavine po GFS-u u narednih 48 sati:

GFSOPIT06_54_18.png


Komšo iz Trstenika, verovatno kasno uveče, ako ne onda tokom drugog dela noći.



Sutra u centralnom pojasu zemlje i preko 15 stepeni svežije nego danas:
Rtavn3617.gif


@Žarkov mali
Teško da ima neke sigurne stabilizacije u narednom periodu. Svaki dan su uglavnom moguće neke padavine.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh