Vremenske prilike u 2015-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Čoveku se nikad ne može ugoditi :osmeh:

Elem,u toku predstojeće noći na krajnjem severu Bačke i Banata doćiće do razvoja oblačnosti,mada će njena glavnina biti severnije,u Mađarskoj.

U noći utorak na sredu ista stvar,samo sada bi akcija mogla upasti i na zapad Bačke i krajnji zapad Srema.

Sreda i četvrtak donose mahom razvoje i pljuskove u centralnim i južnim delovima zemlje,te posebno u planinskim krajevima.

NMM prilično "žestok" za utorak uveče sa ovih blizu 100litara negde malo severnije od naše granice:

prec0654.png
 
Ko nas jos nije kriticno sto se tice vlage,ali ako ovakvo vreme nastavi,nece biti dobro.
Koliko vidim (i koliko razumem Kimija) ove ndelje nista od padavina...
 
Ja i ti,Brankovicu nismo mnogo daleko. Ista je situacija i kod mene. Sad sam isao i tanjirao zimsko oranje,super se uradilo,ima vlage dosta,ali ako nastavi,bice kriticno,inace tu se nije moglo ranije prici ni sa jedne strane,zeznuli puteve ovi sto rade autoput. Imam i prolecnog oranja,deo stigao da uradim dok nije napravljena pokorica,a nesto ostalo,ali nemam tesku tanjiracu da probije prvi sloj,jer dole ispod prvog sloja suvog ima vlage. Probao sam lakom tanjiracom 24 diska tu da radim,ali da bi uradio treba da prodjem bar 5 puta tanjiracom,a tako nemam racuna da radim,pa cekam da padne kakva kisa pa da se uradi,valjda ce biti kise do kraja meseca,nije mi kasno da sejem ni tad,sticice za silazu,a toga mi i najvise treba.
Da ne bude totalni OFF TOPIC trenutno suncano,sa pomalo vetra. Temperatura u kolima pokazuje 23 stepena.
 
Hoce li biti nesto kod nas u levcu?treba nam kise kao nikad gledam karte,nekako mi Sreda mirise najvise na nestabilnosti.
 
Ja opet kažem,o kakvoj vi to vrelini pričate ovde ???F.E.A.R-e Novi Sad i Sombor Tmax nepunih 28 stepeni,prosečna Tmax je 26 junska.Niti puna 2 stepena od normale više.

Ajd da to ima neki uticaj,da su noći vrele,ali isto vidim jutarnji minimumi padnu do 13-14 u 06h ujutru.

Ajd da vlažnost visoka,nego ni to-tokom dana oko 36%.

Svašta s vama.....

A vidi vraga,na današnji dan prošle nam cenjene kišne i hladne godine je bilo 33 stepena.Ma dal je moguće ??

Bitno je da se kuka i da ništa ne valja,da sve otpisuje,jer naravno-zapisani podaci i kompjuter lažu...
 
Sad ce zito jos malo da stasa za vrsidbu ...a kukuruz u nasem ataru,na ne tako mali broj njiva je poceo da uvrce listove,previse je toplo.
 
Nema ni to uopšte veze.No sada dolazimo do svojstva biljke.

Kukuruz je vrlo izdržljiva i adaptivna biljka,u suštini može sa lakoćom da izdrži i puno više od 30 stepeni,ali pod uslovom da noćna pada na oko 15.

Taj uslov je ispunjen,nijedne tropske noći dosad nije bilo ni blizu,čak ni u Beogradu usred betona i asfalta tako da je sve jasno da to nije razlog.

To me podseća na 2013...i ja sam ipak sa sela.Kukuruz je s lakoćom gurao do kraja jula,e onda kad se "zavrnula" slavina sa neba do kraja avgusta je bio požuteo i uvrnuo .
 
Kimi dugo traje a da nema osvezenja.Kukuruz juce gledam kao kaktus ns hibrid,psenica u mleku a na 35 pocinje kuvanje.Prosle godine je bilo 33 kako kazes 6 tropskih dana koja su ostavila trag na psenici...ja danas uhvatih bravu metalnu od vrata i bukvalno se opekao.Danas pise tem 30 a osecaj 35 acc westher na mob.Sreca sto noci nisu vrele.Ispod vojvodine je kisnulo dobro ovih dana a kod nas od 25 maja corak itoplo
 
Kad uvrne listove brani se od prevelike transpiracije usled velikih temperatura,cak i ako ima dovoljno vlage u zemljistu.
 
Najveci problem je psenica,za kukuruz treba sunca on to voli a vlage ima kod nas puno,meni licno bi trebala kisa da bacim prihranu u kukuruz kad sam vec zakasnio pa da bi to rastopila i za psenicu koja naliva zrno,plasim se da ce opet da uzri na silu a tu je ogromna razlika u hektolitaru.nije problem jos 6-7 dana izdrzace,nebi valjalo vise.ocekujem tropski vikend i za kraj snazno nevreme na teritoriji Srbije,tamo negde utorak ili sredu,sve ide ka tome,posle ovog talasa nevreme je neizbezno mislim mestimicno.
 
Hm,mislim,vi ste svakako ljudi stručniji od mene,ali sa moje tačke gledišta je čudno da kukuruz prelazi u kako arkadije kaže režim zaštite od visoke temperature.Ajd da je preko 32-33 i da razumem,ali...

Generalno biljka će svakako morati da se brani za predstojeći vikend,kada ciklon sa zapada koji će doneti potop alpskom području nagura na nas jezik afričke topline sa temperaturama između 32 i 34C mahom.


E kad se isti taj ciklon probije do nas....biće dobro ako sekire ne budu padale sa neba kao što Željko kaže.
 
Nisam strucnjak za proizvodnju a kamoli za meteoroligiju ali mi se ove visoke najavljene temperature ne svidjaju za psenice u nalivanju.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh