[h=1]Zbog vrućina vanredna situacija?[/h] Izvor: Večernje novosti Beograd -- Ukoliko Sunce nastavi da žari Srbijom, a vrućine (po)ostanu nesnosne, Vlada - i to ova tehnička - mogla bi da oglasi alarm.
Proglašenje vanredne situacije sasvim je mogući scenario, ali samo pod uslovom da gradski čelnici širom Republike ujedinjeno konstatuju da je nastavak normalnog života i rada - nemoguć.
A ako je verovati prognozi, takav bi se „film“ mogao gledati već za nedelju dana.
"Prema našim poslednjim podacima, u Srbiji se očekuje još jedan vreli talas i to u periodu od 15. do 21. jula", kaže Predrag Marić, načelnik Sektora MUP-a Srbije za vanredne situacije, ali dodaje da je još rano za paljenje crvene lampice.
"Naš Zakon o vanrednoj situaciji, poput većine evropskih, ne definiše visinu temperature zbog koje bi država proglasila vanredno stanje, ali se o tome može razmišljati onda kada ekstremna vrućina potraje deset do 15 dana u nizu. Ipak, inicijativu da se proglasi vandredno stanje moraju da podnesu lokalne samouprave, a one to čine kada uslovi u kojima funkcionišu građani postanu toliko poremećeni da grad ne može normalno da „diše“, kaže Marić.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD]No code has to be inserted here.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
A ni tada, dodaje on, nije dovoljno da jedan ili dva grada zatraže objavu vanredne situacije, već to mora da se odnosi na znatno širu teritoriju.
Odluku da se situacija u zemlji proglasi vanrednom donosi, inače, Republički štab i potom je prosleđuje Vladi pa čim ministri daju „zeleno svetlo“ počinje primena. A to je po pravilu - odmah.
"Ukoliko bude potrebno, mi smo već spremni za takvu sednicu Štaba na kojoj bi se proglasila ovakva odluka, ali zasada o tome nema reči", kaže Marić.
Marić, međutim, objašnjava da ova objava ne donosi nikakvo „čudo neviđeno“ već samo pojačava važeća pravila ponašanja:
Ministarstvo rada i socijalne politike ima, na primer, jasne preporuke kako se vladati pri radu na visokim temperaturama, ali ih poslodavci širom Srbije slabo poštuju. Proglašavanjem vanredne situacije one bi, međutim, postale obavezujuće.
U Štabu dodaju i da ih ove ekstremno visoke temperature ne brinu „samo“ zbog uslova u kojima funkcionišu građani već i zbog opasnosti od izbijanja (šumskih) požara i zato se stanje na terenu prati pomno iz dana u dan.
Izvor:
http://www.b92.net