Voćarski traktor-vaša preporuka

Taj 354 je freza a ne traktor, tako da to zaobiđi. Što se tiče ovih malo jačih ja imam 504 sa euro kabinom i klimom, tako da prskanje može da se radi. Dimenzije spolja, pogotovu kabine, nisu za bujne i guste zasade, ali mogu i da prođu. Traktor je težak 2400kg i stabilan je, ali ima i poneku manu, ipak je Kinez. naime nema reverzer, mada je to nadomešteno drugom ručicom na menjaču i ide lako, zatim nema uključenje kardana bez stajanja, i to je poteškoća, i pretežak je za svoju snagu plus su ga oslabili na Boš pumpi pa izgleda malo lenjo. Osrednji je potrošač, i ima odličnu transportnu brzinu. Motor ne dimi uopšte, pali odlično, i na baš hladnom, kabina ima ravan pod, komande odozgo i dosta dobro je zadihtovana za svoju klasu, pogotovu sa Euro kabinom, i nije bučan unutra. Sve u svemu solidno traktorče, ali daleko od pravog voćarskog traktora. Mene je koštao oko 17 000 sa klimom, imam oko 1300 sati, za sada bez kvarova. Pogledaj Lovol od 50ks ako već hoćeš takav traktor mislim da su neke mane ispravljene. Jednostavno ovaj traktor je dosta teži ali ispada i dosta slabiji od Mistrala od 55ks, koji ipak važi za neki reper kod manjih voćarskih traktora, doduše i razlika u ceni od 10 000 eura nije mala.
 
Taj 354 je freza a ne traktor, tako da to zaobiđi. Što se tiče ovih malo jačih ja imam 504 sa euro kabinom i klimom, tako da prskanje može da se radi. Dimenzije spolja, pogotovu kabine, nisu za bujne i guste zasade, ali mogu i da prođu. Traktor je težak 2400kg i stabilan je, ali ima i poneku manu, ipak je Kinez. naime nema reverzer, mada je to nadomešteno drugom ručicom na menjaču i ide lako, zatim nema uključenje kardana bez stajanja, i to je poteškoća, i pretežak je za svoju snagu plus su ga oslabili na Boš pumpi pa izgleda malo lenjo. Osrednji je potrošač, i ima odličnu transportnu brzinu. Motor ne dimi uopšte, pali odlično, i na baš hladnom, kabina ima ravan pod, komande odozgo i dosta dobro je zadihtovana za svoju klasu, pogotovu sa Euro kabinom, i nije bučan unutra. Sve u svemu solidno traktorče, ali daleko od pravog voćarskog traktora. Mene je koštao oko 17 000 sa klimom, imam oko 1300 sati, za sada bez kvarova. Pogledaj Lovol od 50ks ako već hoćeš takav traktor mislim da su neke mane ispravljene. Jednostavno ovaj traktor je dosta teži ali ispada i dosta slabiji od Mistrala od 55ks, koji ipak važi za neki reper kod manjih voćarskih traktora, doduše i razlika u ceni od 10 000 eura nije mala.

Kad kažeš da je freza misliš slab?Pa neću u voćnjaku vuci trobrazni plug nego atomizer od 400l i frezu traktorsku od 1,5m.Ja da imam toliko para za bacanje uzeo bih najradije antonio carraro ali nemam i u lešniku su velika ulaganja tako da gledam da prođem što jeftinije.U svakom slučaju hvala na odgovoru.
 
Kad kažeš da je freza misliš slab?Pa neću u voćnjaku vuci trobrazni plug nego atomizer od 400l i frezu traktorsku od 1,5m.Ja da imam toliko para za bacanje uzeo bih najradije antonio carraro ali nemam i u lešniku su velika ulaganja tako da gledam da prođem što jeftinije.U svakom slučaju hvala na odgovoru.
Koliko ti sadis tog lesnika?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Kad kažeš da je freza misliš slab?Pa neću u voćnjaku vuci trobrazni plug nego atomizer od 400l i frezu traktorsku od 1,5m.Ja da imam toliko para za bacanje uzeo bih najradije antonio carraro ali nemam i u lešniku su velika ulaganja tako da gledam da prođem što jeftinije.U svakom slučaju hvala na odgovoru.
A sta ce ti Antonio Cararro?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Kad kažeš da je freza misliš slab?Pa neću u voćnjaku vuci trobrazni plug nego atomizer od 400l i frezu traktorsku od 1,5m.Ja da imam toliko para za bacanje uzeo bih najradije antonio carraro ali nemam i u lešniku su velika ulaganja tako da gledam da prođem što jeftinije.U svakom slučaju hvala na odgovoru.
Doduse, sa Antonio Carraro bi bio glavni na vasaru.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Ne zezam se nego vidim predlaže mi neke zapadnjake skupe pa znam i ja da su zapadnjaci dobri ali skupi dosta..

- - - - - - - - - -



90ari ove godine ali svake po toliko pa do 4,5h.
Najbolje da porazgovaras sa nekim ko se dugo bavi lesnikom. Imas mnogo opcija, ali kako stvari stoje za dobar traktor treba da izdvojis pare. Ja sam sve varijante ispitao, i na kraju sam se ipak skrpio za Mistrala. Imas i subvencije, povracaj PDV-a...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Kad kažeš da je freza misliš slab?Pa neću u voćnjaku vuci trobrazni plug nego atomizer od 400l i frezu traktorsku od 1,5m.Ja da imam toliko para za bacanje uzeo bih najradije antonio carraro ali nemam i u lešniku su velika ulaganja tako da gledam da prođem što jeftinije.U svakom slučaju hvala na odgovoru.

Može 35 KS odraditi poslove u voćnjaku, ali frezati treba toliko često da se zemlja ne stigne slegnuti. Za tešku frezu širine 150 cm je potrebno barem 50 KS, osim ako freza ima na sebi mjenjač s 3-4 brzine.

U tablica potrebne snage se vidi razlika između teških i lakih freza:
- za Gramip AT30 (teška freza) http://www.gramip.hr/at30.html
- za Gramip AT20 (laka freza) http://www.gramip.hr/at20.html

I Mistral i AC su dobri izbori, ako se može skupiti dovoljno novaca. Profesionalno voćarstvo nije jeftino. Što je traktor uži i snažniji, tim bolje.
 
Može 35 KS odraditi poslove u voćnjaku, ali frezati treba toliko često da se zemlja ne stigne slegnuti. Za tešku frezu širine 150 cm je potrebno barem 50 KS, osim ako freza ima na sebi mjenjač s 3-4 brzine.

U tablica potrebne snage se vidi razlika između teških i lakih freza:
- za Gramip AT30 (teška freza) http://www.gramip.hr/at30.html
- za Gramip AT20 (laka freza) http://www.gramip.hr/at20.html

I Mistral i AC su dobri izbori, ako se može skupiti dovoljno novaca. Profesionalno voćarstvo nije jeftino. Što je traktor uži i snažniji, tim bolje.

Kakva je razlika u lakoj i teskoj frezi to jest koja je razlika u obradi zemljista?Onda kada bi uzeo ovaj Yto od 35ks trebala bi mi ova laka.
 
Kad sam rekao "freza", baš tako sam i mislio. Za njega je 539 mašina i ostajem pri tome, jer između ostalih traktora imam i Kineza , doduše od 50ks, pa mu fali snage. Tako da, bez obzira na cenu zaobiđite ovaj najmanji u širokom luku. Ako nemate mogućnosti za neki pravi voćarski, imate TAFE 42 koji je oko 10 000 a ima motor koji ima pravih 45KS samo je deklarisan na 42 inače je potpuno isti motor kao iz TAFE 45 sa prednjom vučom, koji je doduše preko 14 000. Ovaj manji je dosta jak, proveren traktor, ali proste izvedbe. Imaš ih i sa kabinom, naravno daleko je to od voćarske kabine, ali daleko manji su i novci. Takođe možeš da uzmeš Mahindru od 45ks, nema prednju vuču i dobru kabinu ali je jeftin i nepoderiv traktor. Uvek je bilo koliko para toliko muzike, meni je kod voćarskog traktora jako bitna kabina zbog zaštite a pošto često viđam traktore bez kabine, i ako ti prednja vuča nije presudna zbog terena, onda za 10-12 000 imaš dosta izbora.
Mistral sam pomenuo jer je cenovno možda i najpovoljniji pravi voćarski tj. da ispunjava uslove, koje smo mnogo puta ovde pomenuli: voćarska kabina sa karbon filterima, prednja vuča, 50+ konja, kompaktne dimenzije, reverzer, najmanje 12-16 brzina, najmanje 2 brzine na kardanu i njegovo uključivanje bez kvačila, kao i poželjna klima jer se u voćarstvu u toku leta često provode dani od jutra do mraka a obično se to radi po vrućini, a nemožete se drugačije rashladiti jer prozori moraju da budu zatvoreni zbog prskanja, čak i zatamnjena stakla znače, narvno nije to jedini voćarski traktor koji se može videti u našim voćnjacima, ali se i kroz eksploataciju pokazao kao dobar, inače ima i dosta jačih ali i skupljih traktora od njega. Za gazdinstva koja obrađuju 5-15 hektara je sasvim dovoljan.
Ovo je inače tema "Voćarski traktor" i zbog toga o njima i pišemo, a povremeno pišemo i na temu Voćarski traktor koji to ustvari nije, ili Kako od ratarskog napraviti voćarski traktor, ali jednostavno to jako teško ide. Ovo su neki od mojih traktora koje koristim u voćnjacima, imam ih 4 i završavaju posao ( na ovom 539 sam i tesnio kompletnu kabinu, i dodatno je zatvarao) ali od ove godine ću jedan po jedan da menjam, neke zbog dimenzija, neke zbog snage aneke jer su jednostavno zastareli.

where to host images
gif hosting
 
Kakva je razlika u lakoj i teskoj frezi to jest koja je razlika u obradi zemljista?Onda kada bi uzeo ovaj Yto od 35ks trebala bi mi ova laka.

Laka freza u tvrdoj ili zbijenoj zemlji ulazi jako plitko u tlo. Dakle uzima manji zahvat, ali skače po površini kao jarac. Potrebno je više prolaza u takvoj zemlji . Teška freza uzima punu dubinu i dovoljan je jedan prolaz.

Yto 35 KS bude mogao raditi s lakom frezom, a s teškom, samo ako tlo nije zbijeno. Možda bi trebalo napraviti barem jedno oranje prije frezanja, a nakon toga pravovremeno frezati, ne dopustiti da se zemlja previše slegne.
 
Yto 504 će za jedno dva meseca dobiti uključivanje kardanskog vratila na polugu neku u kabini a ne na kvačilo, rezervoar će biti izmešten ispod kabine i imaće euro3 normu (isti motor samo bosh pumpu nešto čačkaju).
Cena će mu biti 13450+pdv.
Danas sam se informisao nešto u agrovojvodini.

- - - - - - - - - -

I može na Ipard da ide, za traktore ispod 100000€, nije bitna zemlja porekla već samo norme izduvnih gasova.
 
Poslednja izmena:
Dobio sam ponudu za Deutz voćarce. Prva impresija je da su dosta skupi. Recimo za Agrokid 230 cena sa kabinom i klimom je 31 000 eura sa PDV-om. Traktor ima 50KS, iz 1800 cm3, ali svega 122Nm obrtnog momenta. Menjač je 12+12, što je neki minimum, sve je na mehaničko uključivanje, težina 1600kg plus kabina. Traktor jeste mali zvrk, ali da li je opravdana cena od 4 000 eura više u odnosu na Landini mistral, koji ima slične dimenzije i masu, ali jači motor, i dosta veći obrtni moment. Razlika je ipak povelikaa pre par godina su mi nudili isti ovaj traktor sa prednjom hidraulikom i PTO-om za manje novca.
Za drugi model 5080, što je pandan modelu Same Fruteto, cena sa kabinom i klimom je 40 000. Ima više brzina, dosta nove tehnike, ali je takođe skuplji od identičnog Same-a 3-4000 eura, a i on nije najpovoljnija varijanta.
 
Dobio sam ponudu za Deutz voćarce. Prva impresija je da su dosta skupi. Recimo za Agrokid 230 cena sa kabinom i klimom je 31 000 eura sa PDV-om. Traktor ima 50KS, iz 1800 cm3, ali svega 122Nm obrtnog momenta. Menjač je 12+12, što je neki minimum, sve je na mehaničko uključivanje, težina 1600kg plus kabina. Traktor jeste mali zvrk, ali da li je opravdana cena od 4 000 eura više u odnosu na Landini mistral, koji ima slične dimenzije i masu, ali jači motor, i dosta veći obrtni moment. Razlika je ipak povelikaa pre par godina su mi nudili isti ovaj traktor sa prednjom hidraulikom i PTO-om za manje novca.
Za drugi model 5080, što je pandan modelu Same Fruteto, cena sa kabinom i klimom je 40 000. Ima više brzina, dosta nove tehnike, ali je takođe skuplji od identičnog Same-a 3-4000 eura, a i on nije najpovoljnija varijanta.
Ja sam probao Agrokid, i odlucio se za Mistral 55. U pravu si, velika je razlika. A drugo, Agrokid je nova igracka, a Mistral godinama radi kako treba

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Evo da podelim utiske sa posete Turskoj fabrici traktora Hattat. U organizaciji njihovog dilera za Srbiju firme VGP, smo obišli ovu fabriku i ja sam se interesovao i probao njihov najači model namenjen voćarstvu B3080 od 80ks. Ono što je interesantno za ove trektore je što se u ovoj fabrici sklapaju i traktori, tj. određeni modeli za Valtru, i nema nikakve razlike sem amblema, tako i fabrika napreduje jer na određeni način "krade" novu tehnologiju i implementira u svoje modele. "B" serija se radi u rasponu snage od 50 do 80KS, ali sve iz motora iste zapremine 3300cm3 i sve varijante imaju turbinu, samo je ona jača ili slabija. Inače traktori imaju dobru težinu 2800-3100kg, tako da se tu mogu meriti sa najozbiljnijim voćarcima. Takođe imaju ozbiljan obrtni moment čak i u najslabijoj varijanti od 50ks, tako da je i taj traktor, uprkos težini, dosta sposoban na niskim obrtajima. Traktor ima 4 brzine u 3 opsega, menjači rade odlično, sinhronizovani su i ne zapinju nigde, takođe sve pohvale za reverzer, koji, iako mehanički, radi bez kvačila i bez potpunog stajanja. Kod modela od 50 KS prednja vuča i blokada su mehaničke, a kod jačih elektrohidraulične. Kardan ima 2 brzine, i interesantno je da traktor ima 2 rezervoara i dosta su ozbiljni, 74 litra. Ovaj traktor je na mene ostavio dobar utisak a mane mogu da budu, širina 1,73m na zadnjim točkovima, mada meni to nije mana s obzirom na brdovit teren, i na, ipak niske zadnje točkove, a ono što je po meni jedina mana traktora je nedostatak kabine, mada je i to rešivo, u dogovoru sa uvoznikom, koji može da obezbedi italijanske voćarske kabine, ali je cena dosta velika za iste. Inače traktor košta 21000 - 25000 eura u zavisnosti od snage i od emisione klase motora, ali s obzirom na težinu i snagu traktora mislim da je cena realna. Pogotovu što se u njega ugrađuje original perkins motor koji dolazi iz Engleske. Potrošnju nisam mogao da proverim, mada mislim da se kreće u skladu sa svojom težinom ali i sa dosta modernim motorom.
Evo videa, gde sam malo probao taj traktor, a na drugom videu sam snimio fabričkog vozača koji ovako testira svaki traktor koji izađe iz proizvodnje.

https://www.youtube.com/watch?v=zSKNx09FzPU&t=4s
https://www.youtube.com/watch?v=J_Ux8_3ZtYc&t=4s
 
Da li YTO 504 moze da radi u visnjaru sa medjurednim rastojanjem od 4m,Oblacinska visnja je u pitanju.
 
Isao sam vala i na ruski sajt nema nigde jedino mi ostaje da ih zovem a posto jos necu da kupujem traktor bolje da ne zovem posle me spopadnu...
 
Nazad
Vrh