Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
uvek kad su velike vrucine treba sisati jagnjad (naravno ako im je velika vuna ) bez obzira na njihovu starost. cak i sada je poželjno osisati ih makazama imace boju konverziju hrane jer ovako puno energije trose na rashlađivanje a i manje jedu kad im je vrucina. u engleskoj ovce i to sjagnjenje sisaju zimi mesed dana pred jagnjenje jer onda se ovce jos boje hrane da bi odrzavale telesnu temperaturu a veci unos hrane daje i vecu masu jagnjica na porodu sto ujedno znaci i vitalniju jagnjad pa je smrtnost manja sto u velikim stadima kakva su njihova znaci i vecu zaradu na kraju
 
"slavis" uvek je lepo nesto novo cuti... "Mihailo78" imamo oko 100 ovaca, bez jagnjadi. Mahom su na ispasi, koliko to vremenski uslovi dozvoljavaju, od mart, aprila, pa do oktobra, novembra. Jagnjad se dodatno prihranjuju koncentratom i lucerkom, dok se ovce u zimskom periodu hrane lomovima zitarica, lucerkom, senom i jecmenom slamom, uglavnom kombinacijom svega toga u jedan obrok...
 
evo jedna zanimljivost juce mi se ojagnjila jedna ovca dva komada ali jedno ne prihvata , toliko je agresivna prema njemu i ostalim jagnjicima da smo morali da je vezemo i da je jos drzimo za zadnje noge kad treba ovo drugo da podoji.srecom danas se ojagnjila druga ovca koja ima jedno jagnje ali je pred jagnjenje njuskala ovo sto ga mati nece jer je stalno blejalo i islo po stali i prihvatila ih je oboje tako da vise nema muke
 
Evo malo i mog doprinosa ovoj temi posle duzeg vremena. Vidim da je ovde dosta dobri odgajivaca prisutno. Lep pozdrav svima
wwnnv7.jpg


- - - - - - - - - -

r2stgh.jpg


- - - - - - - - - -

10xf4nc.jpg


- - - - - - - - - -


mladi ovnovi stari oko 9 meseci

29pzxpv.jpg
 
kao i uvek do sada sve je skoro savrseno. koliko su teski ovi ovnici sa ovom staroscu.ko ce da vadi cicak iz vune ti ili tvoj brat, pozdrav
 
Miljko,postovanje,mogao bi cesce da nam se pridruzis na ovom forumu.Kakvo je sada stanje na farmi kod vas?mislim brojno i jel ima sad aktuelnih jagnjenja?

- - - - - - - - - -

A evo i koja slika stada naseg starog kolege sa foruma Rajka iz Gornjeg Milanovca.
065.jpg
066.jpg
067.jpg
069.jpg
071.jpg
073.jpg

074.jpg
Ovnic pod imenom Konan,kupljen kao jagnje od Zarka Jovica,na slici star 9 meseci i ako ne gresim tezak 130 kg.
 
Ovnice nismo merili ali po nekoj proceni mislim da su oko 80-90kg a mozda se i varam. Cicak necemo vaditi jer ce uskoro sisanje

- - - - - - - - - -

Miljko,postovanje,mogao bi cesce da nam se pridruzis na ovom forumu.Kakvo je sada stanje na farmi kod vas?mislim brojno i jel ima sad aktuelnih jagnjenja?

- - - - - - - - - -

A evo i koja slika stada naseg starog kolege sa foruma Rajka iz Gornjeg Milanovca.
065.jpg
066.jpg
067.jpg
069.jpg
071.jpg
073.jpg

074.jpg
Ovnic pod imenom Konan,kupljen kao jagnje od Zarka Jovica,na slici star 9 meseci i ako ne gresim tezak 130 kg.

Broj zivotinja se stalno po malo povecava, prema mogucnostima, sada smo oko 170 plotkinja (obe rase)
Ovaj ovnic je ultra napredan ali mislim da su mu ledja dosta problematicna, ostale zivotinje su lepe, Rajko to lepo gaji.
 
- - - - - - - - - -




Ovaj ovnic je ultra napredan ali mislim da su mu ledja dosta problematicna, ostale zivotinje su lepe, Rajko to lepo gaji.
Neverujem bas u ove parametre kilaze i starosti mada mi se grlo kao grlo svidja ima malo problematicna ledja mada su mozda i od tezine uvaljena ali ja da sam na vlasnikovom mestu nebih brinuo kada je ovan sa slomljenim ledjima bio sampion NS sajma ovaj nemora da brine sigurno je praviji od sampiona a o ostalim parametrima da ne govorim, toliko iz mog laickog ugla.
Miljko lepo negovane zivotinje svaka cast za ishranu.
 
Ako nema hrane nema ni rezultata, mislim da jos uvek ne postoji rasa koje moze bez hrane da raste. S druge strane ako se hrana vec ulozi onda treba da dodje i do dobrih rezultata, tako da hrana i genetika uvek idu ruku pod ruku.
A koje godine je sampion sajma imao slomljena ledja, nisam razumeo?
Unapred zahvalan na odgovoru
 
Poslednja izmena:
Slavis jel mislite da ce ledja ovna vremenom doci na zeljeni nivo ili mislite da ce biti jos gora. Iskreno pitam jer nerazumem na koje kritike se odnosi vas post.
 
ja samo mislim da na osnovu dve slike ne moze sa sa sigurnoscu reci kakva su ledja kod rajkovog ovna jer to zavisi od stava koji ovan zauzme u tom trenutku isto tako i od polozaja foto aparata , pa pogledajte ledja kod nekih ovca sa miljkove slike na pasi izgledaju kao da su nepravilna a siguran sam da nije tako u stvarnosti. isto kada posmatram moje ovce nekad mi se cini da neka ima kriva ledja pa kad promeni polozaj vidim da nije tako , dakle da zakljucim ja sam za to da kada se komentarise eksterijer bilo cijeg grla ovako javno da to bude samo onda kada se to grlo vidi uzivo
 
Slazem se sa tobom slavis u potpunosti. Mada sam video dosta primeraka sa dobro reklamiranih farmi koji blago receno bili skart na zalost neka su dobila i sampionske pehare ali to je nasa Srbija sta cemo. Kad budem imao vremena postavicu i slike tih grla jer sam i miljku ostao duzan to. Da dodam da sam ih video uzivo.
 
Ako nema hrane nema ni rezultata, mislim da jos uvek ne postoji rasa koje moze bez hrane da raste. S druge strane ako se hrana vec ulozi onda treba da dodje i do dobrih rezultata, tako da hrana i genetika uvek idu ruku pod ruku.
A koje godine je sampion sajma imao slomljena ledja, nisam razumeo?
Unapred zahvalan na odgovoru
mt3s4h.jpg
Evo jednog sedlastog sampiona,

1zb52w.jpg
evo jos jednog sedlastog sampiona ovako kratko grlo mora da ima ledja prava kao sto ili astal kako nasi stari kazu oviu krivu liniju nemoze da prikrije ni vuna ni debljina znaci nije sve u hrani ima malo i genetike koje ovde ocito nema, nazalost ovakva grla zadnjih godina osvajaju sampionske pehare na prestiznim takmicenjima dok ono malo kvalitetnih sto moze da se nadje jo po negde zavrsi u pecenjari zasto? Zato sto se danas prodaje dobra reklama a ne dobra grla. Da dodam da sam ova grla oba puta video uzivo i da su na slici mnogo lepsa a sa njihovim vlasnikom sam tad razgovarao samo jednom i vise ne jer nisam mogao vise sebi dozvoliti da slusam bajke i da me neko gleda kao idiota koji sve te price guta. Pozdrav i svako dobro.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh