Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
da pojasnim uvezi plodnosti ovaca,ovcina genetika neigra toliko znacajnu ulogu koliko kodicija i sezona mrkanja,takodjer ovce koje jagnje pojedno jagnje nemora znaciti da ce cerke isto jagnjiti jedno jer oceva genetika se prenosi na cerke isto,iz svog iskustva mogu reci da sezona mrkanja i kondicija ovce su odlucujuca,e sad uvezi jagnjenja ja se slazem sa kolegom slavis za 3 jagnjenja u 2 godine,ovcu treba i oporaviti od jaganjaca da bih duze trajala,licno praktikujemo malu pauzu posle odlucivanja jaganjaca zavisno od izcrpljenja ovce ali ovna odvajamo i nepustamo dok ovce nevrate se u kondiciju
 
колега мајловац слажем се , само да додам да је тог овна ојагњлила нека овца која је њему дала своје гене тако да су ту заслуге подједнако важне од оба пола , е сад ја сам једино за два јагњења у години ко романовске јер је она генетски селекционисана на то док код товних раса је то за овцу неодрживо на дуже стазе
 
Ovce se same mrkaju,ne koristimo nikakve sundjercice ili sta vec,one su stalno sa ovnom,osim prvih 4-5 dana kada su stalno sa jeganjcima,kada ih pustimo one se same pare,ocigledno imaju i kondiciju i snagu,mada to je teret i za mog dedu,koji jedva stize sve jaganjce da podoji jer kad ih pustimo,oni se svi skupe pod jednu ovcu tako da mora da ih pusta 2 po 2 .Inace,ovce mi se izjagnje sve za 10-ak dana ili 2 nedelje i onda nije neka razlika i svi stignu istovremeno
 
slavis kolega ja imam tovnu rasu i imam dosta velika legla i to 3 jagnjenja u 2 godine i nemam problema,razlika je u mlecnosti tovnih i r,tovna jagnjad brzo nabijaju kilazu dok r ne,razlika je velika ali iz moji iskustva na nasem trzistu r nije toliko optimalan koliko ljudi pricaju,konverzija hrane i kilaze na prodaji kad se sabere i sracuna prednost imaju za mene tovne rase
 
да три јагњења у две године за товне расе је ок, ја сам рекао да је проблем ако се јагње 2 пута за годину дана и да је то одрживо можда једино за романове , а што се тиче исплативости товне расе и романова не може ме нико убедити у предност романових
 
ja neubedjujem nego je moje misljenje a i neko iskustvo na moj nacin rada,da imam pasu i jagnjad neodvajam mozda bih drzao r
 
ја романове не бих држао због смешног прираста , а то је још смешније ако је на паши и без додатака конценрованог оброка, а ићи на приплод је друго то се исплати али само на кратке стазе док се тржиште не засити , касније то ће све ићи као кланична роба а ту нико не може да парира товним расама
 
каквог су квалитета виртови на сајму и ако неко има слика било би добро да их постави
 
Ja sam bio juce i opsti utisak je da je kvalitet grla bio ok, ovce u odlicnoj kondiciji, kvalitet jagnjadi generalno na sajmu je prosecan, moze bolje sigurno.

Sampion NS sajma 2013 ovan porodice Miljkovic


Ovan koji je bio u ozbiljnoj konkurenciji za sampiona Gorana Colica




Bice jos slika u toku noci dok ih sredim. BIla je visoka temperatura a ovce ne osisane pa su bile ili zbijene u grupi ili su lezale tako da slike generalno nisu nekog kvaliteta da se sa njih moze proceniti forma grla.
 
рекао би на основу ових двеју слика да је миљков ован стварно број 1. ја сам до сада био на сајму два пута (ове године не ) у нс и једном у крагујевцу и виђао сам стварно одличне овнове и овце које су од мојих далеко боље , али јагњад која су била излагана кад их упоредим са мојим уопште нису била боља од мојих у том узрасту чак су нека била и знатно лошија и увек сам се питао како то да касније израсту у много боља грла него моја. видим да си и ти приметио да су јагњад просечна па ме занима твоје мишљење
 
ја сам до сада био на сајму два пута (ове године не ) у нс и једном у крагујевцу и виђао сам стварно одличне овнове и овце које су од мојих далеко боље , али јагњад која су била излагана кад их упоредим са мојим уопште нису била боља од мојих у том узрасту чак су нека била и знатно лошија и увек сам се питао како то да касније израсту у много боља грла него моја.
Vrlo jednostavno.
Do 3-4 meseca starosti presudnu ulogu ima ishrana a posle do izrazaja dolazi genetika.
Na faktore, kao sto su ishrana, nega , smestaj i sl. svaki odgajivac moze da utice odmah i sad, jedino ne na genetiku, to je proces.
Ako se za priplod bira iz stada koje buducem vlasniku nije dovoljno poznato onda je bolje kupiti makar siljezad a ne jagnjad, jer od jagnjeta do ovce (ovna) dug je i neizvestan put.A ako vec mora jagnje, onda obratiti paznju na majku, tetke a narocito babe.
Po mogucstvu izbegavati zensku priplodnu jagnjad od suvise mladih ovaca (dviske) kao i od suvise starih (8,9,10 god.).
Od prvih zato sto nisu dovoljno potvrdjene kao majke i plotkinje a od drugih zbog dugovecnosti buducih plotkinja
 
Poslednja izmena:
Vrlo jednostavno.
Do 3-4 meseca starosti presudnu ulogu ima ishrana a posle do izrazaja dolazi genetika.
Na faktore, kao sto su ishrana, nega , smestaj i sl. svaki odgajivac moze da utice odmah i sad, jedino ne na genetiku.
Ako se za priplod bira iz stada koje buducem vlasniku nije dovoljno poznato onda je bolje kupiti makar siljezad a ne jagnjad, jer od jagnjeta do ovce (ovna) dug je i neizvestan put.A ako vec mora jagnje, onda obratiti paznju na majku, tetke a narocito babe.
Po mogucstvu izbegavati zensku priplodnu jagnjad od suvise mladih ovaca (dviske) kao i od suvise starih (8,9,10 god.).
Od prvih zato sto nisu dovoljno potvrdjene kao majke i plotkinje a od drugih zbog dugovecnosti buducih plotkinja
Svaka cast na odgovoru:bravo:
 
Vrlo jednostavno.
Do 3-4 meseca starosti presudnu ulogu ima ishrana a posle do izrazaja dolazi genetika.
Na faktore, kao sto su ishrana, nega , smestaj i sl. svaki odgajivac moze da utice odmah i sad, jedino ne na genetiku, to je proces.
Ako se za priplod bira iz stada koje buducem vlasniku nije dovoljno poznato onda je bolje kupiti makar siljezad a ne jagnjad, jer od jagnjeta do ovce (ovna) dug je i neizvestan put.A ako vec mora jagnje, onda obratiti paznju na majku, tetke a narocito babe.
Po mogucstvu izbegavati zensku priplodnu jagnjad od suvise mladih ovaca (dviske) kao i od suvise starih (8,9,10 god.).
Od prvih zato sto nisu dovoljno potvrdjene kao majke i plotkinje a od drugih zbog dugovecnosti buducih plotkinja

bravo kolega,vrhunsko obrazlozenje,poznavanje genetike i ukrstanja,ne verujem ni da bi neki vrhunski profesor mogao bolje da odgoivori.ja sam do ovih saznanja dolazio sam uceci na svom iskustvu i greskama,a ta skolarina je bas skupa...da sam sve ovo znao kada sam pocinjao pre 10ak god,sigurno bih imao u dzepu za jos jedno stado...
 
Да ли неко зна човека или фарму у околини Краљева, близу ауто пијаце...Не држи овце више изгледа, треба ми због матичних бројева, за овце које је раније продавао...Поздрав...
 
Nazad
Vrh