Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
Napredujes Savo fino, vidim povecao si broj grla. Kako ti je izrastao onaj ovnic sto si uzeo za priplod?

Mlada ovca po drugi put se jagnji i po drugi put dvojke

65802_314856961959277_1684313715_n.jpg
 
O,svaka cast,i ti lepo napredujes.ovnic je fine gradje,ali nije narocito krupan,postavicu sliku kad uspem da ga fotografisem pa cemo komentarisati.
 
Evo i Micka,dobar je ovnic,ima dobar libido,jaganjci su mu za sad dobri,lepo napreduju,ali je ostao sitan,ne znam zbog cega to moze biti,posebno je hranjen u prvoj godini,seno,detelina,kukuruz,zito.ima mozda 100 kg.
][/IMG]
[/IMG]
dsc00038.jpg
[/url][/IMG]
[/IMG]
 
Kolega Savo ima vise faktora koji mogu uticati na krupnocu grla prvo to moze biti genetika drugo ishrana a moze biti i rano pustanje u priplod uz neadekvatnu ishranu mada ti koliko vidim imas malo grla pa ovo trece otpada. Drugo mislim sa slike da je ovo mlad ovan i da ce jos da raste.
Bato svaka cast prelepo grlo nek su korisni jaganjci.
 
Eto Savo sam si sebi dao odgovor ali sta ima veze ako su jagnjad dobra sledeci put kad budes kupovao imas smernice pa kupis jos boljeg i tako polako podizes kvalitet nije to nista neobicno i ja sam tako na pocetku imao neke lomove ali polako kako prolaze godine i dobijas na iskustvu sve to dodje na svoje.
 
Zista je tako,nista ne moze preko noci i iskustvo igra veliku ulogu...ima ovde mnogo korisih saveta,ali najbolje se covek uci na svojoj kozi.jagnjad su dobra,samo ne bih voleo da se zenska jagnjad koju budem ostavljao za priplod zaustave na kilazi od 50 kg i tu stanu.
 
Ako se to desi onda ocisti sve sto imas kupi bar 5 ovaca i ovna umaticene al da budu klasa i onda nemas za sta da se sekiras i veruj mi imaces vise koristi od njih 5 nego od ovih 10 a stado se posle brzo prosiri. Hvala bogu bar Virtemberga kvalitetnog jos uvek ima kod nas posto vidim da naginjes ka njemu.
 
Iskreno na raskrsnici sam,razmisljam i o il de fransu,mada to kod mene sve sporo ide jer mi je ovo vise hobi ili sporedna delatnost pored redovnog posla.
 
Pa nebitno i IDf je dobra ovca nego samo kazem primer uzmi nesto u cistoj rasi koja ti se svidja i krenes kao covek bas zato sto neces imati puno onda to malo treba da bude kvalitetno.
 
Stigla prinova i kod mene kod moji 6 ovcica stigao francuz ovan.Iz dobrog stada i odlicne genetike.Idemo napred polako ali sigurno,hrane ce biti,mozda zamanjka kukuruza ali samo da dodjem do ispase onda nista nije problem.Bice i slikica

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - -

p220113080402.jpg

p220113080701.jpg

p2201130807.jpg

p220113080302.jpg

p2201130804.jpg
 
Iskreno na raskrsnici sam,razmisljam i o il de fransu,mada to kod mene sve sporo ide jer mi je ovo vise hobi ili sporedna delatnost pored redovnog posla.
Savo trebao bi nastaviti putem kojim si krenuo jer ni il de frans nije svemoguća ovca a najgore ti je da to izmešaš pa ni sam posle neznaš šta je šta, ovako ko bude zainteresovan za Wirta doći će kod tebe a ko voli drugu rasu tražiće drugog odgajivača. A oko ovna mislim da smo neke dileme razrešili jer i ja imam sličan problem sa ovnom kao i ti.
 
Zaista lepo,jaganjci su super,a dviske mi se posebno svidjaju,one su sad oko godinu dana,jel da?Bas su krupne,ja sam ostavio dve,ali nisu ni blizu ovim tvojima,pa sam dosao do zakljucka da dobra hrana bez prave genetike,posebno ovna ne vredi.Sto ne napises i ovde koji je procenat jagnjenja ove godine kod tebe?cujem da je dosta dobar:osmeh:
 
Savo dviske su starije, od polovine aprila bih trebalo da pocnu da se jagnje. Sto se tice indeksa jagnjenja ima jos ovaca za jagnjenje ali se vrti oko 1.5 ili 1.6 S obzirom na godinu koja je bila susna i nedostatak hrane ja sam prezadovoljan i sada sam sigurna da uz dobru ishranu za vreme parenja mogu dobaciti da indeks bude 1,8 lagano. Naravno tu ne prestajem sa selekcijom uvek moze bolje :osmeh:
 
Pa,koja je starost dviski onda?I koju to jacu ishranu primenjujes u vreme parenja?ja sam mojima u avgustu davao kukuruz i tritikal,i mislim da ima efekta.
 
Hmm pa u novembru im je pustan ovan najstarija je imala nesto malo preko godinu dana a najmladja preko 10,5 meseci.

Sto se tice ishrane za vreme parenja. Dosta ovaca reaguje na svako poboljsanje ishrane npr. ako nesto losije hranis ovce pa im za vreme parenja pojacas ishranu na dobru odmah ce se osetiti na broj jagnjadi ili ako ovce hranis dobro pa im das ekstra ishranu takodje ce rezultirati povecanjem broja jagnjadi. Veci broj jajnih celija ce da sazri i biti oplodjeno.
Sto se tice same ishrane ona mora biti bogata proteinima.
Jedan eksperiment koji sam ja uradio pre dve godine. 6 ovaca u grupi. kraj aprila pocetak maja je bilo. Ovcama je davana kosena tds(travno detelinska smesa) i jos sam ja ubacio crvene deteline i lucerke da pojacam sastav. Rezultat na jagnjenju je bio od 6 ovaca 11 jagnjadi.
Ovce koje se sada jagnje su dobijale samo sitno secene stabljike kukuruza. Tih dana sam radio silazu pa su imale stalno pune jasle sveze secenog kukuruza. Jednostavno kada doteram prikolicu iz nje im nabacam u jasle. Da je bila dobra godina i zrna u toj silazi verovatno bih bio i bolji indeks jagnjenja.
Dviske su za vreme parenja dobijale silazu, kukuruzovinu i slamu. Pored toga dobijale su 350 gr zobi po glavi. Rezultat cemo da vidimo.
 
Nazad
Vrh