Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
Deki je definitivno upravu dok okrene jos genetike i ojaca a tu jagnjad sto im je bio otac predhodni ovan sve rasprodaj i kupi 2-3 kvalitetna zenska jagnjeta cisti virtemberg
ovna koliko sam shvatio imas jedino da skariras sto spada u to
 
Nije of. Ja da sam na njegovom mestu i da hoću tu rasu uradio bih sledeće. Pošto se za priplod ne ostavlja jagnje od svake ovce uzeo bih i jednog šarolea. Najbolje ovce pario bi sa kvalitetnim ovnom u čistoj rasi i tako popravljao genetiku stada. Ostatak plotkinja koje ne ispunjavaju kriterijume za priplod pario bi sa ovnom mesnatih rasa. Dobio bi kvalitetnu klaničnu robu koja bi se lakše i skuplje prodala. Garantujem da jagnjad za klanje je najisplativije i najkvalitetnije proizvoditi ukrštanjem. Ako neko baš voli virtemberg rasu dovoljno je samo nabaviti jednog terminalca a osnovno stado zadržati u rasi (Rajkov sistem).
 
Ja se malo zezam bato nemoj zameriti. :)
Ali mogu da kazem da je moja r ovca kao tenk u odnosu na ove Savine.Tako da Savo pod hitno ih menjaj jel ovakve ovce u principu kvare W-a u Srbiji.
To je ono sto sam ja pricao jos odavno vi pricate W ovo W ono ali ovo je realno stanje W-a u Srbiji 90% ovaca ovako izgleda i to ne moze niko osporiti.
 
Ljudi slazem se sa obojicom ali nemaju svi iste mogucnosti. Covek je kupio neke ovcice i krenuo uzeo i nekog ovna, ovce se ojagnjile, nije to to sto je on hteo, opet se ispruzio, ispraznio dzepove i kupio kvalitetnog ovnica da popravi stado. Veliki bih trosak bio da sada kupuje i Sarolea kome je cena veca nego W ako se ne varam. Jednostavno nismo svi u istoj finansiskoj situaciji.
 
Moje je misljenje zasto ostavljati ovcu u stadu za koju znas da nece dati pravo jagnje ja bi takvu ovcu sklonio i ne bi se patio sa 2 razlicita ovna u stadu
 
nisam mislio na broj koliko na komplikaciju odvajanja jer sarole i w nebi mogli biti zajedno u svim ovaca jer se ne bi znalo ko koga vec odvojeni
naravno kad se potomci ostavljaju od jednog ovna mora biti drugi radi srodstva
 
Kad nemas 2000eu da kupis 10ak,iole dobrih ženskih jagnjadi,a hoces da drzis ovce i imas neke owce kao Sava,e onda se nategnes za 400eu i kupis 2 ovnica ali dobra i krenes u peglanje stada,bez 2 komada nema rada!
 
moj W nema ovolike usi kao savine ovce,malo su manje,a o butovima da nepricam,kad ih osisam pusticu slike da ocenite posto sam svaki dan sa njima pa nisam merodavan da pricam,tek kad sam kupio pet novih zenkica video sam koliko su gviske napredovale,niste vi losa komisija,sarbanac i mirko kad me ocene sa pet znacu da imam dobra grla,do tad necu pricam nista
 
Soumi,od tebe sliku docekati... Pa kao da ih Picaso slika na platnu,uhvati malo aparat u ruke i fotkaj da malo virnemo u twoj imetak.:)
 
Ne zelim da komentarisem vase profi stado soumi,jer sam ja amater/hobista,shodno tome nisam merodavan a ocenu cu zadrzati za sebe,Savi sam prokomentarisao kondiciju i nedostatk po gledanju W na slikama,A sto rece dejan valda cemo ih nekad videti ili nesto krijes,da je srece da su svi iskreni i da kazu ono sto misle,ali takvi su ovde ne prihvaceni,ubijaju ljude u pojam
 
Poslednja izmena:
Ljudi,nisam znao da cu ovakvu polemiku izazvati.Ovako,hvala svima vama,iskrenost i realnost mi je najbitnija,posebno hvala Mirku,svaka kritika je dobrodosla,a Bati i Petrovu nikako necu ukloniti zahvalnost iz razloga sto sam svesan da mi ovce nisu za izlozbu,ali su ljudi primetili sta valja i pohvalili me za to,sto mi je naravno drago.
Drugo,ljudi,ja sam pocetnik,odvajam od plate da ulazem u ovce i za 3 godine mi se vratilo 100 evra za ovnica i 1050 din.za vunu.tako to ide,za bolje nemam para,a volim ovce,volim ovu rasu i tezim ka njoj,nadam se da cu u buducnosti popratiti kvalitet,ali nije mi bitan ni ovan od 180 kg i ovce od preko 100 kg.ono sto je meni bitno je da imam plodnost 1.5 i da jagnje uhranim za 90 dana do 35 kg.tu ja imam racunicu,4 ovce su mi to za sad dale,naravno to nije nikakav ogled,to je moj primer.Sledeci cilj mi je to vansezonsko parenje,polako cu raditi i na tome.Jbg.sto Dejan kaze nemam ja budzet da kupim 20 vrhunskih grla,koliko sam mogao toliko sam se pruzio,i radimo na poboljsanju,cilj su mi klanicna grla jer nemam trziste za priplodna.Bitno je da se radi,da je posao pokrenut.Jos jednom hvala svima:ppozdrav:
 
savo ja cu ti reci iskreno da poradis prvo na hrani,posebno ako imas uslova za lucerku i zrnastu hranu,a sa genetikom uporedo i polako,jer si cistio ovce od parazita i jesenas i proletos?
 
Jesam,to redovno radiml,dobijaju ili lucerku ili livadsko seno za jedan obrok,a sojinu slamu za drugi u kojoj inace ostane dosta zrna soje.to je za mene dzabe hrana.da ne idem vise u :off_topic:
 
entuzijasta ovca je skladna (butovi,plecke,vrat) znaci po mom ukusu,nevidim na slici koliko je dugacka,ali sto bi moj komsija reko izgleda "dovoljno"

---------- Poruka napisana u 09:16 ---------- Prethodna poruka je at 09:10 ----------

ja koliko znam termicki ne uredjena soja pogotovo na Virtemberg ostavlja mnogo lose posledice,jer je ne otporan na jedan toksin na koji na primer domaca ovca ima odredjen stepen rezistencije zaboravio sam mu ime,mozda bato zna,tako da moguce da tvoje ovce imaju taj problem,ja dodajem soju u koncetrat obavezno ali kao termicki obradjenu u vidu sojine pogace
 
Nazad
Vrh