Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
cekamo i osisane slike da se vidi da je pravi bez ikakve sumnje
 
Zna li neko kriterijume za ocenjivanje na izlozbama jer ovo sto sam nasao u zakonu je smesno,dele ovce na klase 1a,1,2,3 i tako dalje gde po clanu 56.tabele 2 ovca W treba da ima 65 kg da bi bila 1a klasa,sto je smesno,ima li neko pravilnik ili slicno,majilovac ti mozda,ili miljkovici?Ko ima nek pusti to u post i malo objasni ako moze.A sto se tice Spiljevica fora je bila u tome sto je covek znao da ce doci VOKA ako se secate koja je delila ovce narodu kupujuci od njega,Rake i slicnih,prvi uvoz mu je bio ekstra,ovce jednom vidjene,e posle je sve krenulo nizbrdo,jer je te ovce kupovao sa parama od kredita za koji se nadao da ce proci kao nekada ZELENI PLAN,to jest da ga nece vracati,i zato ih je trosio ko tudje,i davao grdne pare za ovce po nemackoj,paje posle zavrsio u zatvoru,pa izaso,pa sad kazu mora opet i takoja kazem bolje posteno da propadnem nego sramno.Moj i Sikin prijatelj jos ima 20 komada od tog prvog uvoza i verovatno cu uzeti od te krvi obavezno i ja nesto,ali sve posle toga je bilo smesno,drugar mi je radio kao vet.tehnicar kod njega na farmi,pa ljudi covek je bivsi fudbaler nema veze sa ovcama,ako neko zeli krv od tog prvog uvoza nek mi samo kaze,covek je ok i ne cepa neke lude cene,a smem da garantujem da necete biti prevareni i slicno.A sto se tice kupovine takvih grla,prosto je videti prevaranta,samo pogledas koliko je pasnjaka ogradio,koliko pobo kolaca za cobanicu,koliko iskrcio medje i sve ce vam biti jasno,jer obicno ne rade nista od toga to jest ne hvataju se budaka i sekire drugari.
 
Miladine,kakve sumnje te spopale,pa nije to Australiski merino,pa da ima 20kg wune!:)Onda ces mislit da je Belgisko plawo gowece!:)

---------- Poruka napisana u 20:40 ---------- Prethodna poruka je at 20:34 ----------

Soumi kako taj sto ima te iz prwog uwoza a to je bilo 2001,odrzavo to stado ako nista ne ubacuje sa strane,ili pari u srodstu?Te iz prvog uvoza su bile KLASA,ali samo te,kao i par ovnova koji su 'preleteli' iz Bosne!
 
sto se pravilnika tice postoji ali nazalost ja neucestvujem u takmicenju i neznam pravilnik,mislim da i nemam sa kime da se takmicim jer rasu koju izlazemo smo mi jedini,ja takodjer nisam ispostovao da neosisam ovce pa spadam u drugu klasu,
 
Valjevac,opasan si ti,da ne bude kad ga osisa kao Romanov sa belom glavom!:)Bice,samo da Vesku dodje frizer,mada ja mu kazem da ga vodi na vagu da vidim koja mu je tezina,iako mu ne daje zrna vec 2 meseca,jedva sam ga nagovorio!
 
Tek od ove godine koristi ovnove od Zorana iz Krnjeva,do prosle su bili Spiljevicevi,dal su jos zivi neznam,bila su dva komada kod Nemanje iz okoline Batocine,morao bi da se raspitam.
 
Izuzetno je tesko napredovati i odrzavati kvalitet bez 'nove krvi',a to je problem br.1 kod Virt kod nas,ima granica do koje inbriding daje efekat ako znas da radis,ali ako prekoracis unazadis se gore nego kad krenenes,otkljucaju se divlji geni i cao!

---------- Poruka napisana u 21:31 ---------- Prethodna poruka je at 21:26 ----------

Zato sam i pitao kako odrzava stado,jer kod nas najvecim delom cirkulise Spilja i mislim da je srodstvo u vecini stada veoma visoko..Miljko sebe resava uvozom to je najpametnija varijanta!

---------- Poruka napisana u 21:38 ---------- Prethodna poruka je at 21:31 ----------

Ne znam koliko su ozbiljni ti odgajivaci i kakve su im namere,ali bi se trebali udruziti i uvesti 4-5 ovnova,npr.njih 10-15ak,odabrati svaki po 5 najboljih ovaca iz stada i pripustati te ovnove i proizvesti solidnu gomilicu novih ovnica i resiti problem u narednih 5god,ali to je na terenu tesko izvodljivo,znam.
 
,ja takodjer nisam ispostovao da neosisam ovce pa spadam u drugu klasu,
Stav komisije je da se sarole, teksel i safolk mogi izlagati osisani.
Ako si dobio drugu klasu to moze biti eventualno i zbog toga sto si prijavio samo dviske koje se u principu svrstavaju u drugu klasu i zato se nikada ne izlazu same tj. bez starijih ovaca.A ako si planirao da se upustis u trku za sampiona rase onda ti je neophodan i ovan stariji od 3 god.
Sto se tice pravilnika i bodovanja po njemu, on kod nase komisije , barem do sada, nije bio od presudnog znacaja!??
Znam da je jedne godine drugoplasirani imao vise bodova u ukupnom zbiru od prvoplasiranog.

Inace, kada su poslednji put u NS izlagala gore navedena gospoda (i ne samo oni) Kukac ih je "potukao do nogu".
 
Poslednja izmena:
kolega neznam koju sam klasu dobio,prepostavio sam,informatika i proces doci do sajma je jako jako spor i nerazumiv,mi smo tek juce dobili krvne analize i dozvolu za sajam po meni malo kasno jer ipak treba biti tamo sutra u toku dana,za mene koji prvi put izlazem je ovo sve novo sta i kako a info nista,mi smo se prijavili u januaru i cekali do juce,prijavili smo bili ovce i ovna ali posto su se ovce parile smo ih povukli,za sapionsku trku nemam namere se upustiti jer nisam ni znao sta i kako mozda sledeci put kada saznamo i steknemo malo iskustva,nazalost neizlazemo ni najbolja grla iz stada nego srednja zbog sezone parenja
 
Da se malo osvezi tema slikama, "nisam odavno" :haha:

Ovo su blizanci musko i zensko ojagnjeni oko 25.03 cini mi se, necu ih jos odlucivati posto nemam trenutno vise jagnjadi za zalucivanje tako da ce da dude malo duze ovca je debela nece jos skoditi a mislim i da se parila ponovo :ppozdrav:



Ovo je moje kompletno W stado sa pratecim pomagalima, doduse smetalima za sad ali bice od njih nesto kako mi se cini ovih dana izgleda da "su rodjeni za ovce"

 
Poslednja izmena od urednika:
Sine Dragane nema sta,vidim ja da cu i u Dobric morati ici kad budem kretao u obnovu,ali od 3eu/kg ti ne dajem vise ni centa i da prvi biram!:)

---------- Poruka napisana u 00:22 ---------- Prethodna poruka je at 00:20 ----------

I neka budu i 100kg,nema problema!:)
 
Pa da,gde da budes kao ja,nisi lud!:):)Onda dogovoreno,drzim te za rec,dok ti ona mala ne nabije rogove!:)

---------- Poruka napisana u 00:32 ---------- Prethodna poruka je at 00:29 ----------

Soumi,brate,ja vise licim na orla i to lesinara,lesim ove pocetnike kad mi dodju,za..bi tu sitnu pernatu divljac!:)
 
Nazad
Vrh