Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
@slavis dodji kod nas da vidis dal se plase nauci ih od malena na buku pusti radio da peva i videces promene jagnjad sama dolaze da se maze ali ih mazi ispod vrata nikako po glavi narocito muske :ppozdrav:
 
Ekstra miljko, iskreno da imam uslove na placu gde su mi ovce obavezno bih stavio infracrvene lampe, do sledece godine to moram resiti. Zeznuta je zima ove godine.
 
Evo malo i mojih ovaca, nije kvalitet kao na predhodnim fotografijama ali meni su za sad dobre :osmeh:

Na drugoj fotografiji prva ovca je melez majke w sa prve fotografije i oca idfa(stara 11 meseci) a druga majke w i oca bergamo(2godine)
ovan mladi mi je kod prijatelja kad dodje kuci slikacu ga i okaciti
 
Poslednja izmena od urednika:
Lepo ovo izgleda kolega,kazi nam nesto vise o stadu,odakle poticu,koliko imas,kako hranis...

Pa prve je ćale uzeo pre jedno 8 godina, ne znam tacno gde, onda sam ja nesto nabavljao od prijatelja koje vode poreklo ako se ne varam iz kumana, ove mlade su ukrstane sa idfom i bergamaom od prijatelja koji je nazalost zaklao te ovnove. Ne drzim ih puno ,uvek ih ima 10ak, 15, a hranim ih baliranom lucerkom i kukuruzom ,bez ikakvih dodataka,to je sve. Ovna sam nabavio pre oko godinu dana,sad ima oko 14 meseci i težak oko 100kg i ima kod mene vec prve potomke od pre neki dan
 
Miljko,svaka cast konacno i od tebe koja slika ,vec dugo ih svi ocekujemo jagnjici su prelepi,u pravu si bice i kod mene uskoro,muski resursi neiscrpni i nenedmasni cini mi se siroki razvijeni bas kakvi treba da budu,koja im je styarost od prilike?jos jedno pitanje za Miljka,sta bi se desilo kad bi ta infracrvena lampa pala u slamu,prostirku?Bato svaka cast za mrgu,mada to i jeste problem kada ovca ima jedno jagnje a tako ogromno,srecom bio si na pravom mestu u pravo vreme :) Worm lepe i krupne ovce ...tema zivnula super,to mi se svidja drugari....
 
Do sad nam se ojagnjilo oko 25-26 ovce i ima oko 40 i koje jagnje. Bilo je i malo problemcica, zima je uzela svoj danak ali nije strasno. Najstariji ovan je 4,5 godine to je ovaj u desnom donjem uglu a najmladji je ovaj sa vunom koji ima 1 godinu. Ostali su izmedju, 2-3 godine. Do sad nam se nije desilo da sijalica padne u slamu jer ima svoje kuciste i mrezu koja bi zadrzala sijalicu ako bi se slomila iz fasunga. Kada se sijalica kupi tamo pise da ne bi smela da bude nize od 60cm do prostirke. Mi lampe koristimo od pocetka uzgoja ovaca i nismo imali hvala Bogu problema ali se treba biti obazriv i razmisljati.
pozdrav svim virtembergasima i srecno vam jagnjenje.
 
Jos jedno pitanje za miljka,ako moze da odg koja je otp kilaza ovog od godinu al i ovih ostalih W ovnova?
 
ovnove nismo odavno merili ali neka procena na osnovu iskustava bi bila za ovog od godinu dana oko 115-120kg. Trenutno su najtezi ova dva u drugom redu od jasala i oni su parili sve ovce koje se jagnje ali su se solidno popravili i verovatno su teski oko 160-170kg. Taj koji je prvi u trecem redu je ovan koji je bio prosle godine na sajmu tada je imao 183kg za vreme sajma ali je sada spao jer nema potrebe nesto da bude debeo i mislim da je oko 150 a taj iza njega je bio prosle godine na sajmu kao siljegan i u aprilu ce imati dve godine a tezak je negde oko 140 ili nesto vise. Ovan koji je u cetvrtom redu je najstariji, 4,5 godina i sada je verovatno oko 130kg. IDF su negde oko 130kg. Za nekih mesec i po dana cemo znati tacne kilaze ali ovo je sada neka procena i ovnovi su u solidnoj ne uhranjenoj kondiciji.
 
Nazad
Vrh