Višnja

U pravu si, srne to rade. Hoće, samo što ćeš dobiti metlice na tim prekraćenim granama. Iz pazuha svakog lista će krenuti nova grančica, s tim je teško formirati bilo šta. Najgore što će one nastaviti da jedu i te nove mladare. I ja muku mučim s tim sada, još ograđen voćnjak...
 
U pravu si, srne to rade. Hoće, samo što ćeš dobiti metlice na tim prekraćenim granama. Iz pazuha svakog lista će krenuti nova grančica, s tim je teško formirati bilo šta. Najgore što će one nastaviti da jedu i te nove mladare. I ja muku mučim s tim sada, još ograđen voćnjak...

E onda imamo veliku muku druze mora da postoji neki lek mslim da se Formira kruna sa Tim malim grancicama ma bice to sve ok nadajmo se :sta:
 
Kad srne brste grane to je gadno, jedini lek protiv toga je ogradjivanje vocnjaka. Ja cu zbog srna morati da povadim ceo jedan mladi zasad jer kako koja grancica krene da raste srne je obrste, sadnice ocajno izgledaju muka mi je da ih gledam tako oskljocane. Taj zasad mi je okruzen sumom, napravio sam veliku gresku sto sam uopste podizao vocnjak na takvoj njivi, bolje da sam posadio Bagrem...
 
dulebdp, koliko imaš toga? Ako su u pitanju manje količine, napravi žute ljepljive ploče, od plastike i mišjeg ljepila i postavi po krošnji. Ovo možeš da uradiš i ako imaš veći zasad, da pratiš ima li ih i kad počinju da lete. Od hemijskih preparata imaš piretroide, Karate zeon (a. m. lambda cihalotrin), preparati na bazi deltametrina, a vidim preporučuju i neonikotinoide, Actaru i Calypso. Muva se inače javlja kao problem u periodu mjenjanja boje ploda, kad je žute boje i obavezno vodi računa o karenci preparata.
 
Imam problem sa mladim visnjama. Ovo im je prva godina usadjene su na jesen, u pitanju je sorta Sumadijka:







Takodje na placu imam i sortu marela, i sa njom nemam nikakve problem dok kod dve od tri sumadijke lisce ovako zuti, ima nekakve crne fleke po sebi i onda tako zuto otpadne.
 
Kokomices - tretiraj sa agrodinom

edit: malo bolje pogledah, može biti i obična šupljikavost lista a ovi žuti kokomices, svakako treba fungicidom za list da tretiraš da zaustaviš a i sprečiš dalju pojavu bolesti.
 
Poslednja izmena:
Juce tanjiran visnjik ostalo samo malo kopanja oko sadnica. Sadjen je pocetkom januara.

Medjutim pojavio mi se kokomices i posle dva tretiranja sistemikom (akord wg) nisam uspeo da ga zaustavim. Blokirao sam i sad ne znam sta i kako dalje.
 
Višnjik za primjer.

2cijvoo.jpg


Treća vegetacija.
 
Ljudi jedno pitanje, prilikom berbe višnje (marela) da li je potrebno brati sa sve trpeljikom ili trepeljika može i da ostane na drvetu?
 
Nazad
Vrh