Višnja

a situaciju može da popravi samo cena koj bi trebalo da bude bar 10-tak dinara viša i da stanje bude OK ( ova cena od 50 dinara bi trebalo da bude u godinama kad bude solidan rod), a kad rod bude slabiji onda i cena treba da ide malo gore, da koliko toliko to iskompenzuje.

Tu je poenta... Mada retko ko ulozi 150.000 po hektaru u odrzavanje visnjara. Tu i dolazimo opet do one price da se ne isplati ulagati previse u nju, vec samo osnovno (osim u godinama kad je jaka cena, sto je vrlo retko, i nikad to en znamo unapred).
 
Poslednja izmena od urednika:
Nema tu prijatelju za kiselu vodu da ostane, ::sramota:: sadi ti malinu ili krusku, tresnju a ne ovu sirotinju kad vec imas 2h da nesto zasadis.
Sadim samo dunju i višnju,industrisko voće sa koliko-toliko sigurnim otkupom a cilj je smanjiti troškove i imati količinu da izbegneš prekupce,pa kako koja godina se zalomi...

- - - - - - - - - -



Tu je poenta... Mada retko ko ulozi 150.000 po hektaru u odrzavanje visnjara. Tu i dolazimo opet do one price da se ne isplati ulagati previse u nju, vec samo osnovno (osim u godinama kad je jaka cena, sto je vrlo retko, i nikad to en znamo unapred).

Mislim da nije "tu poenta" u svaku proizvodnju treba uložiti neked manje nekad više ali na nekim stvarima ne treba štedeti očekujući možda lošu cenu ili ove godine idem punu agro tehniku jer imam "dojavu" da će biti dobra cena.Ako pažljivo pročitaš žicin post a i ako se sam pozabaviš računicom jedna od većih stavki a na koje može da se utiče i da se uštedi prilično je branje ,e tu mislim da treba smanjiti ili maximalno eliminisati trošak.
 
Ja vise puta rekoh, ili mala, ili velika povrsina, dok srednje veliki zasadi se ne isplate bas zbog branja. Manji zasadi- porodica, drustvo, rodjaci, komsije, obere se bez placanja beraca, veliki- trusac...
 
I tako lepo ti u glavi smisliš 1500 evra a onda ti pukne glava na traktoru i smanji za barem 500 tj trećinu :osmeh:
 
Ili ne stitis par godina pa eto zaraze i ceo zasad ode dodjavola. Ne samo tvoj nego i komsijin. Zato ovi dole kukaju na jugu, zato sto su tako radili sad im ni puna zastita ne pomaze. Nemoze da se j...a da ti ne udje. Ili radi kako treba ili sajla. Izmedju nema, bar se ja tako trudim da bude.
 
Ma hteo sam samo reći da sa normalnim neplaniranim troškovima oko mehanizacije i gazdinstva, ova cifra je premala za hektar voća.
 
Ili ne stitis par godina pa eto zaraze i ceo zasad ode dodjavola. Ne samo tvoj nego i komsijin. Zato ovi dole kukaju na jugu, zato sto su tako radili sad im ni puna zastita ne pomaze. Nemoze da se j...a da ti ne udje. Ili radi kako treba ili sajla. Izmedju nema, bar se ja tako trudim da bude.

Тинторети, потпуно се слажем са тобом. Реци ми твоја искуства чиме прскаш после бербе вишње, који фунгицид користиш да не би дошло до опаданја лишча, (Blumeriella jaapii, Coccomyces hyemalis).
 
Koliko si prosipao? :S Knjazevcani (Dzervin) otkupljuju, ali samo sa teritorije knjazevacke opstine, cuo sam da placaju po 35.
 
Evo imam jedno pitanje iz Makedonije, imaju stablo višnje kod kuće koje jedne godine rađa blizance tj duplice, a druge godine ne rodi ništa i tako u krug godinama, šta bi to moglo biti?
 
Ako imaju samo jedno stablo, onda je sigurno u pitanju ovo što je rekao "Tintoreti". S obzirom da ja nemam ličnog iskustva "blizanaca" u toj meri iako imam dosta vrsta koštičavog voća, napisaću nešto što sam pročitao a možda može imati veze sa ovim problemom. Naime, mišljenja su da visoke temperature, pretežno se radi o južnim krajevima(u Grčkoj česta pojava) , preko 30-35 stepeni dovode do razvoja duplih tučkova(plodnika) u cvetu. Preporuka za prevenciju je navodnjavanje, ili zalivanje ako se radi o manje stabala. U istom tekstu se pominje i preparat "surround" (kaolinska glina), kao sredstvo koje treba koristiti u slučaju ove pojave.
 
Tačno tako, pogotovo ako čovek ima jednu voćku tipa"da se nađe", obično se o njoj manje vodi računa, još ako je sorta kojoj je potreban ili bar poželjan oprašivač, eto predispozicije za neke "mutante". A sasvim je moguće da voćka zbog takve vrste roda bude "izmučena", pa sledeću godinu omane skroz. Sve ovo o čemu mi pričamo je u domenu teorije, ali nije ni daleko od istine, sigurno se baš tu negde kriju pravi razlozi...
 
Ja imam jedno stablo oblacinske koje je izraslo IZ SEMENA i ima jako mnogo duplih. Slazem se sa tintoretijem, ili je opodnja ili genetika, ali pre je genetika
 
Imam problem zbog susenja sadnica visnje koju sam jesenas zasadio,u jednom delu parcele koja nije obradjivana godinama.Taj deo je i podvodan,pa od onih kisa se voda zadrzavala izmedju redova i po par dana.Ali zasto u jednom redu se suse par sadnica pa par su dobre itako redom.Cuo sam od nekih ljudi da nisam trebao stavljati stajnjak u rupe prilikom sadnje,i da ce se zbog toga susiti masovno u toku leta.Dali bih trebao zalivati ih vanredno zbog ovoga ili ne.KOliko bih trebao okvirno po stablu baciti vestaka sada-BASAL FAKTOR 19-29-0+16 SO3.Mada imam vise pitanja ali da ne budem dosadan previse-pozz
 
Nazad
Vrh