Višnja

Zavisi od kraja. Kod mene je prethodnih dana bilo kiše i hladno, pčela nigde, ali svo voće već prošlo fazu precvetavanja tako da ne brinem, plodova na sve strane.
 
Lepo su zametule plodove sad samo da ih ova zima ne ubije.
29zbrcx.jpg
690tba.jpg
 
Sneg je pao na visnje koje nisu zavsile sa cvetanjem.Da li ujutru taj sneg treba otresti sa drveca?
 
Ne plašimo čoveka...tačno je da se tu gde su još cvetovi verovatno neće oprašiti (a možda već jesu, samo stoje latice) zato što je hladno vreme a i kiša pa pčele neće izlaziti. Ovo što je oprašeno videćemo koliko će ti ostati, samo da ne bude mnogo hladno i biće roda, koliko videćemo.

Da li sneg otresti....pa ako imaš vremena i volje što da ne.
 
Ne ide da plasimo coveka, ali ne ide ni da mu dajemo laznu nadu. Cim je sneg na njima + mrazevi nema tu sta ocekivati. Kako kazu prognoze kopaonicki kraj je jutros bio -5 strepeni.
 
kod mene 95% visnje uhvaceno munilijom, 2x prskana u belim kokama i na kraju cvetanja(tada je vec bilo naznaka moniliji ovde onde) aj sto je uhvacno munilijom nego tamo u drvecima gde ima manje munilije nisu se oprasile sve u svemu ako ima od 100 stabala za sok bice dobro
Sto bi reko Mija ALeksic "Kad se sad nisam slogirao nikad necu" tako je bilo i meni kada sam uso u visnjar, taman smo ga sredili, izlecili od monilije, napravili da lici na visnjar





Sta sada raditi, da li rezati u jesen ili kada prodje berba duboko orezati, zastititi nekim bakarnim srestvom prihraniti, pa nda jesenje i zimsko prskanje?
 
Ovakvo je stanje na 90% zasada nisi jedini. Probila je svugde. Nista sad nevredi kukati. Sad sistemik posle ovih kisa pa prihrana i kasnije dobro rezanje.Nista drugo.

- - - - - - - - - -

Dali vsinji smeta visak vode posto mi negde stoji voda pa se bojim da Im nefali nesto
Napravi odvodnjavanje tu gde lezi voda. Gde lezi voda tu ce se osusiti.A postoji mogucnost od vetra da se sve pocupaju iz zemlje.
 
Znaci smeta I'm visak vode a sto se tice vetra tamo imam malo srece Nije ih pocupaao Ali ih je momacki na krivo sad kad stane ovo nevremeidem da ih ispravljam
 
I kod mene na pojedinim mestima lezi voda u njivi,vec nekoliko dana su mi visnje,nekih 20 tak komada u vodi.Zemljiste mi je vrlo tesko,zbijeno,pa neznam sta mi je ciniti. O kakvom odvodnjavanju pricate,kako se to izvodi sa sto manje para?:ideja:
 
Dve stvari. Prva je da iduci na posao svakog dana sam gledao podizanje visnjika koji je u trecoj godini. Covek je radio po propisu sve i bio je visnjik za primer. Kod ovih kisa mu se natopio vodom, zakasnio je da napravi odvod i veliki broj mu se osusio. Malo je reci katastrofa. Druga stvar je da kod velikog broja tresnji primecujem da je plod ispucao, da li postoji opasnost da se to pojavi kod visnje?
 
Druga stvar je da kod velikog broja tresnji primecujem da je plod ispucao, da li postoji opasnost da se to pojavi kod visnje?

Zbog velikih kisa bas u vreme zrenja tresanja i visanja doslo je do naglog snabdevanja biljaka vodom kroz koren.To je izazvalo preterano brz porast ploda pa kora ploda nije bila u stanju da prati tako nagli porast i ispucala je. Komercijalna vrednost takvih plodova daleko je niza, i cak sta u mnogim slucajevima su totalno neupotrebljivi jer ih hvata trulez. Neke sorte su tome sklonije neke manje sklone.
 
Sad Sam se bas vratio iz vocnjaka I video Sam kako mi Nesto gricka ove grane sad nove sto krecu ja msilim da su to srndaci I dali iz tih prekracenih grancica dali ce ona krenuti Dalje ili ce tako ostati mala grancica posto trebam da formiram krunu
 
Nazad
Vrh