Višnja

A kako da ne dira mrežicu kad je visoka 1 m, kuda će da izađu grane? :) Samo je rascepaj gore i prelomi, zavrni, dokle želiš da ti bude najniža grana.
 
  • Like
Reagovanja: amg
Tako sam i mislio, sutra idem da ih pokratim na 80 cm, koliko je vazno premazivanje kalemarskim voskom sobzirom da izgleda da nekih vecih mrazeva nece da bude.
 
Poslednja izmena od urednika:
Meni se na trešnjama nešto ubušavalo odozgo šta li, kao mala rupica uz samu koru, pa smola, pa onda malo niže isto smola iz kore izbila a na pritisak prstima kora kao da se odvojila, mekano onako...tako da ja mazanje voskom radim zbog toga prvenstveno.

Što se tiče tvog drugog pitanja, odgovor ćemo ti dati ovde: http://poljoinfo.com/showthread.php?775-Prihrana-voćaka&p=826715#post826715
 
  • Like
Reagovanja: amg
Stajnjak je zakon, ali ne praktikujem da ga stavljam u sadnji voca nego sledece jeseni kad se voce primi. Imam lose iskustvo sa stajnjakom izgorele su mi mlade vocke kad je bija susa, zato mlade vocke ostavim prvu godinu bez ikakvog djubriva, samo bacim po saku KAN u prolece, na jesen obriljam oko svake sadnice i ubacim stajnjak.


Kada sam ti postavio pitanje nisam mislio na stajnjak nego na zalivni sistem kap-po-kap. Kolike su razlike u prinosu? :ppozdrav:



Ja sam pre dva dana sadio sumadinku,i sadnice smo drzali u svezu balegu i vodu oko 2-3 sata pre sadnje,stojale su u tome,i na svim zilama je bilo balege kad sam sadio,i plasio sam se da ne izgoru i kad sam pitao tecu koji tako sadi godinama i ima 12h voca on kaze meni nemoj da brines,nece da ih izgori,tako da mislim da tek pregoreo stajnjak ne moze da izgori
 
Ja sam pre dva dana sadio sumadinku,i sadnice smo drzali u svezu balegu i vodu oko 2-3 sata pre sadnje,stojale su u tome,i na svim zilama je bilo balege kad sam sadio,i plasio sam se da ne izgoru i kad sam pitao tecu koji tako sadi godinama i ima 12h voca on kaze meni nemoj da brines,nece da ih izgori,tako da mislim da tek pregoreo stajnjak ne moze da izgori

Druze svako ima razlicita iskustva.
Kod mene sve sto sam posadio proleca 2012 sa stajnjakom, izgorelo je od suse leta 2012 (osusila se svaka vocka koju nisam uspeo da zalijem)...

Prosle godine u prolece kad sam sadio visnju nisam ubacivao stajnjak, zile sam umakao u rastopljenu balegu od celog zasada osusila se samo jedna sadnica.
 
Поздрав свима.
Имам пар комада неке врсте вишње, која је уцветала. Кад сам загледао, затекао сам ове инсекте, некакве вашке.
Пошто немам појма ништа о вишњи, молим вас за одговор, са чим прскати против ове вашке, и када, пошто је у пуном цвету?

dsc07418.jpg
 
Silna kisa pala zadnja 2 dana, pa sam isao juce da isprskam moju visnju po 3. put od monilije... 99% cvetova je opraseno i u svakom od njih ima plod. Pitanje za strucnjake - jel zavrsena borba sa monilijom ili tek predstoji, sudeci po velicini ploda?



 
@paga
Bez obzira na sve sacekaj precvetavanje i onda smesaj,recimo Nurel d,odlican insekticid sa Mankogalom.Sada u cvetu samo Signum ili Chorus i to,ako moze u smiraj dana,kada i pcela zavrsi svoj let.
@ducikpd
Dok se ne oglase strucnjaci...Borbu sa monilijom si u ovom trenutku ili dobio ili izgubio,ili cete se naci na sredini.Pisano je vec o tome,patogen monilije ostvaruje infekciju kroz tucak cveta,sto ce reci najbitnija je zastita u punom cvetanju.U kisovitom periodu i vise puta ponovljena.Plus,ukoliko je valjano odradjeno jesenje plavo kupanje,pa potom rano-prolecna uljano-bakarna kombinacija,onda je monilija ogromnim procentom stavljena pod kontrolu.Sledeca zastita od monilije fructagene(monilije ploda),sprovodi se najpre u periodu promene boje ploda,potom 15 dana pre berbe.Ovi tretmani su mozda manje bitni,zavisno od mnogih cinilaca,ali ovi do precvetavanja-neizostavni.
 
Imam problem sa visnjama. Slabo su se oprasile. mozda 50-60%. Prosle godine je bilo oprasivanje 5%. Primetio sam da malo ima pcela na njima i verovatno je to problem? Da li treba da obratim paznju na jos neki faktor koji je bitan za oprasavanje?
 
Vremenske prilike za vreme cvetanja uzrokuju da bude ili ne bude pčela. Ako je hladno, kišovito, onda nema pčela. Probaj i da dodaš prehranu borom u fazama beli baloni, pun cvet, precvetavanje.
 
Sad bas gledam nije to - to. Moracu dogodine jednu kosnicu sa pcelama od druga da ubacim u dvoriste.
 
Slabo oprasivanje ove godine:pcelac::, pcele zakazale, nisu im odgovarale vremenske prilike. Kajsija ok, visnja osrednje, tresnje uzasno, svaka deseta oplodjena...
 
Nazad
Vrh