Višnja

@ Gorski car mislim da je veca razlika u rodu izmedju njive koja je bogato nadjubrena stajnjakom pre sadnje vocnjaka i one koja nije. Vocnjak je podignut na dve njive jedna do druge, koje su bile razlicito tretirane stajnjakom pre sadnje. I danas posle 12 godina se vidi razlika u rodu, iako svaki put kad bacamo kompost od sampinjona u taj siromasniji deo bacamo duplo vise.

Stajnjak je zakon, ali ne praktikujem da ga stavljam u sadnji voca nego sledece jeseni kad se voce primi. Imam lose iskustvo sa stajnjakom izgorele su mi mlade vocke kad je bija susa, zato mlade vocke ostavim prvu godinu bez ikakvog djubriva, samo bacim po saku KAN u prolece, na jesen obriljam oko svake sadnice i ubacim stajnjak.


Kada sam ti postavio pitanje nisam mislio na stajnjak nego na zalivni sistem kap-po-kap. Kolike su razlike u prinosu? :ppozdrav:
 
Mi smo kupili tako nađubrenu njivu, a stavljali smo i u rupe prilikom sadnje. Prve godine se posušilo preko 90%, pa smo sledeće godine ponovo sadili. Ali je razlog bio sušna godina i loše zalivanje a ne stajnjak. Stajnjak ne može da škodi, osim ako je direktno u kontaktu sa korenom.
Što se tiče zaliva, nije neka osetna razlika gde se zaliva a gde ne. Ali kod nas je uglavnom uvek u proleće dobijalo dosta kiše, pa nije ni bilo neke velike potrebe za zalivanjem. Sada je zemlja jako suva, videćemo kakav će biti efekat zalivnog sistema ako ne daj bože i proleće bude suvo. Dobro je da se zalije malo pre berbe, ali mislim da tako dobijaš ispod 10% na rodu, možda i dosta manje. Uglavnom naša iskustva su da višnji i nije neophodan zaliv, zato ga i nismo realizovali na celom voćnjaku. :ppozdrav:
 
A rezanje da li je tesko? Jel se odstranjuje samo ono sto mi se cini da je suvo ili se svaka grana reze po malo?
 
@AleksandraMK Pozdrav i dobrodosla na forum :cvetic:
Ako nemate iskustva sa rezidbom, moj savet vam je da platite nekog iskusnog rezaca da vam to sredi. Nepravilnim i pogresnim rezanjem mozete napraviti vise stete nego koristi. Greske u rezidbi se jako tesko isprvljaju i zahteva dug vremenski period.
Da li su te marele rezane ranijih godina?
 
Ja bih vas posavetovao i oko zaštite hemijom da se posavetujete prvo i pročitate malo po forumu, ove izjave tipa "3 zatvarača na 12 litara vode" su zastrašujuće, možda je premalo praparata pa je sav trud i trošak bio uzaludan, a možda je koncentracija bila i prevelika, srećom ne verujem da su pupoljci bili pred otvaranje inače biste ih i spalili.
 
@AleksandraMK Pozdrav i dobrodosla na forum :cvetic:
Ako nemate iskustva sa rezidbom, moj savet vam je da platite nekog iskusnog rezaca da vam to sredi. Nepravilnim i pogresnim rezanjem mozete napraviti vise stete nego koristi. Greske u rezidbi se jako tesko isprvljaju i zahteva dug vremenski period.
Da li su te marele rezane ranijih godina?
Ranijih godina su rezane, moracu da se raspitam u selu da li se neko bavi time :)

- - - - - - - - - -

Nema jos uvek pupoljaka, u poljoprivrednoj apoteci kad sam kupila plavo ulje rekli su da ima uputstvo... medjutim u uputstvu se nigde ne pominje razmera za marele...
 
Isto je za svako voće, 2-3 dl na 10 litara vode...krenite da pratite forum, o tom prskanju eno cela tema Zimsko prskanje u delu zaštite :) Posle vam ide zaštita od monilije...isto ima tema :)
 
E ovako Durstvo jedno pitanje posto Sam pri kraju rezidbe Dali ja Smem te orezane grancice da ostavim pa posla kad se obradjuje zemlja One se iseku sta mi vi predlazete hvala u napred
 
Možeš ako nisu debele tj. negde do debljine hemiske će freza to da odradi, ako su deblje onda je tu spas ko ima tarup. jedino nije preporučljivo ostavljati u voćnjaku grane koje su zaražene nekom truleži i sl. a ako su voćke zdrave nema problema.
 
p.s drustvo gotov sam sa rezidbom jos od cetvrtka dal nesto bi moglo da smeta sto cekaju 5 dana za plavim uljem da ih prskam a jos nesto dali visnja ima i zelenu rezidbu hvala :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Zanima me malo detalja oko visnje, koja vam je otkupna cena ako dajete na hladnjace i kad ona odprilike stize za berbu i do kad traje. Hvala. poz
 
Cena varira i to drastično iz godine u godinu. One godine kad su ljudi masovno čupali višnju mi smo dobijali 25 din a preprošle godine 105 din za isti kvalitet ploda. Oblačinka u Sremu dolazi na berbu oko 15 - 20 juna.
 
Dali neko moze da mi odgovori kolika kolicina vode je potrebna visnji,po stablu ili po metru kvadratnom,ili vec kako,u prvoj godini a i kasnije.Ja cu da postavim merac padavina na parceli ,ali neznam koliko je stablu potrebno vode.Dali je potrebno vise vode u sledecim godinama kada bude pocela da radja, ako Bog da.:ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Visnja nije mocvarna biljka pa da pitas koliko vode joj je potrebno, kad je suva zemlja polijes, vaznije je da prve godine odrzavas da nema korova oko stabla a leti kada je bas suva zemlja sipaj po sadnici 10 L nedeljno ako hoces precizno i to je to...
 
Kolege jedno pitanje vezano za zasad iz decembra 2013. Visnjice izgledaju fino posle par zalivanja i kise od skorije. Oprskao sam plavim uljem ali nisam se usudjivao jos da ih prekratim na 80 cm, bojao se eventualnog mraza. Koliko dugo smem da oklevam a da ne zakasnim i da li trebam da prkratim zastitnu mrezicu i na koliko jer je trenutno 1m visoka. Zemlja je nadjubrena stajnikom 2012 a pri sadnji sam ubacivao po jedni saku NPK 5:24:16. Ima li potrebe djubriti jos sad ili da sacekam. Zalivanje mi nije problem. Uh bese vise od jednog pitanja i citao sam i znam da odgovora ima u temi ali slozicete se da je ova Godina malo specificna sto se tice vremenskih prilika. Unapred zahvalan na savetima.
 
Prekrati ih što pre, to treba uraditi pre plavog prskanja, ali kad već nije, onda posle prekraćivanja obavezno zamaži mesto preseka kalemarskim voskom ili nečim sličnim, može i fitobalsam. Mrežicu najbolje da ne diraš.
 
  • Like
Reagovanja: amg
Nazad
Vrh