Višnja

Pa ne može se porediti rod ako je razmak isti, to je jasno, ali pošto osim u broji sadnica nemate veće troškove pri prskanju i održavanju u gustom zasadu onda možda i može da se razmišlja o ovome, mislim da je u svakom slučaju prednost olakšano branje i rezanje, a da to ne bi smeo da radi neko ko ne može da im postavi navodnjavanje.
 
Nemanja, nisi dobro izračunao. Kod mene je prinos od 17,5 do 22,5 tona po ha. I još jedna napomena, zaliv je postavljen samo na polovini voćnjaka, a nije puno ni korišćen zavisno od godine do godine. I ako hoćeš vretenast žbun, moraš ići na manji razmak, inače ćeš imati lufta između stabala u redovima ako budeš sadio na 3 m, tj. neiskorišćen prostor.
 
Moguce da sam lose izracunao,ali ja sam racunao onaj prinos od 70t-90t podeljen sa oko 3300 stabala. Mada i ovo,sve preko 15-16t/ha je super!!! Jasno mi je da je veliki razmak od 3m za vreteno,nego sam mislio da vidimo koliko bi dalo stablo sa vazom,koliko piramida,koliko palmeta,ali na kraju je najbitniji prinos po hektaru u svakom slucaju.
 
A da li bi bila moguca masinska berba u gustom zasadu, recimo na 1,5 m. Ja sam "mlad" vocar i jos uvek zalivam visnje cisternom i neznamkako bi postavo kap po kap a da ne smeta za obadu i branje. Imali ko ideju?
 
Kap po kap mora da se postavi na visino od oko pola metra, creva prikačena na žicu, i to mora tako jer ako je po zemlji ne može da se obrađuje a treći način koliko ja znam ne postoji. A što se tiče mašinske berbe na 1.5m to je nemoguće, za taj posao je možda i 2.5m malo, ali ajde da kažemo minimum.
 
  • Like
Reagovanja: amg
@Gorski car imam 800 i nešto stabala po ha a bere se ručno. Kad već pričamo o mašinskom branju, kakva su iskustva članova foruma sa tim spravama?
 
Pozdrav dragi moji :) Nasledila sam od pokojnog dede pre nekoliko meseca zemljiste sa marelama :osmeh: Medjutim, imam 30 godina. Deda i baba su obradjivali marele, brali, skladistili u zamrzivac i ostatak davali na otkup. Ja juna inace nikad nisam bila u Srbiji pa ih nisam ni brala... Ali danas sam otisal po baku koja ima 80 godina, stavila u auto motike, neko vestacko djubrivo, makaze za rezanje, grebulju. Otisle smo u vocnak, gledala babu sta ona radi i ja to isto radila. Rezale smo neko granje koje je suvo, pa onda oko svakog stabla malo okopale i bacile ono djubrivo. Baba kaze da smo danas uradile oko trecinu posla. Ima oko 100 stabala ukupno. Prvi put sam uzela motiku, makaze u ruke i bas se lepo osecam. Vidim da je i moja baba srecna sto marele ima ko da radi. E sutra bi trebalo da nastavimo sa kopanjem oko stabala i moj suprug da ih isprska sa nekim sredstvom...Baba ima to sredstvo, nadam se da to prskanje nije tesko jer ce njemu to biti prvi put da radi. :bravo:Sta je sledece od posla oko marela?
 
Ja kad sam bio mali mnogo sam voleo da idem na more, tamo bismo ronili i vadili hobotnice. Sada eto imam 34 godine. Moj deda je sazidao kuću u jednom primorskom mestu gde smo onda išli stalno da letujemo, a drugi deda je sa sela i tu imam i voće i njive neke u koje sada sadim voćke...sledeće je da ih oprskaš plavim uljem. Marele doduše ni ne traže nešto puno prskanja.
 
Drugari, a po cemu se razlikuje Plavo i Crveno ulje, tj. prskanje? Kad se koje primenjuje? Ja sam evo danas prskao crvenim uljem moju visnju...
 
@ Gorski car mislim da je veca razlika u rodu izmedju njive koja je bogato nadjubrena stajnjakom pre sadnje vocnjaka i one koja nije. Vocnjak je podignut na dve njive jedna do druge, koje su bile razlicito tretirane stajnjakom pre sadnje. I danas posle 12 godina se vidi razlika u rodu, iako svaki put kad bacamo kompost od sampinjona u taj siromasniji deo bacamo duplo vise.
 
Stajnjak je jako koristan, ne samo da nađubri, jer taj efekat prođe, već da popravi strukturu zemlje, procenat humusa i bude više rastresitog zemljišta. Ko god ima i što više ima, neće pogrešiti da ga ubaci u voćnjak.
A uz crveno ulje se čini mi se dodaje i insekticid, ja sam stavljao cipkord ako se ne varam kad sam ga koristio.
 
Ja kad sam bio mali mnogo sam voleo da idem na more, tamo bismo ronili i vadili hobotnice. Sada eto imam 34 godine. Moj deda je sazidao kuću u jednom primorskom mestu gde smo onda išli stalno da letujemo, a drugi deda je sa sela i tu imam i voće i njive neke u koje sada sadim voćke...sledeće je da ih oprskaš plavim uljem. Marele doduše ni ne traže nešto puno prskanja.
Ja i sad volim da idem :) Ali pokusacu svakog juna da ispostujem svog dedu i posvetim se branju marela. Prskali smo ih danas ovim plavim uljem. Medjutim nisam uspela da nadjem uputstvo pa samo odprilike po 3 zatvaraca stavili na 12l vode :) Nadam se da su nase marele osetile to plavo ulje... Pozdrav
 
Nazad
Vrh