Višnja

Ručno je beremo. Kampanja traje otprilike 7 dana, 100 - 150 berača.
 
Svaki dan otkupljivac dolazi na njivu i ubrano voce se predaje. Visnja ne trpi nikakvo skladiste, pitanje je i u hladnjaci koliko bi stajala.
 
Višnja jako brzo procuri, čak i u nladnjači temperature moraju da budu dosta niže nego za šljivu da bi se curenje zaustavilo. Inače prosek od oko 25kg po stablu je odličan, ali i stabla su impozantna.
 
Kod nas otkupljivac ne dolazi na njivu. Odes kod otkupljivaca po prazne gajbice posle branja mu oteras pune.
Visnja se ne skladisti, niti se ikad skladistila, odmah po zavrsetku radnog dana se predaje otkupljivacu istog dana ide u hladnjacu da se ne bi ocedila.
 
Mislim da se ona odmah kalibrira, klasifikuje, pa nešto ide u hladnjaču na zamrzavanje kao malina, nešto na dalju preradu, a može i u burad sa alkoholom. Tako radi jedan veliki proizvođač kod nas, pa onda to u buradima izvozi za Francusku. Ja imam 4 ha pa kod nas dolaze, verovatno da je manja površina nebi dolazili na njivu. A to zavisi i od otkupljivača i dogovora sa njim.
 
Dobra zemlja,navodnjavanje i nije ni cudo da je dobra rodnost. Znam da rodnost zavisi i od zemljista i od podloge visnje i od navodnjavanja i oprasivanja u vreme oplodnje i odrzavanja,ali i od uzgojnog oblika. Koji uzgojni oblik vam se pokazao kao najrodniji? Ne znam dal je realno ocekivati da vitko vreteno rodi vise od ovakve vaze,jedino sto se sadi na manjem razmaku,pa je i veci broj stabala po ha. Mislim na uzgojni oblik koji daje najvecu rodnost po stablu.
 
Ne znam, nisam imao iskustva sa vitkim vretenom. Ne verujem da može da rodi više od vaze po stablu, ali ima više stabala po hektaru. Najbolje da se javi neko ko ima Oblačinku, vitko vreteno u punom rodu pa da uporedimo.
 
Ova Oblacinka sa vazom kao uzgojnim oblikom,znaci radja od 20kg do 27kg po stablu. Ako neko ima svoj bolji rezultat sa nekim drugim uzgojnim oblikom neka javi.
 
Ovde blizu mene ima jedna zadruga koja se profesionalno bavi Oblacinskom Visnjom, posto su mi blizu upucen sam u njihov rad.
Nekad su kao uzgojni oblik koristili vazu(vidi se po starim zasadima kojih je ostalo jos malo), odavno su presli na vreteno (verovatno sato sto je bolje).
U toj zadruzi rade inzenjeri vocarstva, ljudi od struke koji profesionalno obavljaju svoj posao i znaju sta je dobro. Jednom recju ljudi znaju, znanje...
Zato ja kao hobi vocar nemam potrebe da nagadjam sta valja a sta ne valja, nego pogledam kako to rade profesionalci, ljudi od struke, skolovani ljudi u ovoj oblasti. :ppozdrav:
 
Ma verujemo mi njima, ali pitanje je šta donosi više roda tj. šta su prednosti a šta mane, sobzirom da kod mene nema toga akod vas eto ima, možeš li malo da napišeš iskustva sa takvim uzg. oblikom. možda neka slika u rodu. Hvala
 
Po nekom mom misljenju, da je vreteno losije po bilo cemu oni bi se vratili na vazu. Ne bi nove vocnjake formirali opet u vreteno.

Negde sam citao da su inzenjeri sa instituta u cacku radili ogled. Visnja u gustoj sadnji na podlozi kolt, vretenasti uzgojni oblik imali su prinos preko 30 tona po hektaru.
Ako nadjem link postavicu.
 
Tako se i kod mene kreće rod, od malo ispod do malo preko 2 vagona po ha. Znači da vreteno verovatno ima neke druge prednosti a ne rod.
 
U pravu ste,verovatno,sto se tice prinosa po ha kada je u pitanju vitko vreteno u odnosu na vazu.Veci je,ali zato sto je gusca sadnja i ima vise stabala,ali ja mislim da kod nas u praksi nema ovako intenzivnih zasada kao sto je ovaj sa linka. Pa sam mislio,koliki bi prosecan prinos bio u zasadu sa vazom na razmaku 4x3 (a rekli smo da se krece od 20t/ha do 27t/ha kod Predraga.l,otprilike) i prinos zasada sa vitkim vretenom na ISTOM razmaku 4x3?
 
Nazad
Vrh