Višnja

Ja mislim da je ovo odlican primer za sve koji hoce da sade na manjem razmaku od 4X3. Kad je ovakva u sedmoj godini na 4X3 mislim da na manjem razmaku nema sta da trazi. Sve se moze rezidbom, ali dali je to pametno i (gde je rodni potencijal visnje) evo odlican primer ona je i orezana na ovom razmaku knap. Sta ce biti u 10oj ili 15oj godini.Da ne pominjem kalemljene na magrivi koje su jos bujnije. 4X3 je minimum za oblacinsku na sopstvenom korenu a za kalemljenu na magrivi treba jos veci razmak.
 
Poslednja izmena od urednika:
Gustina sadnje se odredjuje prema podlozi i planiranom uzgojnom obliku krosnje. Za visnju kaze ovako:

Slobodna kruna na divljoj trešnji…6m x 8m
Vaza ili palmeta na magrivi……………4m x 3,5m
Oblačinska višnja na svom korenu 4m x 3m.

Ako se krosnja formira u piramidu moze i gusca sadnja, mislim da ispod 4x2,5m ne treba saditi gusce.
 
Tako je kolege, Oblačinka na svom korenu i vazi kao uzgojnom obliku nikako manje od 4 x 3m. Voćnjak je na posnijoj zemlji, da nije bio bi još bujniji. Inače ova veličina krošnje je već nekih 5 - 6 godina.
 
Višnjar je za svaku pohvalu, navodnjavanje pogotovu, i kao što rekoše kolege voćari u preth. postovima, pokazuje kako to izgleda u punoj rodnosti na 4x3m. Koliko ti u proseku da jedno stablo u nekoj prosečnoj godini (recimo ove godine) i šta koristiš za folijarnu prihranu?
 
4x3m za Vazu je dobar razmak. Kod mene niko ne koristi vazu kao uzgojni oblik kod oblacinske visnje. Svi sade na 4x2,5m.
Ovaj uzgojni oblik je zastupljen u mom kraju, kako mi zovemo na vodjicu:
slika1613.jpg

slika1614.jpg
 
U mom kraju ovaj uzgojni oblik zovemo "na vodjicu" kao vitko vreteno. Prinosi variraju 15-20t po hektaru zavisi od godine. Moj burazer je pretprosle godine oborio rekord 24t/ha.
Ovako rezu i u zadruzi, nekad su sadili na 4x3m i rezali u vazu, svi noviji zasadi su 4x2,5m ovako formirani.
 
Poslednja izmena:
Koja je podloga ovog zasada Gorski care na tvojim slikama? Jel neko ima palmetu sa kosim granama kao uzgojni oblik?
 
Poslednja izmena od urednika:
Cuo sam da tako zovu i neki rezaci koji su dolazili da rezu nase zasade, Nemozes im objasniti sta hoces, ja objasnjavam piramidu on vice "palmeta" i onda kad rekose jer to ono na vodilicu sve mi je bilo jasno. Reko, ljudi nebih vas zadrzavao 'ajte vi svojim poslom da ne dangubite.Neznaju osnovne vrste uzgojnog oblika a rade orezivanje.
Ovakvi zasadi bi trebali imati slabo bujnu podlogu?
Ja cu se svim silama boriti da napravim nesto ovako kao sto je Becarina uslikao, a sta nebude moglo ici ce vaza i cao.
 
Poslednja izmena:
@Nemanja2885
Druze ovo je Oblacinska Visnja na sopstvenom korenu(razmnozena izdancima) zasad od komsije danas smo ga orezivali pa rekoh da slikam par fotografija cisto da se vidi uzgojni oblik koji mi ovde praktikujemo.
Moje visnje ne planiram da rezem pre marta jer ovde kod mene i u martu zna da bude jako hladno, sumnjivo mi je ovo toplo vreme.
Nisam do sad video da neko radi palmentu kao uzgojni oblik. Nekad Visnju ili nisu rezali uopste ili se rezalo u vazu, danas svi mladi zasadi se ovako formiraju.:ppozdrav:


@Tintoreti
Koliko ::novac:: toliko i :veseljak::ako dovedes neke jeftine rezace za 30e dnevnicu ne mozes od njih mnogo ni da ocekujes.
Ako hoces mogu da ti preporucim jednog dip,inzenjera vocarstva covek reze kako god pozelis, ali njegovo rezanje mnogo kosta, ali kad oreze vocnjak to je orezano nema greske.

Ovaj Becarinin vocnjak perfektno izgleda. Cini mi se da je previsoko formiran za rucnu berbu, ovo je idealno za masinsku berbu.
Ko bere rucno moze mnogo gusce i drugacije da formira vocnjak.
 
@ ZICAPROM Višnjar rađa od 70 do 90 tona na ta 4 ha, od kako je ušao u pun rod. Ima mislim oko 3300 ili i malo više stabala pa možeš da izračunaš koliko po stablu.
 
@Gorski car: To nije moj voćnjak. Da, voćnjak je formiran za strojnu berbu da bi se što lakše moglo brati. Ručna berba je što dalje sve skuplja, teža i sve je manje ljudi.
 
Ako bere rucno svaka mu cast.
Imam u planu da za sadim nekih 10 ak visnji neznam sta se pokazalo od sorata kao najbolje na smonicu. Koju sortu da kupim ili ako znate moze i dve sorte?
 
Nazad
Vrh