Višnja

Kad ti je čovek lepo predložio da ponegde ubaciš tačku i zarez nije mislio bukvalno da lupaš tačke zareze i velika slova svuda i bezveze, nego da ih koristiš kako treba i na mestima na kojima treba. Čitajući ovu tvoju poruku prvi put razumeo sam da si ti šao da probaš koru sa višanja jer se zečevima ne svidja pa se pitaš zašto je ne grickaju:sta:



Pesute. ma Zeza me ova tastatura na tabletu ja pisem Nesto drugo on mi. Pise Nesto trece a ja nisam Iso da probam koru nego su mi unakazili pet sadnica a neko govori da visnju nece Zec posto je gorka kora.
 
Poslednja izmena:
Tesko je zimi zastiti vocnjake koji su daleko od naselja(pogotovo mlade zasade), ograda jedino resenje. U mom kraju nema puno zeceva pa mi zecevi retko naprave problem, ali zato su mi vocnjaci konstantno pod najezdom srna, obrstise sve mlade grane. Cesto puta ih zateknem u gozbi oguglale su na sva moja strasila za zaplasivanje, sledeci put kad ih zateknem ima da bude
palica.gif
 
Moze neko da mi pomogne u problemu koji imam sa oblacinskom visnjom: imam 700 drveta, petnaest godina su stare, sa proleca procvetaju kako treba, svake godine! Ali kad treba da rode, neki cvetovi se osuse, plodovi zakrzljaju, prepolovi mi se rod! I to mi se desava na 3-4 godine!!!
 
Može da bude mnogo toga, ali mislim da bi bilo potrebno da navedeš koja prskanja izvodiš, i da li ih obrađuješ i kako đubriš, pa da na osnovu toga izvučemo neke zaključke.
 
Moze neko da mi pomogne u problemu koji imam sa oblacinskom visnjom: imam 700 drveta, petnaest godina su stare, sa proleca procvetaju kako treba, svake godine! Ali kad treba da rode, neki cvetovi se osuse, plodovi zakrzljaju, prepolovi mi se rod! I to mi se desava na 3-4 godine!!!

Druze da li je ovaj problem odrazen na kompletnom zasadu ili zahvati samo pojedina stabla? Cime ih prskas u cvetanju i precvetavanju?
 
Obuhvata veliku vecinu zasada. Imam onaj galenikin katalog preparata i po njemu se upravljam kad i koja sredstva da koristim.
 
Meni baš deluje da je monilia laxa, trulež grančica, zapati se kroz cvet, a to što ti se dešava na svake 3-4 godine je jer nisu svake godine pogodni uslovi za razvoj ove bolesti.

Probaj ove godine koristi preparat Chorus dva puta, prvi put kad su pupoljci u fazi belih balona, kokica, drugi put kada 50% procveta, a pri precvetavanju koristi insekticid pa fungicid za list, npr mankogal80.
 
Meni baš deluje da je monilia laxa, trulež grančica, zapati se kroz cvet, a to što ti se dešava na svake 3-4 godine je jer nisu svake godine pogodni uslovi za razvoj ove bolesti.

Probaj ove godine koristi preparat Chorus dva puta, prvi put kad su pupoljci u fazi belih balona, kokica, drugi put kada 50% procveta, a pri precvetavanju koristi insekticid pa fungicid za list, npr mankogal80.
hvala, odgovore na koje sam nailazio su bili tipa "promasio si prskanje", a prskao sam bas kad je trebalo i uglavnom sam koristio Kubik ili Kubik plus. Probacu sa Horusom ove godine. :ppozdrav:
 
Kubik je los preparat, prosle godine sam kajsiju prskao sa njim, monilija mi je pojela vise od polovine krosnji na starim kajsijama. Osusene grane sam morao da posecem, od lepih krosnji sad su nakaze.

Posle sam Sljivu i Visnju prskao sa Funomil, po preporuci jednog zastitara. Nije bilo nikakvih problema.
 
Ja protiv monilije pre svega koristim Chorus i Signum( jedan je Singenta a drugi BASF), jesu nešto skuplji ali nisam imao većih problema sa monilijom nikad. Posle njih možda za preporuku Funomil, ali ja ipak najviše verujem najjačim proizvođačima.
 
I ja Chorus takode koristim ,mada probaj promeni sredstva umesto Galenike uzmi Basf,meni zastitar obavezno rotira sredstva svake godine
 
Nemoj komplikovati. Ovo mozes koristiti, za poleganje rasada a ne za borbu sa monolijom. Ti imas veliki problem u zasadu i nije vreme za igranje mikrobioloskim preparatima nego provereno najbolju stvar sto postoji kod nas koristi. Cak i tada je pitanje koliko ces se izboriti. Nije vreme za eksperimente, posebno ne sa ovako nekim preparatom.
 
Dali se moze krenuti u rezidbu mladog zasada visnje posadjenog novembra 2013ili je jos rano
 
Može, ali ako nemaš puno tj ne moraš sad da kreneš, ipak sačekaj još malo...za slučaj da opet udari neki mraz da ih ne dočeka orezane...u principu nikad nije kasno, možeš i kad olistaju.
 
Juče sam bio u šumi da nasečem starih šljiva i panjeva za sušenje mesa, pa sam iskoristio priliku da slikam malo višnje.





Biće posla za rezače.
 
Nazad
Vrh