Višnja

@Jocica
Moja preporuka ti je sacekaj da prodje Februar. Ako ih sad prekratis i u februaru udari jaka zima moze doci do problema, kad prodje februar pocetkom marta ih prekrati i nema glava da te boli.
Zavisi kakvu berbu planiras, ako planiras rucnu berbu sve ih pokrati na 70cm.
Kad ih prekratis na 70 cm ako ostane neka prevremena grana mozes da je ostavis a mozes i da je iseces. Ja praktikujem da posecem sve prevremene jer sta mi znaci da deset sadnica nema prevremene grane pa 2-3 da imaju, zato ja to lepo sve posecem i sve budu iste. I krosnje volim kad su identicne.
Kad krene vegetacija ostavis 5-6 gornjih pupolja da se razvijaju, ostale donje pupoljke poskidas da bespotrebno ne crpe sadnicu, kad poskidas donje pupolje ovi gornji brzo razviju mlade grancice...

Mislim da sam ti nekako pomogao :ppozdrav:

Ako planiras masinsku berbu sa njom nemam iskustva.
 
Ostavi ti ipak više pupoljaka...ako praviš vazu, 3 pupoljka na vrhu skroz ukloni a ramene grane formiraj od nižih pupoljaka, gornji imaju tendenciju da rastu u vis a donji vodoravnije. Kad olistaju onda gledaj koje ćeš da ostaviš, gledaj da po visini imaju razmak. Evo kako sam ja to radio na trešnji: http://youtu.be/ETur55dPPoA

Ako ćeš piramidu, princip je drugačiji, imaš slike na prethodnoj ili prethodne dve strane ako se dobro sećam, uglavnom isto kao vaza samo što ostavljaš i jedan pupoljak na vrhu da ide u vis pa posle to prekraćuješ da praviš drugi sprat itd.
 
Pa ovako hvala na brzim odgovorima za pocetak planiram da rucno bereem do neke 5god posla msilim da idem tresacem posto se isplati jako brzo a sad neznam neki kazu samo da se visnja Formira kruna I vise se ne oreziva dali je to istina I jos Nesto dali ja ove godine cu Imati opastnost od monilije ili od slicne bolesti
 
P.s gospodine becarino. znaci mora da se reze ni ja nisam. Im Poverovao posto vidim. Da vi I Ostali visnjari orezujete. Vase visnjike. Sad jedno pitanje. Posto Sam nov u vocarstvu koju mi zastitu. Preporucujete da primenim u mom mladom zasadom. Posto kod nas ima neke savetodavne Sulzbe. I imaju njihovu prodaju specija oni bi ja na primer meni prodati svasta.pa zato fala
Ima. Poljuforum. Pa se mogu raspitati. Kako sta. Hvala


a za tacke I zareze. Nisam ja kriv nego Brzo pisem a I Nesto me je. Tastatura na tabletu. Zezala.
 
@Jocica
Ovo je kompletan program zastite visnje, Galenika Fitofarmacija pridrzavaj ga se i nece glava da te boli.
[TABLE="class: TableClass1 linkToProduct"]
[TR="class: blue"]
[TD]Vreme primene/
faza razvoja[/TD]
[TD]Namena[/TD]
[TD="width: 30%, align: center"]Preparat[/TD]
[TD="width: 18%, align: center"]Doza /
koncentracija[/TD]
[TD="width: 11%, align: center"]Karenca
(dani)[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Kretanje vegetacije[/TD]
[TD]monilija, antarknoza
štitaste i lisne vaši, grinje[/TD]
[TD="align: center"]Bakarni oksihlorid-50
ili
Cuprozin 35 WP
+
Galmin[/TD]
[TD="align: center"]0,75%

0,35%

2%[/TD]
[TD="align: center"]OVP

OVP

-[/TD]
[/TR]
[TR="class: blue"]
[TD]Beli baloni[/TD]
[TD]monilija[/TD]
[TD="align: center"]Kubik ili Kubik plus[/TD]
[TD="align: center"]0,25%[/TD]
[TD="align: center"]42[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Cvetanje[/TD]
[TD]monilija[/TD]
[TD="align: center"]Kubik ili Kubik plus[/TD]
[TD="align: center"]0,25%[/TD]
[TD="align: center"]42[/TD]
[/TR]
[TR="class: blue"]
[TD]Produženo cvetanje[/TD]
[TD]monilija[/TD]
[TD="align: center"]Akord WG[/TD]
[TD="align: center"]0,75 kg/ha[/TD]
[TD="align: center"]21[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Precvetavanje[/TD]
[TD]pegavost lista višnje, vaši, višnjin svrdlaš[/TD]
[TD="align: center"]Mankogal 80
+
Dimetogal
ili
Radar 300 EC[/TD]
[TD="align: center"]0,25%

0,1%

0,25%[/TD]
[TD="align: center"]21

21

21[/TD]
[/TR]
[TR="class: blue"]
[TD]Plodovi u porastu[/TD]
[TD]pegavost lista višnja, višnjin svrdlaš[/TD]
[TD="align: center"]Mankogal 80
+
Dimetogal
ili
Radar 300 EC[/TD]
[TD="align: center"]0,25%

0,1%

0,25%[/TD]
[TD="align: center"]21

21

21[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Promena boje ploda[/TD]
[TD]trulež plodova, trešnjina muva[/TD]
[TD="align: center"]Dional 500 SC
+
Tonus[/TD]
[TD="align: center"]0,15%

0,025%[/TD]
[TD="align: center"]14

21[/TD]
[/TR]
[TR="class: blue"]
[TD]7 - 14 dana pred berbu[/TD]
[TD]protiv pucanja plodova[/TD]
[TD="align: center"]NU Film 17[/TD]
[TD="align: center"]0,50%[/TD]
[TD="align: center"]-[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Posle berbe[/TD]
[TD]pegavost lista višnje, eriofidne grinje[/TD]
[TD="align: center"]Mankogal 80
+
Akaricid[/TD]
[TD="align: center"]0,25%

-[/TD]
[TD="align: center"]21

-[/TD]
[/TR]
[TR="class: blue"]
[TD]Jesenje plavo prskanje (preko 75% opalog lišća)[/TD]
[TD]monilija, antraknoza, pegavost lista višnje[/TD]
[TD="align: center"]Bakarni oksihlorid-50
ili
Cuprozin 35 WP[/TD]
[TD="align: center"]0,5 - 0,75%

0,35%[/TD]
[TD="align: center"]OVP

OVP[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Is mog iskustva Dimetogal se pokazao kao los insekticid u borbi protiv gusenice i zelenog skakavca kojih je prosle godine bila najezda, bice ih i ove godine jos vise posto protiv gubara niko nista ne preduzima.
Umesto Dimetogala koristio sam insekticid NureleD odlican insekticid za svaku preporuku.
 
Znaci samo to I nema problema I sad sve te specije Moram. Na svom mladom zasadu da primenim I kad dolazi visnja na neki rod neko kaze da od druge god dodje
neka kila. Hvala gorski care
 
Druge godine rodi po neki plod, ali to je zanemarljiv rod, te plodove bolje poskidaj i baci da ne iscrpljuju mladu sadnicu, da bi mogla sto bolje da se razvije, za naredni period...
 
Jocice, ne moraš sva ova prskanja jer ti nećeš imati cvet ni rod. Ali ubaci gde piše pegavost lista iako se ime tog prskanja zove po fazi u kojoj je plod.
 


Aha sad bi ja Trebo. Da prskam ova prskanja.

-Kretanje vegetacije.

-precvetavanje.

-plodovi u porastu.

-posle Berbe.

Jesenje plavo prskanje.

I dali ja imam opasnost od monilije. Sta vi mislite Za Ovih. Pet prskanja.
 
Jocika, ti NECES da imas rod ove godine, potpisujem. Ne razmisljaj o moniliji jer ona se pojavljuje u cvetanju biljke. Prskaces u kretanju vegetacije, jednom u toku vegetacije ili dva puta makogalom i insekticidom, i jesenje tretiranje ne bi trebao da propustis. To je sve
Pozz zupa100
 
Jocika, ti NECES da imas rod ove godine, potpisujem. Ne razmisljaj o moniliji jer ona se pojavljuje u cvetanju biljke. Prskaces u kretanju vegetacije, jednom u toku vegetacije ili dva puta makogalom i insekticidom, i jesenje tretiranje ne bi trebao da propustis. To je sve
Pozz zupa100

Zupa,
pravo je pitanje da li cemo mi ostali imati neki rod..Pozdrav i nema te nesto medju orasdzijama..
 
Jocice, ovako:

Kretanje vegetacije ali pre nego krene, znači negde krajem februara, PLAVO ULJE.

Kad prolista insekticid (dimetogal, tonus, cipkord...), pa posle 2-3 dana fungicid za list tipa mankogal80.

Dalje pratiš stanje, ako se pojave vaške, gusenice i slično onda insekticid, ako se pojave bolesti na listu, fungicid za list.

Kad opadne 70% listova na jesen, BAKAR.

Polako samo jedno po jedno, ispratićemo te :)
 
Poslednja izmena:
Sad posto ja planiram. da ih orezem krajem februra posto su udarili snegovi. I minusi. E sad dali prvo. Da prskam sa plavim uljem ili da ih orezem?
 
Plavo prskanje. sluzi da pokrije rane od rezanja. i da zastiti deblo i grane od lisajeva, trulezi i sl. a ima i ulogu unistavanja eventualnih insekata koji se. trenutno nadju na stablu. Dakle obavezno prvo rezanje pa prskanje, ali nemoj da zuris to se radi tek kada budes sigurana da temperature nece vise biti u jacem minusu, pogotovu kod mladih vocki.
PS. ne znam sta znace ovr tacke (.) ali reko da i ja malo pratim modu :osmeh:.
 
Sad posto ja planiram. da ih orezem krajem februra posto su udarili snegovi. I minusi. E sad dali prvo. Da prskam sa plavim uljem ili da ih orezem?

Mozes kako hoces, po mom misljenju bolje ih prvo orezi pa isprskaj, da ne prskas dzabe one grane koje ces rezanjem da seces.

Nisam postavio tablicu da bi tretirao sva ta prskanja, Zupa100 i ostale kolege su ti objasnili koja su ti obavezna prskanja u 1 godini. Tablica ti svakako moze pomoci i u ovoj a jos vise u narednim godinama.

Trebalo bi u taj program zastite dodati neki zemljisni insekticid protiv zilogriza. U mom kraju ga jos nema, niko se ne zali na njega, ali ne znaci da ce nas zaobici. :ppozdrav:
 
aaaaghyrsda

- - - - - - - - - -

GRESKA U KUCANJU SLOVA,IZVINITE

- - - - - - - - - -

Koliko po stablu i koje vestacko djubrivo trebam koristiti u narednom periodu,u pitanju je oblacinska visnja zasadjena u novembru 2013,i tada je upotrebljeno NPK 3#15,dve sake po sadnici,i po dve lopate stajnjaka.::pomoc:;
 
Najbolje na osnovu analize zemljista, a u nedostatku ili dok ne stignu rezultati, krajem februara ili po;etkom marta razbacati oko stabla u precniku 50-70cm 1 do 2 sake KAN-a i isto to ponoviti recimo pocetkom maja. A u jesen NPK 8-16-24 ili ako nemas 15-15-15 ali je ovo prvo bolje. U toku leta jednom do dva puta treba upotrebiti neko folijarno. Mada sve ovo moze a i ne mora da znaci to je ustaljena praksa djubrenja ali analiza ce ti reci najtacnije.
 
Jedno pitanje dali Zec oce da glaba. Visnju. Posto kazu da ima gorku koru ja Sam Danas. Bijo I oglabali su mi samo valjda pet sadnica Ali nisu sve samo malo koda. Je probaju pa I'm se nesvidja mogu ce da nece du doci vise. I dali bi se primila cvaknuta. Sadnica Hvala svima na pomoci. :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Kad ti je čovek lepo predložio da ponegde ubaciš tačku i zarez nije mislio bukvalno da lupaš tačke zareze i velika slova svuda i bezveze, nego da ih koristiš kako treba i na mestima na kojima treba. Čitajući ovu tvoju poruku prvi put razumeo sam da si ti šao da probaš koru sa višanja jer se zečevima ne svidja pa se pitaš zašto je ne grickaju:sta:
 
Nazad
Vrh