Višnja

Sadio bi Oblacinsku skolovanu,ne bih odma iz vocnjaka e sad ako ima i kalemljena na margivi ili divljoj tresnji bilo bi odlicno ali sve zavisi od cene pre svega

Ti si u povoljnijoj situaciji jer si dole na samom jugu gde ih mozes i nabaviti najbolje i najpovoljnije. Za ovu godinu je jos rano raspravljati za senu ovako na forumu, ali za rasadnicare verujem da nije. Pa ti i savetujem ako razmisaljas o vecoj cifri da uzmes proverene sadnice kod nekog od rasadnicara iz Merosine i okoline. Sada je pravo vreme da ih ugovoris po manjoj ceni i kaparises.Nemoj se zaletati imas da biras i da pregovaras u vezi cene i kvaliteta.
Skoliovanu u svakom slucaju, ali zapamti i da kalemljea na magrivi je i bujnija pa pripazi oko razmaka da nebi kad stigne na rod i kasnije morao da seces svaku drugu u redu zbog bujnosti.:ppozdrav:
 
Izvinjavam se za off topic,hteo bi da pitam da li neko ima, ili zna nekog, ko ima na prodaju kostice od višnje?moze i od druge vocke.Hvala unapred.
 
Ajde rasadnicari izadjite sa nekom cenom rasada visnje, da znamo koja ce okvirno cena biti po sadnici.
 
MA kakav prpor, nemoj da se zamlacujemo ljudi...
Prpor je klasicno sranje, kava skolovana sadnica, i ja sam mislio skuplja sadnica bolja sadnica ali nije... Na jednoj plantazi imam pola pola, ovo pola gde je prpor je prosarano a ove vadjene su sve do jedne primljene i sve su iste....
Mnogo je vaznije prve godine da se plantaza redovno odrzava i da nema trave oko sadnica, a same sadnice su manje vazne...
Znaci vidani su zakon, kome treba neka se javi da mu ja nabavim oblacinske sadnice po povoljnoj ceni... I garantujem da nece da pogresi...

:bravo: Bravo prijatelju!
Ja to mesecima pisem ali niko ne veruje, izdanci su zakon. Samo vise ne zelim da trosim vreme na raspravu sa ljudima koji se vocem bave samo preko racunara(interneta). :ppozdrav:
 
Zdravo zdrave voćkice. Ne da gazda pardona.:osmeh:
Neke koje sam imao prilike vidjeti listaju već drugi put. Valjda vlasnici misle da će i rodit drugi put.
 
Poštovane kolege višnjari, molim Vas da pogledate ove slike i da, ukoliko možete, zaključite koji je uzrok opadanja lišća, koje su opasnosti ( da li će se odraziti na sledeću godinu) I šta činiti da ubuduće ne dolazi do ove pojave. Pupoljci su već formirani pa se nadam da se neće odraziti na sledeću godinu. Moja pretpostavka je da su u pitanju grinje. Takođe obratite pažnju na pojavu crnila na stablu ko je je karakteristično samo za jednu parcelu i bilo je prisutno i proše godine. Ja pretpostavljam da je u pitanju rak pa sam planirao da okrečim stabla koja su zahvaćena.

Sledi hronologija prskanja nakon berbe.

29.06.2013. Prskanje nakon berbe, Feniks SC-Chemical agrosava - fungicid, Dimilin 48 SC-Chemical Agrosava - insekticid (Feniks 1.5l/350l vode, Dimilin 48 SC 125g/350l vode)-Dimilin izabran zbog žilogriza.

Nakon prskanja list kao izgoren, odneto par listova u polj. apoteku I utvrđeno prisustvo grinja.

08.07.2013. Prskanje protiv grinja. Abastate Insekticid i akaricid, aktivna materija abamektin 18 g/l, Galenika fitofarmacija, Polyram DF, fungicid, aktivna materija metiram 700g/kg, BASF, (abastate 0.5 kg/350l vode + polyram 1kg/350l vode)

Nakon prskanja višnje su ok.

22.07.2013. Oprskano zemljište oko 50 tak višanja na plantaži del I isto toliko na plantaži palansko pored kojih su izvađenene zaražene žilogrizom. Prskanje vršeno hidroburg-om. Od sredstava korišćen Pinto + ovlaživač SILWET.
U trenutku prskanja lišće je ok.

23.07.2013. Prskanje protiv žilogriza, Dimilin 48 SC-Chemical Agrosava, aktivna materija diflubenzuron 480g/l Fyfanon - (Fyfanon 0.5l/350l vode, Dimilin 48 SC 125g/350l vode)

08.08.2013. primećeno da lišće opada kao da se višnje suše, kao da nemaju dovoljno vlage pa pretpostavljeno da je to zbog visokih temperatura.

Plantaža del - sve višnje su takve osim prvog reda koji se ne vidi na slici koji je ceo ok I svih redova u zadnjih 30 tak metara koji su ok, ostalo sve izgleda kao na slici. Ovde je rađen zemljišni tretman protiv žilogriza u prvom delu plantaže.
Plantaža šuma - sve višnje su kao na slici . Nije rađen zemljišni tretman pintom protiv žilogriza jer nije bilo zahvaćenih višanja.
Plantaža palansko - ovde se na stablima javlja crnilo, nije slikano opalo lišće jer stabla izgledaju isto kao I na ove dve prethodne. Ovde je situacija takva da su višnje u prvih tridesetak metara na početku I kraju plantaže ok a usredini kao na slikama. Rađen je zemljišni tretman protiv žilogriza u središnjem I krajnjem delu plantaže.



Moram da napomenem da nedostatak vlage i visoke temperature po meni nisu uzrok opadanja lišća jer se plantaže del I šuma nadovezuju jedna na drugu dijagonalno a isto tako se nadovezuju I komšijine višnje tako da su moje I njegove parcele ukrštene u vidu slova x a kod njega je lišće baš kako treba, tamno zeleno, a moje je poluopalo I braonkasto svetlozeleno.

Najlepše Vam se zahvaljujem na pomoći.
 
Poslednja izmena od urednika:
Sredio sam ti poruku da se prikažu slike u okviru posta...

Trebao si pobliže da slikaš list, ovako se i ne vidi baš najbolje.

Ono što mene zanima, rekao si "Nakon prskanja list kao izgoren, odneto par listova u polj. apoteku I utvrđeno prisustvo grinja."

Da nisi ti možda spržio list prilikom prskanja? To može da se desi ako se prska po jakoj temperaturi, po suncu ili se mnogo kupa list prskalicom. To što su ti našli i grinje može da bude samo slučajnost...

Pitam onako samo, da eliminišemo i tu mogućnost, ovde svakako ima još neki problem, nisam pametan da dam odgovor, viđao sam trešnje sa takvim problemom kod mene u kraju, suvi listovi, smola izbija, crna kora...
 
Hvala za sređivanje slika. Nakon prskanja list je bio ok ali posle nekoliko dana polako je počeo da se menja. Doziranje sredstva nije bilo preveliko te mislim da nije sprženo sredstvom a i prskano je posle 17 h, a i nakon ponovljenog prskanja gde je korišćen abastate i polyram list je bio ok, sve promene su zaustavljenje i list je bio ko sve do početka avgusta. Samo da napomenem da opalo lišće i crno stablo nisu povezani. Stablo sa crnim delovima i smolom je samo na jednoj plantaži i na tim stablima je lišće negde dobro a negde kao na slikama. Na ostalim plantažama nema ni crnila ni smole već je samo lišće opalo. Nisam pametan voleo bih da znam uzrok kako ne bih ponovio grešku i sledeće godine.
 
Bas tako,ne mora bas kuproksat,imas bakarni oksihlorid,cuprablau,cuprozin,i obavezno sad na jesen i u prolece pre vegetacije isto bakar,jedno od vaznijih prskanja
 
Nisam najstručniji al' s obzirom da ti je već skoro pola lišća opalo nema razloga da čekaš.Ja bi' proverio kod nekog zaštitara možda bi već trebao da pređeš prvu turu bakrom.Pozd.
 
Bakar može i dok ima lista ako za njime ima potrebe. Svakako da će da okupa bakrom na jesen, mene kao i kolegu koji ima problem jako zanima i šta je ovde problem, pošto sam krenuo malo da zagledam i vidim često voćke sa ovakvim simptomima...
 
Ja i inače po savetu zaštitara dva puta prskam bakrom,u nešto blažem rastvoru,kao protiv monilije.Prvi put na pola i dvugi pred kraj.Odlično podnose i nema šanse da infekcija prođe dublje,nemam puno pa mogu :osmeh:.Bilo bi dobro kada bi' javio gde je zeznuo stvar da drugi pa i ja ne pravimo takve greške.Pozd.
 
Prema onome što sam saznao izgleda da je opadanje lišća posledica ishrane grinja. Posle berbe obavezno bi trebalo oprskati insekticidom koji je akaricid. Ove godine ja to nisam uradio jer sam mislio da je dovoljno da se oprska insekticidom Dimilin koji sam koristio po prepouci zbog žilogriza. Akaricid je upotrebljen tek naknadno kad je primećeno prisustvo grinja. Ovo su informacije dobijene od zaštitara nakon pregleda listova. Za par dana plantažu bi trebao da obiđe još jedan zaštitar pa ćemo videti kakvog je on mišljenja mada sam i ja sumnjao na grinje. U svakom slučaju čim bude izašao na teren javljam kako bi i ostale kolege imale informaciju o čemu se radi i ne bi ponovile istu grešku.
 
Molio bih ako neko ima iskustva neka pomogne
Sadio bih Oblacinsku visnju na povrsini od 75ari pa me zanima dali je neko radio gustu sadnju na razmaku 4x2 ili ti 4x1,5.(pre sam za 4x1,5) znam da ce morati ostrija rezidba ali mislim da ce se isplatiti zbog broja sadnica.ulaganje nije problem (mislim nije da nije problem neko ako vec sadim da bude kako treba) a imam mogucnost navodnjavanja.
Ako neko ima takav zasad ili iskustva molio bih da podeli samnom:pcelac::
 
Ja sam sadio na 4x2,5m.
Imao sam prilike da vidim visnjar u punom rodu koji je sadjen na 4x2m vlasnik tog visnjara mi kaze da je pogresio sto nije posadio na 4x2,5m i da je sadnja na 4x2m mnogo gusta.

Institut u cacku je radio ogled gusto sadjen na 4x1,5 sa visnjom Sumadinkom cini mi se na podlozi kolt. Imali su rekordne prinose. Ali u pitanju je visnja Sumadinka nisam video da je neko sadio Oblacinku tako gusto 4x1,5m.

Ja u novembru podizem jos jedan zasad oblacinske visnje i ponovo cu saditi na 4x2,5m to je idealna mera kad je gusta sadnja u pitanju...
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam prošle godine sadio na 3,7*2m. To je ok ukoliko se obrada vrši manjim traktorom 533 ili 539. Imam jednu plantažu koja je sađena standardno na 4*2,5m, međutim tu nešto nije išlo kako treba pa je onda tu i tamo ostavljan po neki izdanak kako bi se imala rezerva u slučaju sušenja stabla tako da je na kraju ta plantaža silom prilika zgušćena. Sa te plantaže danas imam veći prinos za nekih 30 % u odnosu na ostale. Đubrenje je ovde malo jače zbog većeg broja stabala. Na osnovu konsultacija sa dipl. voćar-vinogradarima dobio sam informacije da se danas teži gušćim zasadima. Ove godine u planu imam da posadim 60 ari gde će razmak biti najverovatnije 3,7*2m. Ovo je moje iskustvo i mišljenje. Ne tvrdim da je to sto posto tako. Ukoliko ima nekog sa drugačijim iskustvom pozivam ga da podeli sa nama. Poz.
 
Nazad
Vrh