Višnja

Ako imas neku losiju zemlju na kojoj ratarske kulture daju slabije prinose na toj zemlji slobodno posadi Visnju i nece glava da te boli, sa manje ulaganja u odnosu na ratarske kulture imaces mnogo vecu zaradu.
Visnja voli brdovit kraj ako ima neku njivu na nekom brezuljku to ti je pun pogodak. :ppozdrav:
Kod mene je kao u tepsiji ravno,ima parcela a kod mene je voda na izvolite tako da bi se moglo lako navodnjavati.
 
Moje višnje obrane u ponedeljak, treba li sad i čime poprskati? Inače u pitanju je 25 mladih stabala i dovoljno mi je 25 litara vode u leđnu kantu sa dobrom diznom.
 
Insekticid da sačuvaš mlade izboje od vašaka i eventualnih gusenica (dimetogal, tonus..), a posle par dana fungicid za list (merpan, agrodin...). Vodi računa sa tom prskalicom da ne kupaš list nego iz daljine samo malo magle da baciš i ćao...i da je temperatura ispod 25 stepeni.
 
Klasika, samo ja sam to uvek mešao zajedno pa u jednom prskanju oboje. Imam puno i drugih poslova da bih ovo radio dva puta u dan-dva. A vidim da neki tvrde da treba posebno a svi agronomi kažu slobodno mešati.
 
Zavisi od aktivne materije preparata. Dimetogal i mankogal se ne mešaju a tonus i merpan mislim da bi mogli. Ako nemaš vremena, smanji obim poslova ili potraži pomoć, ne zakeram, ne pametujem, znaš i sam...ili se bavi nečim kako valja ili se preračunaj...još kažeš da je u pitanju 25 mladih stabala i leđna prskalica, pa za to ti treba 25 minuta do sat vremena, zavisno koliko su mlada :)
 
Sat a i više. Dok dva puta napunim kantu i izšetam se a da sve oprskam lepo i pažljivo bez preskakanja koje grane. Usput poprskam i 8 šljiva, krušku jabuku i grožđe. Sipam do čepa i jedva uspem sve da sastavim sa po 15 litara u dve kante. Pretpostavljam da smem i ovaj put da poprskam i grožđe sa istom smesom?
 
Ja sam završio berbu petak, prinos je bio mali 3t po 1ha ali je cijena oet bila dobra pa sam izašao ispod ove godine.
Ostala mi je još maraska a nju berem ako Bog da za nekih 10 dana pa vidićemo kako će biti sa njom.
 
Drugar koji je ovog proleca zasadio visnju je radio pre 15 dana analizu zemljista svih njiva i kako mi rece zemljiste je kiselo(to sam znao i bez analize)ali zanimljiv podatak je da je azota u zemlji jako malo,skoro da nema,tako mi rece(cife vrednosti neznam,nisam video papir).Odlucio se za korak da ponovo sad baci KAN na tek posadjene visnje.Bacio je krajem aprila Kan.Neznam koliko je to ispravan potez,a sa druge strane sta gubi:sta:
 
Neka proba da ubaci stajnjaka i krecnjaka da malo popravi stanje. Kan-om nece sada mnogo dobiti jer je vec odavno prosao rok za njega. Moze da proba ako nije neki veci zasad u pitanju. Ja da sam na njegovom mestu pre bih isao vise puta folijarno ove godine pa na jesen probao da popravim stvar ubacivanjem krecnjaka i stajnjaka.:ppozdrav:
 
Zanima me ako neko od kolega zna uporedne podatke o prinosima oblacinske visnje sa piramidalnoom i kotlastom krunom.

Vise puta sam procitao ceo i ovaj i sve ostale forume koje sam nasao i nigde nisam uspeo da nadjem taj podatak.

Ja sam planirao piramidu i krenuo bi da povijam grane ovih dana ali ako neko ima neku informaciju bio bi mu zahvalan.

Razmak je inace 4,2m x 2,7m, visnja je oblacinska nekalemljenja.

Hvala i pozdrav

- - - - - - - - - -

Evo i mojih visanja posadjenih jesenas:






 
Hvala, hvala :ppozdrav:

Posto vidim da si iz Smederevske Palanke, obisao sam dosta vocnjaka u tom kraju i tamo praktikuju piramidu ali sade dosta gusce i visnje su ima nekako niske i male obzirom da se rucno beru i po informacijama koje sam dobio od vlasnika kad izvuku prosek od 10kg po stablu oni su srecni.

Ja zasad spremam za masinsku berbu i planiram da stabla pustim malo vise u visinu da bi uz adekvatan tretman izvukao maksimum prinosa iz njega. Piramida mi nekako dodje zahvalnija za odrzavanje, ima bolju provetrenost krune, krupnije i zdravije plodove e jadino sto zahteva malo vise rada oko povijanja grana i rezanja ali to nije nikakav problem kad covek resi da se posveti vocnjaku maksimalno.
 
Druze ovde se visnja pretezno sadi na 4x2,5m, svi formiraju piramidu ali nikad nikog nisam video da povija grane. Niko nikad nije povijao grane na Oblacinskoj visnji, na Sumadinki pogotovo, njene grane su mekane,savitljive. Povijanje grana na visnji je verovatno neka nova moda meni nepoznata.

Jedino povijanje grana koje sam ja radio je na Sljivi Cacanskoj Lepotici jer joj grane idu pravo u vis, povijanje grana na visnji je nepotrebno.

Ako ponovo budes dolazio u moj kraj javi se idemo na :ppozdrav:. Prinosi variraju tako da taj sto je srecan sa 10kg po stablu i nije bas puno radio oko tih visnji, ovde prinosi visnje idu i do 25t po hektaru ili 25kg po stablu kad kazem hektaru uvek uzimam racunicu da 1ha ima 1000 stabala tako da i prinosi koje racunam po 1ha racunam sa 1000 stabala.
 
Poslednja izmena:
Evo i mojih visanja posadjenih jesenas:
Posto vidim da nemas podporu za sadnice (kocece) planiraj u narednom periodu da ih stavis ako bude bilo potrebno. U prvoj godini pretezno ne treba ali kasnije kad poraste kruna pocinju problemi u kisnom periodu da vetar krivi krosnju a sa njom i sadnicu jer joj je stablo elasticno kao i kod tresnje. Nemam ih ni ja zasad ali svi mi savetuju da ih stavim ako ne prve onda bar druge godine.

Odlicno odrzavana parcela i ja sam isao na 4/2,7m i to je po meni neki minimum.
Ja cu ici isto piramidu gde bude dobrih uslova za nju a gde ne bude ici ce kotlasta.
Povijanje grana sam obavio, jedan deo a drugi deo ide ovih dana. Vec su poceli da drvene lastari pa na nekim ide malo teze, (to je pravi momenat za povijanje i da odrvene u pravom polozaju) i pravljenje rasporeda kakav zelis da zauzmu grane, prvenstveno da ne smetaju produznici i da ih dovedes u pravilan ugao medjusobno.::namigivanje::
Podatak o prinosima na raznim vrstama krune neces naci sad a verujem ni u buducnosti jer je oblacinska visnja "gajena" bez preteranog vodjenja racuna o bilo cemu a kamo li o prinosima na razlicitim uzgojnim oblicima.
Od iskusnijih vocara sam dobio informaciju da je piramida bolja kao uzgojni oblik i sto se tice roda da vise radja u kasnijim godinama nego kotlasta. Kotlasta je pogodnija radi osuncanosti plodova i zbog ogoljevanja donjih spratova koji se javljaju na visnji, (tresnji) gajenoj na piramidalnoj krosnji, mada se to moze izbeci pravilnom rezidbom.Uzrok je nedovoljna osuncanost donjih delova krosnje.
 
Ja sam brao visnju kod familije moje,i sto se tice uzgojnog oblika ono je nedefinisano,niti je piramida niti vaza,nego jedna ovako,jedna onako,ili neka kombinacija ali ima stabala sa kojih smo brali po 3 puna vedra(oko 30 kg)i sve su lepe i krupne bile mada se ne vodi bas puno racuna o rezidbi,ja se iznenadio
Sshas prelep visnjar,svaka cast,i sto se tice povijanja kod nas niti sam video niti cuo da povijaju visnju
 
Slikaću vam jedan višnjar kod mene, ne znam koji je to oblik ali izgleda kao žbun, mnogo grana koje su se savile na dole i kad gledaš sa strane krošnja je kao lopta...visina je manja od 2 metra.
 
Nazad
Vrh