Višnja

pa i ja sam nesto citao o toj gustoj sadnji i evo sad sam u dilemi sta da radim,imam jos nekih 20-ak dana da odlucim sta cu i kako cu,sadnice sam obezbedio samo jos da pripremim njivu.Cekam rezultate od analize jos nisu stigli a dao u julu mesecu uzorke.
Dali da zaorem sa MAP djubrivom?:sta:radi boljeg ukorenjavanja ili da posle sadnje oko svake sadnice bacim po 2 sake djubriva i da zatrpam isto?
 
Шта се ово дешава са нашом вишњом? Незнам зашто кора пуца. Да ли да је прскам нечим?

2z9fn7k.jpg


30ksj8y.jpg


24n39c0.jpg
 
Ove godine sam planirao da nađubrim voćnjak sa kokošijim stajnjakom.
Znam da ima mnogo azota i sve, ali jednostavno mnogo je jeftinije ići sa kokošijim stajnjakom nego sa NPK.
Razbacivati ću ga samo u međuredni prostor, znači širina traktorske prikolice, jer se nadam da ću tu lakše da se borim sa travom za koju sam siguran da će je dogodine biti.

Koja količina po ha bi trebala da se doda ako je višnmja u punom rodu 8 godina?
Da li je dovoljno bacati u svaki drugi red tako da svaka vopćka dobije đubre sa jedne strane?
 
Nemam iskustva sa kokosijim ali stajnjak ( Ovciji , kravlji, konjski) se stavlja u predelu korenovog sistema i tu je najbolje iskorisceneje bar tako rade u mom kraju.
Ako ga imas dosta neces pogresiti da ga razbacis i masinski svuda po vocnjaku ali pazi jer je kokosinji stajnjak najaci od svih stajnjaka.
Ja cu ici ovciji stajnjak ove jeseni ali samo za stablo jer je to kod nas vrednije od zlata jer ga nema, pa zato samo ide u zoni korena.:ppozdrav:
 
Ponoviću pitanje koje sam napisao na temi podizanje zasada višnje

# U nekom ranijem postu (cena višnje ) Gorski Car je pominjao
sertifikovane sadnice za izvoz u EU . Da li je neko upoznat malo bolje sa tim , i da nas u "skladu sa evropskim standardima " ne zavrnu jednog skorijeg dana u smislu - nemaš sertifikat možeš da baciš robu ili da daš po nekoj smešnoj ceni.
 
Ja uopste ne mogu da nadjem dovoljne kolicine stajnjaka a da me pritom ne moram da ga vozim po 50-100km i da me to ne kosta ko' sv.Petra kajgana pa od samog pocetka koristim glistenjak i rezultati su odlicni po mom skromnom misljenju.

Prilikom sadnje stavljao sam oko 1,5 litra po sadnici a takodje i ovih dana planiram da im dam po toliko uz malo vestaka ali nikako na celu povrsinu vec lokalno oko svake biljke...jeste malo vise posla u startu ali mnogo manje problema sa korovima dogodine...
 
Dali neko djubri stajnjakom vec posadjene visnje i koliko bi to bilo po sadnici. Ja sam se odlucio za takav potez ove jeseni (jedan deo) i iduce i narednih godina cu obavezno, ceo zasad?
Kakva su vasa iskustva po tom pitanju?
Ja sam to radio prilikom sadnje visnje 1 lopata, a za sljivu pola kolica gradjevinska naravno a moze da se prodje i sa 5-6 lopate,kako ko moze:)
 
Planiram jesenje djubrenje da ide zgoreo stajnjak a na prolece vestak.I kod nas je oskudica stajnjaka i ko ga ima, ima ga sa svoje potrebe ali mislim da vredi dati 2500-3000din za prikolicu.
Mislim da je pola kolica previse za dvogodisnju sadnicu. Zatrpao bih je do pola :osmeh: Ali 3-4 lopate mislim da je puna kapa.
 
Poslednja izmena:
Imam ja deset prikolice stajnjaka ako nekom treba utovar u mom kraju kosta 1000 dinara ja nemam kasiku za utovar...prikolica 2500. Tovaris po svojoj volji, moze i kamion da se utovara teren je cvrst.
 
Kad sam podizao mladi zasad visnje nisam ni stavljao stajnjak jerzbog blata nisam mogao da izadjem uz brdo traktorom i prikolicom. Na prolece sam bacio svakoj sadnici po jednu saku KAN i par puta prskao folijarno i dobro su napredovale. Kad prestane vegetacija ukopacu oko svake sadnice pregoreo stajnjak i po 1 saku vestaka Vockal.
 
ja ove godine uzimam sabac(zorka) 8:16:24 i nesto 3*15, nezvanicno, nacuo sam da linzer djubrivo zbog svog sastojka privlaci zilogriz, za svaki slucaj odustao od njega...
 
Poslednja izmena od urednika:
Ma nisamni ja lakoveran ali cinjenica da stradaju u mom kraju vocke cije su gazde to djubrivo koristile.... ja samo kazem sta se prica u mom kraju...
 
Ja sam nađubrio višnje. Kokošiji stajnjak otprilike nekih 20 metara kubnih (računam po prikolicama) na 2 ha.
Ako potraju ovako fini dani ako Bog da u subotu da ga zaorem to bi bilo odlično.
 
Ja sam posadio sumadinku na 4ha. Oko 3800+ sadnica. Sadjeno je na 4x2,5m. Sumadinka kalemljena na magrivi,tzv."cipovana" odnosno stara 2 godine.Sve sadnice imaju grancice,sada sledi rezidba.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh