Višnja

U svim visnjarima koje sam ja video piramida se dobija iskljucivo rezidbom odnosno prevodjenjem grane na donji pupoljak ali tu je po meni izrazen gubitak i vremena i hrane za biljku.

Na sljivi sam odradio povijanje prvo cackalicama a pre neki dan sam vezivao grane jer je izrazen porast i planirao sam da i kod visanja odradim nesto slicno pa sta im Bog da. Ako budem zadovoljan ostaje tako ako ne na prolece rezanje na donji pupoljak pa cemo da vidimo sta cu da dobijem obzirom da niko od ljudi koje sam pitao nije znao da mi da pravu informaciju.

Inace ja sam namerno cekao da grane malo odrvene i da vegetacija popusti da mi se grane ne bi vracale u vis. Imacu malo vise posla ali mislim da ce to da da prave rezultate.
 
Pozdrav svim kolegama visnjarima!
Prosle godine u novembru zasadio sam oko 300 sadnica oblacinske visnje. Planiram da ove zasadim jos toliko. Zasad je na 4*2.7 metara i za sada cini mi se da dobro napreduju. Sada trenutno imam nekih nedoumica oko formiranja krosnje. U stvari, bice sigurno piramida. Vec sam poceo nesto da radim oko formiranja, rezao sam neke grane koje su visak i one koje su konkurencija produznici. nisam bas siguran koliko grana da ostavim na prvom spratu:sta:. Ostavljao sam oko 3-4. Evo i jedne slike, mada je od pre mesec dana.
gf9d.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

- - - - - - - - - -

0z04.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG] Svaki savet u vezi visanja je dobrodosao...
 
pozdrav svim uzgaivacima visnje,planiran na jesen zasaditi nekih 500 stabala oblacinske visnje,da li neko zna gde mogu da se kupe kvalitetne sadnice....
 
Jug Srbije je najbolji ako trazis dobre i proverene sadnice i naravno sa normalnom cenom.
Oko formiranja piramidalne krune za prvi sprat se ostavlja 3 do 5 ramenih grana. Normalno, produznica mora biti najvislja i ona se ne racuna u ramene grane i ona zauzima naj ostriji ugao i time ima najveci porast. Sto se tice pinciranja produznice na vecini sadnica nije potrebno jer ona samo pusti drugi sprat cim dovoljno izraste u odnosu na prvi.
:ppozdrav:
 
Moja preporuka je da , ako finansijski nije veliki problem, kupiš oblačinsku višnju ali kalemljenu na magrivi ili divljoj trešnji. Ima ih u rasadnicima i koštaju od 1.3 do 1,5 eura po komadu. Prednost u odnosu na ono što nakopaš u nekom višnjaru ćeš videti čim ih posadiš. Naime to je pre svega formirana sadnica sa prevremenim granama koja odmah krene da pravi krošnju, stara je već 2 godine i puno je jača samim tim bar 1 godinu ranije dobiješ rod, a što je najbitnije imaš bijnu podlogu koja će ti omogućiti da posle imaš i bujniju krošnju, samim tim i veći rod.
 
@ZICAPROM

U pravu si 100%. Ali tako bar za sada niko ne radi tj niko ne kupuje sadnice.
Mnogi ljudi ne znaju ni sta je margiva, kad im pomenes margivu bledo te gledaju a bave se vocarstvom ceo zivot.
Na divljoj tresnji imam visnju Sumadinku.

Da li si sadio oblacinku kalemljenu na margivi i divljoj tresnji?
 
nov sam u ovome zato i pitam,ne zgodno je malo da udjem u tudje zasade i kopam visnju...znaci po vama treba da udjem u zaspusten visnjara i da vadim visnje,stim sto sam ja planirao 500 stabala da posadim...
 
Pitas vlasnika visnjara i svako ce ti dati ako ne planira da sadi on....ocistis mu njivu
 
Jug Srbije je najbolji ako trazis dobre i proverene sadnice i naravno sa normalnom cenom.
Oko formiranja piramidalne krune za prvi sprat se ostavlja 3 do 5 ramenih grana. Normalno, produznica mora biti najvislja i ona se ne racuna u ramene grane i ona zauzima naj ostriji ugao i time ima najveci porast. Sto se tice pinciranja produznice na vecini sadnica nije potrebno jer ona samo pusti drugi sprat cim dovoljno izraste u odnosu na prvi.
:ppozdrav:
hvala na odgovoru,malo mi je daleko da idem na jug po sadnice s obzirom da sam iz Sapcakad bi nasao ovde u okolini,al sad sam u dilemi covek rece da sadnice oblacinske niko ne kupuje vec da se vade iz zapustenih visnjara...

- - - - - - - - - -

Pitas vlasnika visnjara i svako ce ti dati ako ne planira da sadi on....ocistis mu njivu
e sad to treba naci,znaci u principu da ne kupujem sadnice vec da trazim zapustene visnjare,a jel ima razlike u kupljenim sadnicama i tim sto bi vadio,koje brze napreduju...
 
Pa ima u korenovom sistemu,kupovna ima bolji korenov sistem ali ti mozes da doskolujes da bude i bolja cak,mada i kad posadis tu sto se vadi iz visnjara neces imati problema niti neke razlike ako je dobro korenov sistem razvijen
 
@DEEKSSA

Ima ljudi koji kupuju od rasadnicara prporene sadnice oblacinske visnje. To su sadnice isto izvadjene iz visnjara prekracene i formirane sa dvogodisnjim korenom. Oblacinska Visnja se razmnozava na taj nacin.
Nema razlike u prporenim sadnicama koje ces kupiti od rasadnicara ili onih koje ces sam prporiti.

Ja svoje nisam ni prporio odmah sam sadio na stalno mesto i dobro se pokazalo. Biras izdanke sa sto razvijenijim korenom i nemas problema. Zvao sam dosta rasadnika da pitam svi oni imaju prporene sadnice Oblacinske Visnje, na divlju tresnju kaleme visnju Sumadinku.
 
hvala na odgovoru,malo mi je daleko da idem na jug po sadnice s obzirom da sam iz Sapcakad bi nasao ovde u okolini,al sad sam u dilemi covek rece da sadnice oblacinske niko ne kupuje vec da se vade iz zapustenih visnjara
Ok kako god vam odgovara ali ako ste hteli ozbiljnije da se bavite ovom vocarskom kulturom mozete i da se posavetujete u institutu za vocarstvo u Novom Sadu. Oni imaju dobre strucnjake i koliko znam sertifikovanu oblacinsku visnju kalemljenu na magrivi sa prevremenim grancicama a cena je 2e. To vam je proverena informacija od pre par dana jer je covek dolazio u nase zasade i radi saveta za osnivanje novih zasada.
Mozete naravno i navaditi mladara iz zapustenog visnjika ali one samo koji su nastali iz korena maticnog drveta ako hocete da dobijete ono sto se nadate da cete dobiti. Licno vam nebih preporucio takvo nesto, jedino ako imate vremena na pretek za eksperimente. Svi nek procene kako mu je lakse, da plati na mostu ili na cupriji.:ppozdrav:
 
Kod nas su prosle jeseni jednogodisnji izdanci bili 50din. Dvogodisnji prporeni su bili 150din.

I to se bas dobro prodavalo zato sto je visnja masovno sadjena.
 
Poslednja izmena:
Ja nemam od koga ici da vadim te sadnice,tako da je najbolje da kupim,ili ako neko ima da vadi neka mi se javi da kupim od njega,posadio bi na jesen 500 sadnica...mozda i vise...
 
Jel zna neko sta kazu proizvodjci sadnica kolika ce biti cena sadnica visnje ove godine ,meni ce trebati oko 750 sadnica
 
Sadio bi Oblacinsku skolovanu,ne bih odma iz vocnjaka e sad ako ima i kalemljena na margivi ili divljoj tresnji bilo bi odlicno ali sve zavisi od cene pre svega
 
MA kakav prpor, nemoj da se zamlacujemo ljudi...
Prpor je klasicno sranje, kava skolovana sadnica, i ja sam mislio skuplja sadnica bolja sadnica ali nije... Na jednoj plantazi imam pola pola, ovo pola gde je prpor je prosarano a ove vadjene su sve do jedne primljene i sve su iste....
Mnogo je vaznije prve godine da se plantaza redovno odrzava i da nema trave oko sadnica, a same sadnice su manje vazne...
Znaci vidani su zakon, kome treba neka se javi da mu ja nabavim oblacinske sadnice po povoljnoj ceni... I garantujem da nece da pogresi...
 
Nazad
Vrh