Višnja

Loše, loše... Šta će taj list tolko dugo gore? Sad će ti silni cvijetni pupoljci nagodinu "izlomit" grane. :)
 
Već će to neka prirodna nepogoda prorijediti a ako ne valjda ću se nekako izboriti s tim silnim pupoljcima i onim što oni nose, jelte.
 
Danas u mladoj visnji(godinu dana)kao da je valjak presao preko njih,list nije spao,sneg(50cm) sa vetrom je ucinio svoje,savile se do zemlje,dva pita sam isao da ih vadim i otresam,kad sam tek dosao umalo nisam slogirao,skoro da se nisu videle,sva sreca da su elasticne.Da nije lista sve bi bilo kako treba.Klima nam je pukla skroz.Decembar a jos vegetacija jaka.
 
Meni su mestani upropastili 30 ari mladog zasada..... posadicu jos ovu godinu kompletan zasad ako nastave sa tim ljubomornim ispadima prodacu siptaru imanje pa nekavade oci sa njima!!! :udri:
 
Slicna situacija je i kod mene, srne su mi obrstile kompletan mladi zasad::jako_besan::. Pored svega okacenog na visnjama i oko njih, nije bilo leka protiv brscenja mladih grancica.
Sad ne moram da ih orezujem jer nema sta da se reze. Odustao sam i od planirane sadnje Visnje moracu da se pozabavim obnovom vec posadjenih visanja, umesto planirane sadnje visnje sadicu Rusku Dzeneriku.

- - - - - - - - - -

Meni su mestani upropastili 30 ari mladog zasada..... posadicu jos ovu godinu kompletan zasad ako nastave sa tim ljubomornim ispadima prodacu siptaru imanje pa nekavade oci sa njima!!! :udri:

Druze ti bas imas druzeljubiv kraj, svete ti se preko zasada voca. To je najveca grehota, sticice ih bozija kazna jer upropascavaju neciji rad,trud i ulozen novac.
Tesko bogu sa nama kakvi smo.
 
Poslednja izmena:
oktopod: Bez psovki i politike molim

- - - - - - - - - -

Ok izvini omaklo mi se,imam jos u jednoj temi isto samtj slicno napisao...kadnadjem ispravicu
 
Poslednja izmena od urednika:
Posadio sam 100 kom. podloge magrive na koju planiram da kalemim visnju. Kada je najbolje da se kalemi na prolece ili da cekam sledecu jesen. I da li ima mozda neko sortu Dukat i kakva u iskustva sa njom? Inace imam samo jagode i nemam iskustva sa drvenastim vocem.
 
Da li neko može da pomogne savetom? Uradio bih zimsko prskanje sa Eosom i nekim sredstvom na bazi bakra, Cuprosin, Cuproxt ili nešto tako. Pitanje je, da li to sada da uradim ili da sačekam pa nakon orezivanja kako bih istretirao i mesta gde budu odrezane grane i tako ih zaštitio? Hvala.
 
Ima tema "Jesenje plavo prskanje" ::super:: mislim da ces tamo dobiti pre odgovor.

http://poljoinfo.com/showthread.php?2078-Jesenje-quot-plavo-quot-prskanje&p=778075#post778075


- - - - - - - - - -

Posadio sam 100 kom. podloge magrive na koju planiram da kalemim visnju. Kada je najbolje da se kalemi na prolece ili da cekam sledecu jesen. I da li ima mozda neko sortu Dukat i kakva u iskustva sa njom? Inace imam samo jagode i nemam iskustva sa drvenastim vocem.

Retko ko je ovde sadio na magrivi, ima suseda iz Hrvatske koji imaju zasade kalemljene na magrivi, mozda ti oni mogu pomoci sa utiscima. Za "dukat" ja posteno nisam ni cuo. Kad stize, imas li nekih podataka o toj sorti?
 
Na cemu ste onda sadili? Za sortu dukat sam procitao u jednoj knjizi dosta je interesantna sorta. Potice iz Madjarske i stize veoma rano oko 20 maja.
 
Pretezno se sadi oblacinska na sopstvenom korenu mada je ima po rasadnicima i na magrivi, za nju ima trziste , za ostale sorte je slaba potraznja. Raspitaj se prvo imasli kome da je prodas pa posle vidi koju ces sortu zasaditi. Dzaba sto se tebi svidja sorta akoje niko nece....
 
Kod mene ljudi imaju kalemljenu visnju i dosta dobro prolaze. Upitanju je hajmanov rubin i erdi botermo. Nije to da li se meni svidja ili ne nego sam mislio da proizvedem visnju koja nije za otkup.
 
Tih 100 komada je za pocetak da vidim kako ce sve to da ide. I ne bih voleo bas da ostane sve za mene. Ta kalemljena visnja je zadnje dve tri godine imala dosta dobru cenu. Ako mozda gresim voleo bih da me iskusnije kolege odvrate od moje ideje. Ja sam sadio samo podlogu, a sta cu da kalemim jos nije kasno da se predomislim.
 
Kad kažeš "ta kalemljena" malo brkaš pojmove....prodaje se sorta a ne kalemljena ili nekalemljena, kalemljenje diktira bujnost i slaganje sa zemljištem. Možeš na magrivu da kalemiš, odlična je kompatibilnost čak bolje nego sa trešnjom, ali dobro odaberi sortu.

Kalemi na proleće, grančicom ili budnim pupoljkom, ne gubi vreme.
 
@oktopod
Sa tim sa mislio da nije oblacinka, koja se ne kalemi i koja ide za preradu. Da li mozda ti imas visnje? I koju bi mi ti sortu preporucio za ove nase krajeve. Nisam iskljucio ni tresnju.
 
@vladam ako te otkup višanja zanima letos je otkupljivao čovek malo pre Grocke.Kada ideš iz pravca grada prva prodavnica sa desne strane,pa preko puta tu je kao neka mala raskrsnica kod prodavnice i bude u jeku sezone i nakupaca sa kombijima,itd.Čovek je plaćao višnju al se ne sećam cene jer je imam jedino za svoje potrebe.Taj inače otkupljuje svo voće,bukvalno šta god da doneseš.pozd.

- - - - - - - - - -

Inače,koje su ti to višnje što nisu za nekakvu preradu i kako ih to zamišljaš kao konzumno voće :sta:
 
To su visnje koje se kaleme na podlogu isto kao i tresnja. Ima vise sorti. I cena im je dobra, bar kod nas.
 
Nazad
Vrh