Višnja

A jesi li t, tutti frutti, baš sasvim sigurna da su se ta stabla sa kojihje opao list prošle godine bila osušila?
Da li si ti možda pomislila da su suva jer su izgubila list?
To opadanje lista sa višnje je česta pojava, i to je tipičan simptom napada gljive.
Stabla mogu da se osuše usled toga ali najčešće se to ne dešava tako naglo.
Moguće je i da je u pitanju štetočina (insekt) koji napada najčešće koren ili korenov vrat. Sušenje stabala usled toga se uglavnom dešava na početku vegetacije, ili vegetacija ni ne krene na tim stablima.
Ali ništa se sa apsolutnom sigurnošću ne može tvrditi.

Gljivično obolenje se može sprečiti tretiranjem fungicidima, solidan je, uz korektnu cenu, agrodin. Najčešće je dovoljno istretirati višnje odmah posle berbe, i eventualno ponoviti tretman, ali nije zgoreg višnju zaštitii i ranije, tako da bi bilo odbro da i sada urafdiš taj tretman, karenca je valjda 15 dana (proveri ipak) tako da imaš vremena.
Uslova za infekciju ima, pa nije loše da zaštitiš.

edit.
Nije naravno agrodin jedini preparat, ako njega ne nađeš može i ditan, merpan...
(a i pored protivnika mešanja ovde, slobodno ti dodaj nek iinsekticid, jer je ovo period kad na višnju kreće crna trešnjina vaš,pa da i nju sprečiš)
 
A jesi li t, tutti frutti, baš sasvim sigurna da su se ta stabla sa kojihje opao list prošle godine bila osušila?
Da li si ti možda pomislila da su suva jer su izgubila list?

Nisam bila sigurna da su suva... čekala sam da procvetaju proletos, pa posto nisu, izvadila sam 5. Jednu sam ostavila da vidim šta će da se desi. Evo je:

sam0864w.jpg


Grane na naizgled suvom drvetu su savitljive. Ne pucaju pri lomljenju, ako se seku makazama vidim da ima života.
Drvo iza je takođe višnja, koja je bogato u plodovima.

88672096.jpg


Hvala za pomoć, odradiću tretman čim se prodavnice otvore posle praznika.
 
Jednu sam ostavila da vidim šta će da se desi. Evo je:

Dakle ipak suva.

Onda kokomices najverovatnije otpada (što uopšte nije razlog da ti taj tretman ne uradiš?)
Sad bi možda pomoglo da kažeš jesu li te višnje koje su se osušile bile blizu jedna druge, da li je izneđu njih npr bilo nekih koje su preživele, da li su te osušene iste generacije ili ima različitih starosti i još malo podataka, (nikada se ne zna koji podatak može biti koristan za detekciju )
 
Mirko ova sa druge visnje je super,dali su to bile prevremene grancice ili su od proleci krenule da se razvijaju iz pupoljka?
 
Sad bi možda pomoglo da kažeš jesu li te višnje koje su se osušile bile blizu jedna druge, da li je izneđu njih npr bilo nekih koje su preživele, da li su te osušene iste generacije ili ima različitih starosti i još malo podataka, (nikada se ne zna koji podatak može biti koristan za detekciju )

Da. One su blizu jedna drugoj, u prednjem delu voćnjaka koji je dugačak, ima tri reda drva. Dakle one su u pravouglom obliu ( 3x4 drva), udaljenost među drvima je 5 metara. Iste su generacije. Ceo voćnjak je sađen isti dan. Ostalo je od 12 višnji 6 komada, koje su trenutno pune plodova. Sva drva su kupljena na istom mestu, u zrenjaninskom rasadniku, tako da su i sorte iste ( neznam koje). Naselje je poznato po velikim peščarama, tako da je zemlja peskovita. Nisam ih zalivala. Ima krtica, to vidim po krtičnjacima. Nisam ih ni prskala nikad do sad nisačim, nemaju vaške...

Neznam šta bih još mogla reći...
 
Poslednja izmena:
http://1307957518_7_FT99_prezentacija_capnodis_tenebrionis-ilogriz (2)
Pogledaj ovaj sajt, tutti frutti
Tu preostalo suvo satblo možeš malo da "seciraš" ako imaš vremena i volje. Pokušaj da uočiš da li ima izbušenih hodnika u Ddrevtu na delu gde počinje koren, malo iznad, malo ispod tog mesta.
Ako ih nađeš onda si otkrila uzrok.
Na ovom sajtu imaš i mere borbe, ali pošto ti nemaš mnogo toga možeš da im doskočiš i prekrivanjem zemljišta nekom folijom, da ženke ne polože jaja u tvoje zemljište nego neka idu kod komšije :)
 
Bravo majstori. Svaka čast na novim zasadima. Kod mene međutim stanje nije ni približno. Nov sam u ovom poslu i pokušavam da učim od iskusnijih. Zasadio sam višnje 3 januara, ali nisu ni približno razvijene kao vaše. Neujednačene su u porastu a od pre nedelju dana primetio sam najpre neke pegice po listovima a zatim i rupice. Nisam stigao da reagujem jer sam jurio da uništim korov koji je počeo da buja zadnjih nedelju dana. To sam sredio u četvrtak. Od fungicida nisam ništa koristio jer san čekao da se listovi razviju. Predpostavljam da sada treba da uzmem neki sistemski fungicid. Upravo mi pade na pamet da su slabe u porastu zbog upotrebe totala pre oranja. Da li je to možda uzrok. Imate li kakav komentar.
Pozdrav!
 
Poslednja izmena od urednika:
Druze nisu se dobro razvile zbod suse. Susa cini svoje,tako isto i kod mene sadnica koja je imala vise vlage bolje se razvila,gde je bilo manje vlage manje se razvila kad sam poceo da zalivam stvari su se popravile i sadnice izjednacile, nocas je palo malo kise i situacija ce se drasticno popraviti. Kod nas dugo nije padala kisa, bice to sve u redu ne brini :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo i mojih slika šumadinke ima i ovakvih(što mislim da su dobre)
dscn0052.jpg

Ali nayalost ima i ovih drugih i sve više i više (nemam dokaz crno na belo šta je u pitanju ali sam siguran da su ih srne opasle i pasu ih sve više i više tako da sam počeo da dežuram dok ne ogradim parcelu i šta mislite ove donje hoće li se obnovite i na koji način...
dscn0055.jpg
dscn0058.jpg
dscn0054.jpg
 
Neznam sta da ti kazem,neznam kako si zamislio da je formiras sa ovim,trebao si da je skratis na zeljenu visinu i na samom vrhu ostavis 4-5 pupoljaka,sve ispod treba redovno skidati i cistiti da sadnica gura u vrh i formira grane.Jesi li je prskao do sada i sa cim?
 
Dejane bice od ovoga nesto,samo sto ce ti krosnja ici sa zemlje maltene....sto nije uobicajeno
 
Vrlo je moguće da će na otkinutim granama opet da potera, ne očajavaj, sačekaj još malo i zalij ih.
 
Zamislio sam da ide poboljšana piramida znači da krene od zemelje na otprilike 50-ak cmsa granama , a skraćena je na otprilike 100 cm
Neznam sta da ti kazem,neznam kako si zamislio da je formiras sa ovim,trebao si da je skratis na zeljenu visinu i na samom vrhu ostavis 4-5 pupoljaka,sve ispod treba redovno skidati i cistiti da sadnica gura u vrh i formira grane.Jesi li je prskao do sada i sa cim?
 
Obecao sam slike mojih mladih Oblacinki:
slika1230.jpg

kao sto sam rekao stanje je razlicito od sadnice do sadnice:
slika1231.jpg

slika1233.jpg

Trava pocinje da buja, danas sam hteo da istanjiram medjuredno ali nema sanse tvrdo je kao beton dok ne padne kisa nema nista od tanjiranja. Kisa koja je padala ovih dana je samo u par puta pokupila prasinu;
slika1235.jpg

Kao sto sam pisao ima i onih koje su se manje razvile:
slika1236.jpg


Ovo su izdanci koji su sadjeni pravo iz Visnjara na stalno mesto, znaci bez prporenja. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh