Višnja

...

Post obrisan zbog reklamiranja. Molim da i vaš potpis uredite tako da nije reklama i da se obratite administratorima ako želite da se reklamirate.

Pošto ste zaređali po celom forumu (kupus, soja, pšenica, rotkvice..) nakupili ste poena za automatski ban.
 
Poslednja izmena od urednika:
moje visnje uhvatila opet monilija nisam stigo da ih isprskam pretprosleg vikenda i munilija napala, proslog vikenda sam ih isprskao chorusom, mankogalom, prihranom i cipkorom i bacio ureu, okosio oko njih isprskao u redovima glfosalom, sada pada kisa pa ce vajjda i biti nesto od visanja, posle berbe mi ostaje da ih doobro orezem i ocistim od monilije.
 
Chorus,mankogal,cipkord i prihrana zajedno??Ako si sve to smuljao zajedno u bure i ne cudi me sto je uhvatila monilija.:ppozdrav:
 
u mom kraju visnja solidno rodila ali je plod sitan po malo je pocela da crveni i sad se javlja problem ako ostane sitna oce li da je uopste otkupljuju
 
Pa neće višnja ove godine izgleda biti prekrupna. Negde malo bolja negde malo lošija ali ipak generalno nešto sitnija od prošle, a naročito od 2011.
Ne bi trebalo to da pravi neke probleme, ali koliko sam čuo biće rigorozni što se crva tiče.
Krupnoću će tolerisati jer su (pričam o kupcu iz tvojih krajeva) instalirali liniju za iskoštičavanje koja radi i do krupnoće od 450 komada u kg, a to je prilično sitna višnja.

Kod mene je stanje bilo solidno do danas, a onda je pao grad.
Nije baš stopostotna šteta ali ozbiljna jeste.
Imam ineke slike u telefonu od sat dva pre grada, ali nemam USB, pa kad i akoga nađem prebacilću.
 
Pozdrav svima.
Jedno pitanje.
Ima komšija višnju koja je izuzetno krupna i prilično slatka . Razmnožava se izdancima . Ja sam pre dve godine presadio jednu u dvorište i sad je rodila , znači ista-krupna i slatka - malopre obrana .(u proseku između 2,5 i 3 cm prečnik)
Zna li neko koja je to sorta i da li bi se isplatilo raditi nju na većoj površini.
 
Sve se isplati ako imas cenu i trziste. Zasto bi komplikovao oko te sorte kad ima proverenih sorti za koje znas sta ce i koliko doneti. .Svako ko zasmislja o vecoj povrsini nece rizikovati da uzmme izdanke od komsije za koju zasigurno nezna o kojoj se sorti radi.
To sto ti navodis nista nemora da znaci da se ta visnja razmnozava idancima jer se mozda bas razmnozava kalemljenjem. Mozda ti je niklo nesto slicno ali ne nosi iste gene maticnog stabla pa se na samo 100takvih moze naci 200vrsta.:ppozdrav:
 
planiram na 24 + 80 ari oblačinsku ali sam mislio da ne bi bilo loše probati sa 20-ak stabala ove inače i ja mislim da je marela ali nisam znao da se razmnožava izdancima. Slikaću sutra i kačim.
 
Marela i oblacinska visnja imaju dosta toga razlicitog. Marela spada u posebnu vrstu kao i tresnja, te ces tako imati dve parcele na jednoj marelu a na drugoj visnju. Te dve vocne vrste se po mnogo cemu razlikuju, uzmi to u obzir jer kad kazes da probas sa 20stabala pa da sadis posle ostalo, ni to nije dobro jer ces izgubiti dosta vremena a ako probas sa jednom vocnom vrstom pa kasnije zasadis drugu nevidim sta si ti tu uopste probao jer je rec o dve razlicite vrste za koje ce ti trebati razliciti uzgojni oblici, razliciti razmaci stabala, razlicita, zastita, razlicito branje plodova, razlicito trziste......
Moze se razmnozavati vegetativno ali to po meni nije dobro, najbolje je kalemiti na spavajuci pupoljak a za to odabrati adekvatnu podlogu skladno zemljistu na kojem ces je gajiti. Nadji neku literaturu pa malo procitaj vise o mareli uopsteno pa onda jos vise za sortu marele za koju se odlucis. Probaj naci sto vise informacija pre nego se odlucis za ozbiljniji zasad.
 
Poslednja izmena:
Jedan komsija koji ima visnju blizu mene posadio je izdanke Oblacinske Visnje, posto je bio ubedjen da su izdanci "divljaci koji ne radjaju" on je uzimao kalem grancice Oblacinske Visnje i kalemio izdanke Oblacinske visnje. Kad sam video smejao sam se :osmeh:

Zasto bi Marelu kalemio na neku drugu podlogu ako moze da se razmnozava izdancima?
Biljka je najdugovecnija na svom sopstvenom korenu.
 
Nazad
Vrh