Višnja

Loše oprašivanje - kakvo je bilo vreme za vreme cvetanja, puno kiša? Da li je bilo pčela ili si prskao protiv rutave bube insekticidom u vreme cveta, preko dana pa i pčele pobijao?

Loše diferencirani pupoljci još prošle godine - da li je ostala bez dosta lista još tokom leta zbog kokomicesa?

Možda malo i mraz....
 
Nisam prskao visnju protiv rutave bube u visnji sam lovio bube plavim vanglicama. Sljivu sam prskao protiv rutave bube, sljiva je ranije cvetala kasnije sam cuo za ovu foru sa plavim vanglicama pa sam ih hvatao i u sljivi i u visnji.
Ista takva situacija je i sa sljivom odbacuje plodice.
Kokomices nije bio prosle godine list je trajao malte ne do novembra.
Srecom nemam puno tih visnji Sumadinki pa mi nije neka steta, sa oblacinkom je za sada sve u redu.
Jedino me zanima sta bih mogao da bude uzrok opadanja plodica, mrazeva nije bilo,kise nije bilo kad je visnja cvetala.
 
Poslednja izmena od urednika:
To za rutavu bubu sam cuo da se sipa u plavim kofama voda do pola,pa se onda stavi negro bombona koja ispusta odredjeni ekstrat i sve bube ulaze u vedro,nadam se da ce biti nekome od pomoci
 
koliko znam, u tom kraju ima vishnjika i to veoma lepih, probaj da ispostujes sve agrotehnicke mere ove godine, bez obzira na rod, okosi korove, ili isprskaj, uradi strucnu rezidbu odmah posle berbe na zeleno, da bi zaustavio rast starih grana u duzinu i pospesio pojavu novih bocnih grancica, ako bude uslova baci vestaka avgusta, obavezno prskanje pre zime, strucna rezidba pre proleca, ima iskusnih rezaca u tvom kraju...tako ces obnoviti rodne grane koje ce ti naredne godine dati rod...za ovu si ionako zakasnio.
i jos nesto...ne koristi insekticid u fazi cvetanja.
Probacu da odradim sto vise ove godine, u planu je ajverovatnije sledeceg vikenda prskanje folijalnim djubrivom i fungicidom i najverovatnije kosenje ako poraste trava za kosenje. Danas je padala kisa samo se nadam da u tom delu gde je vocnjak nije padao grad
Tacno je ima u mom kraju lepih visnjara ali sve manje i manje posekli su mnogi pre nekoliko godina zbog niske cene a sada se grizu za **greška.
Insekticid koristim tek u fazi precvetavanja i kasnije ako bude kisovite pa se razni akrepi pojave
 
Ja sam juce prskao mlade visnje kombinacijom: Mankogal 80+ Dimetogal + Slavol.
Da nije ova kombinacija malo mnogo da se pomesa
blink.png
? U svemu ovome jedino je uspeo da deluje dimetogal, ovo dvoje si bacio, tj nema dejstvo pa imaj to u vidu:ppozdrav:

I ja sam isao Dimetogal da se resim gamadi pa kad prodje ovo "nestabilno vreme" za par dana po Djurdjevdanu ide mankozeb.
Obradjivao sam medjuredno, vlage zasad ima a za dalje videcemo.
 
Kod nas kazu ovde da je duvao vruc vetar kad su cvetale visnje i Erc tresnja pa zato je podbacilo skroz izgleda
 
Da nije ova kombinacija malo mnogo da se pomesa
blink.png
? U svemu ovome jedino je uspeo da deluje dimetogal, ovo dvoje si bacio, tj nema dejstvo pa imaj to u vidu:ppozdrav:

I ja sam isao Dimetogal da se resim gamadi pa kad prodje ovo "nestabilno vreme" za par dana po Djurdjevdanu ide mankozeb.
Obradjivao sam medjuredno, vlage zasad ima a za dalje videcemo.

Dimetogal da se resim gamadi, Mankogal 80 da zalecim rane, Slavol (prihrana) da popavim list. Ubacio sam i KAN 100g po sadnici, Uspesno je prezadovoljan sam.
Slavol je zakom za prihranu vec sutra dan je list poceo da se popravalja.
Sada cu svakih 7 dana da prskam Slavolom, ubacicu ga i kad budem zalivao visnju. Prezadovoljan sam sa tim preparatom bas cini cuda.
Tretman sa Dimetogal-om cu da ponovim posle praznika, ako je dosla ili pretekla neka gamad. :ppozdrav:
 
Tako je, toliko smo pričali o tome a ljudi i dalje mešaju dimetogal i mankogal....
 
Imao sam preporuku od jednog zastitara da bas mesam Mankogal sa Dimetogalom. Ja sam hteo da prskam Funomil+Dimetogal umesto Funomil-a preporucili su mi Mankogal 80. :sta:
 
Poslednja izmena od urednika:
To mi je pamet za u buduce, ne slusam vise nikog nista samo citam upustva.
Ono sto sam primetio sa ovim nasim lokalnim "znalcima" je da nemaju pojma o zivotu.
 
Poslednja izmena od urednika:
I kod nas je ista istuacija,narod sve mesa i ne gleda i ne cita,samo udri,sto manje prskanja,da moze sve bi ubacio u prvi atomizer i vise nebi ulazio.
Bas neki dan me pitaju sta ja to radim kad kod mene visnja(za sada) je rodila fenomenalno,a kod ostalih je cvatala ekstra i od jednom pola nema.Prost odgovor,dimetoat treba paziti kad prskati,prskati ga odvojeno posle drugog prskanja protiv monilije kad je ostalo na stablu 10% latica,sve opraseno i tad vise nema sta da radi pcela.Ovde masovno svi prskaju u podne na 30 stepeni i mesaju sredstvo protiv monilije sa dimetoatom,a tad jos radi pcela i nije sve oplodjeno,zato preseku rad pcele i sve upropaste.Baviti se vocarstvom nije samo otici do vocnjaka jednom mesecno.
 
U svom rasadniku sadila sam pre 6 godina i višnje ( 12 drva). Pre 3 godine počele su da rađaju slabo. Prošle godine 5 stabala je rodilo jako mnogo, morala sam da stavljam neke letve-podupirače pod grane da se neslome od težine plodova. Ostale višnje su slabo rodile. Sva ona drva koja su tako mnogo rodila, posle berbe odbacile su listove ( videlo se već pre berbe da žute listovi) i osušile se. Ove godine sam ih povadila si zasadila nova drvca.

Sad se dešava, da one koje su prošle godine slabo rodile imaju jako mnogo plodova, pa se bojim da ne prođu isto. Dali mogu nekako da ih spasem?

Nisam ih do sad nisačim prskala, ni prihranjivala. Plodovi na prošlogodišnjim višnjama su bili sitniji ali ne previše sitni, izuzetno ukusni i slatki.
 
I kod nas je ista istuacija,narod sve mesa i ne gleda i ne cita,samo udri,sto manje prskanja,da moze sve bi ubacio u prvi atomizer i vise nebi ulazio.
Bas neki dan me pitaju sta ja to radim kad kod mene visnja(za sada) je rodila fenomenalno,a kod ostalih je cvatala ekstra i od jednom pola nema.Prost odgovor,dimetoat treba paziti kad prskati,prskati ga odvojeno posle drugog prskanja protiv monilije kad je ostalo na stablu 10% latica,sve opraseno i tad vise nema sta da radi pcela.Ovde masovno svi prskaju u podne na 30 stepeni i mesaju sredstvo protiv monilije sa dimetoatom,a tad jos radi pcela i nije sve oplodjeno,zato preseku rad pcele i sve upropaste.Baviti se vocarstvom nije samo otici do vocnjaka jednom mesecno.

Naravno da nije, meni su moji vocnjaci na 5 min hoda od kuce i u vocu sam svaki dan, prvenstveno volim vocarstvo cak i ako ne radim nista u vocnjaku ja prosetam do njega cisto da ga obidjem.

Za prskanje sam poslusao "strucno lice" za koje sam smtrao da zna vise od mene. :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Samo ponovi zastitu mankogalom i prihranu slavolom i nisi nista drasticno pogresio. Sve ide u "rok sluzbe". :ppozdrav:

Ponovicu odvojeno sva tri prskanja, mlade su sadnice pa ne ide neka velika kolicina otrova. :ppozdrav:
 
Gorski najbolje je kao sto je ovde i receno citati sta pise na preparatu,ovi zastitari nesto u zadnje vreme svasta pricaju,da kazem mnogo se prica a malo se radi.Pametno je sto obilazis vocnjak,pogotovo mlad sad je najbitnije da pogura kako treba,to je sad kao mala beba.Pogotovo visnja,treba je odrzavati dobro da bi kasnije i u 15 godini izgledala kao devojka.:ppozdrav:Samo napred,koliko sad ti njoj das kasnije ce ona tebi vratiti visestruko.
 
Nazad
Vrh