Višnja

A jel moze syllit da se mesa pa da covek to zavrsi od jednom da se ne cima iz dva puta?
 
Ko vocarstvo shvata ozbiljnom granom poljoprivrede njemu nije tesko da prska sve odvojeno,pogotovo ako ima svoj atomizer,a kome je bitno da samo nesto odradi na brzaka i sistem teraj dalje,neshvata posao ozbiljno.
 
@mirko 015 to si u pravu,ali je ovako lakse mora da ima neki preparati koji se mesaju.Ako svaki prskas posebno pa to se svaki dan druzis sa atomizerom(postajes toksican):ppozdrav:
 
@mirko 015 preparati se prave da bi mogli da se mesaju, zamisli vocara koji ima visnju, sljivu jabuku i obavi posebno prskanje fungicidima, posebno prihranom, posebno insekticidom pa tom treba ono hazard zastitno odelo
 
Ja prskam sve odvojeno a imam dosta voca.Kod mene u selu ima ljudi koji rade usluzno prskanje,znaci svaki dan po 15 prskanja,jos su zivi i zdravi.
 
Meni je visnja u prvoj godini i pored plavog ulja prskana je pre nedelju dana sa syngenta vertimec 018ec preparatom (to mu dodje kombinacija insekticida i akaricida koliko sam skontao) i sad izgleda za desetku...razvija se odlicno, list je onako sjajan, zelen, nema ni traga od insekata i zanima me da li treba da ponovim to prskanje preventivno ili da sacekam da se pojavi nesto pa tek onda da prskam?
 
Koliko ja znam a mislim da znam (odnosno znam da znam ) preparati se mogu mesati osim u slacajevima kada pise da se nevalja mesati sa preparatima kisele reakcije. Npr dimetogal je kisele reakcije i njega netreba mesati sa bilo kojim fungicidom vec se konsultovati a ja se raspitao i rekli strucnjaci da moze se mesati se npr akordom
Ili npr plavo prskanje uglavnom treba da ide samostalno mada cujem da i tu vec ima preparata koji se mogu mesati sa drugim preparatima.
Ili npr kalcijum (prihrana)takodje se preporucuje da ide samostalno a ne u kombinaciji sa nekim drugim preparatom.
A najbolje je od svega posto sada po internetu ima telefona od strucnih ljudi iz svih firmi koje se bave zastitom pa kontaktirati raspitati se...
 
koje vestacko djubre bi preporucili da se basi pre srenja visnje? U opticaju je Kan, San i Urea, visnje su videle stajnjak ko zna kada a 3*15 su dobijale svake godine ako je to bitan faktor za odabir djubriva, normalno dobijaju prihranu preko lista
 
Nije li mnogo 100kg? Da ne istera mnogo travu :), te visnje nikad nisu rodile vise od 200kg a trebalo i minimum da radjaju pola tone u nekoj normalnoj godini
 
Zato sto nisu redovno prskane ranijih godina, videle su stajnjak samo prilikom sadnje, takodje nije kopano oko stabala i nije frezirano medju redovima, nema uslova za navodnjavanje kad upece juna, ko zna kad su rezane, prosle godine sam rezao grane koje su bile zahvacene munilijom, redovno je bacano 3*15 obicno februara a ove godine je bacen vestak tek proslog vikenda
 
Cuo sam da u punoj rodnosti na stablu moze roditi 30-ak kg,sad nisam iskusio takav rod,tako da nije sigurno
 
Ja sam juce prskao mlade visnje kombinacijom: Mankogal 80+ Dimetogal + Slavol.

@Dubansr
Mozda i moze da rodi 30kg po stablu neki bujniji stari zasad 10-15godini.
Moj burazer je prosle godine imao prosek 20kg po stablu i to je super rod. Neka rodi i gajbica po stablu ja sam zadovoljan.
Rod od 2kg po stablu kog kolege @MilanM je bas mali, nesto sa tim visnjama nije u redu, cak i da nikad nisu rezane i djubrene niti prskane morale bi vise da rode.
 
Prosle godine se nisu oprasile jer u sred cvetanja kisa nije prestala da pada nekoliko dana, pre 2 godine kada sam poceo da radim u tim visnjama (pomazem teci cije je su inace visnje) mnogo ih je zahvatila munilja jer nisu bile obradjivane 2 godine, ko zna mozda im zemljiste ne odgovara, posto se to mesto nalazi u podnoziju Suve planine, mozda je zemlja kisela, isposcena ko zna, nismo zemlju nosili na analizu.
 
Prosle godine se nisu oprasile jer u sred cvetanja kisa nije prestala da pada nekoliko dana, pre 2 godine kada sam poceo da radim u tim visnjama (pomazem teci cije je su inace visnje) mnogo ih je zahvatila munilja jer nisu bile obradjivane 2 godine, ko zna mozda im zemljiste ne odgovara, posto se to mesto nalazi u podnoziju Suve planine, mozda je zemlja kisela, isposcena ko zna, nismo zemlju nosili na analizu.

koliko znam, u tom kraju ima vishnjika i to veoma lepih, probaj da ispostujes sve agrotehnicke mere ove godine, bez obzira na rod, okosi korove, ili isprskaj, uradi strucnu rezidbu odmah posle berbe na zeleno, da bi zaustavio rast starih grana u duzinu i pospesio pojavu novih bocnih grancica, ako bude uslova baci vestaka avgusta, obavezno prskanje pre zime, strucna rezidba pre proleca, ima iskusnih rezaca u tvom kraju...tako ces obnoviti rodne grane koje ce ti naredne godine dati rod...za ovu si ionako zakasnio.
i jos nesto...ne koristi insekticid u fazi cvetanja.
 
Nazad
Vrh